Liczba wyświetleń: 803
Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów liczy 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu ws. zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Wczoraj odbyło się wręczenie nominacji członkom rady i jej pierwsze posiedzenie.
– Zakładamy, że eksperci będą służyli nam radami, że będą opiniowali podstawowe projekty zmieniające prawo podatkowe w Polsce. Ale nie tylko prawo podatkowe, zakładamy, że wspomogą nas również w przeprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i w kontroli skarbowej – powiedział Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podczas wręczenia nominacji członkom Rady Podatkowej.
Do kompetencji Rady będzie też należało sygnalizowanie ewentualnych problemów, które mogą się pojawić w związku ze stosowaniem nowych przepisów. Resort liczy też na propozycje dotyczące potrzebnych zmian w prawie, uszczelnienia systemu czy poprawie istniejących regulacji.
– Liczymy na to, że swoim doświadczeniem zechcecie się podzielić i zakładamy także, że będziecie przedstawiać nam propozycje zmian w zakresie prawa podatkowego, tak aby było ono przyjaźniejsze, czytelniejsze i jednoznaczne, a w efekcie, abyśmy mogli realizować nasze zadania, zadania państwa zgodnie z oczekiwaniami Polaków, bo to z naszego punktu widzenia najważniejsze – podkreśla wiceminister finansów.
W skład Rady weszło 25 ekspertów zajmujących się prawem podatkowego i reprezentujących świat nauki i biznesu. Według wcześniejszych zapowiedzi w ramach Rady mają zostać powołane cztery zespoły problemowe – dotyczące podatków pośrednich, podatków bezpośrednich, podatków lokalnych oraz administracji podatkowej.
Rada będzie też stanowiła zaplecze dla Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która w ubiegłym tygodniu rozpoczęła działalność. Jej zadaniem jest przygotowanie nowego projektu ustawy, który zastąpi obecną Ordynację podatkową, a także uczestniczenie w całym procesie legislacyjnym nad tym aktem prawnym. Zgodnie z harmonogramem prac Komisji przygotowanie wstępnych założeń powinno zająć ok. czterech miesięcy, a ostateczne założenia nowej ordynacji powinny być gotowe w III kwartale przyszłego roku.
– Mam nadzieję, że Rada wpisze się nie tylko w funkcjonowanie ministerstwa, lecz także funkcjonowania polskiego systemu finansów publicznych i systemu podatkowego, co pozwoli nam na stanowienie lepszego prawa w zakresie podatków. To trudna, złożona i skomplikowana materia, ale która decyduje o funkcjonowaniu polskiego państwa. Bez podatków nie bylibyśmy w stanie realizować podstawowych zadań i funkcji państwa – mówi Janusz Cichoń.
Źródło: Newseria
mnoży się byty nieudaczników i pseudo ekspertów; też na nich te podatki idą
Wychodzi na to, że pan minister jest jełopem, bo sam nie potrafi nic wymyślić i potrzebna mu do tego kolejna, opłacana przez nas, rada myślicieli. Niczym się to nie różni od starożytnego Rzymu, Aten, gdzie filozofowie sobie chodzili i „myśleli”, a ciemny lud zapierdzielał na nich. Ot demos i kratos.
Już samo założenie takiej komisji jest oszustwem. Skoro celem jest prosty system podatkowy to nie są potrzebni do jego budowy eksperci. Eksperci są potrzebnie na przykład do zbudowania samolotu.
Żeby to udowodnić podam prosty i skuteczny system podatkowy w jednym zdaniu.
– Dziesięcina!
Prawda, że proste. Wszyscy płacą 10% od tego co zarobili lub wydali, bez znaczenia w którym momencie to pobierzemy. Bez żadnych progów, limitów ulg i innych kombinacji.
To może teraz panowie eksperci oddadzą mi swoje pensje (za jeden miesiąc) za to, że odwaliłem za nich całą robotę i rozejdą się do domu.
Nóż się w kieszenie otwiera!
Kolejna banda darmozjadów!
Wystarczy porozmawiać z pracodawcami lub organizacjami pozarządowymi i od razu będzie mnóstwo gotowych rozwiązań.
Tylko wdrożyć.
Niestety, jak wszyscy wiemy, im bardziej zagmatwany system podatkowy, tym łatwiej o nadużycia i tym więcej potrzeba urzędników do kontroli.