Czy po walce z gotówką nadejdzie walka ze złotem?

Opublikowano: 24.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2201

Minister finansów rządu III RP, Tadeusz Kościński, postać równie zagadkowa i mętna, niczym prawdziwi pracodawcy premiera Mateusza Morawieckiego, od czasu do czasu przypomina o swojej niechęci do gotówki.

Media doniosły właśnie o interesującym apelu pana ministra do Polaków. Czego dotyczy ów apel? Ministra Kościńskiego niepokoi, że od początku tzw. pandemii z kont bankowych ubyło około 53 mld złotych. Polacy uznali, że lepiej mieć pieniądze pod ręką niż w bankach, które co rusz przechodzą jakieś awarie swoich systemów elektronicznych lub modernizacje uniemożliwiające korzystanie z kont. Te „pandemiczne” miliardy wyssane z systemu bakowego przez ludzi to tylko część oszczędności jakie Polacy posiadają. Szacuje się, że w sumie oszczędności te sięgają kwoty ponad 1,6 bln złotych.

I to psuje dobre samopoczucie ministrowi Kościńskiemu. Wzorem swoich komunistycznych i nazistowskich poprzedników, trudno mu się pogodzić z tym, że ludzie posiadają jakieś zasoby, na obrót którymi on nie ma wpływu. W socjalizmie, czy to międzynarodowym czy narodowym, cała para społeczna napędzać miała państwo i służyć przede wszystkim jemu. Gospodarka całkowicie podporządkowana utopijnym wizjom dyktatorów – czerwonego czy brunatnego – i nic, co mogłoby istnieć poza nią. Dlatego komuniści tępili „czarny rynek”, gonili „kułaków” i „przemysłowych wyzyskiwaczy”, którzy myśleli „tylko o swoich zyskach”, naziści zaś całkowicie ich sobie podporządkowali, a ich działania przekierowali na własne potrzeby.

Minister Kościński po raz już kolejny wykazuje zniecierpliwienie tym, że Polacy trzymają swoje zasoby „pod poduszką” a nie na kontach w bankach. Zaapelował więc o to, by tymi miliardami oszczędności zasilić właśnie banki. Dzięki temu będą one miały środki na kredyty. „Ja walczę z tym cały czas, oczywiście gotówka nie wnosi nic do polskiej gospodarki, jest kosztem. (…) Zachęcam wszystkich, żeby tę gotówkę wyciągnąć i włożyć do banku, wtedy to przynajmniej jest w systemie bankowym i można udzielać kredytów i rozkręcać gospodarkę” – tłumaczy Kościński, zachęcając jednocześnie do większej konsumpcji. „Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje” – apeluje.

Na tym etapie minister finansów rządu III RP tylko apeluje. A co jeśli Polacy go nie posłuchają? Francuski Banque de France już zapowiedział zamknięcie swoich biur zajmujących się zarządzaniem gotówką do końca 2022 roku. Kiedy Polska? I co stanie się z tą gotówką, którą Polacy trzymają „pod poduszką”? Minister Kościński pewnie przedstawi jakieś ultimatum nie do odrzucenia, po którym Polakom odechce się mieć jakiś majątek poza kontrolą rządu. Co będzie dalej? Złoto i srebro? Trudno oszacować ile kruszcu mają Polacy w swoich domowych zasobach. Ale co będzie jeśli minister Kościński, w swej wspaniałomyślności, w którymś momencie uzna, że złoto i srebro powinny zasilić skarbiec państwa a nie kurzyć się bez sensu w domowych szufladach? Wykluczyć tego nie można, zwłaszcza że ludzie pokroju ministra Kościńskiego czy premiera Morawieckiego – socjaliści, keynesiści, komuniści międzynarodowi czy narodowi – nie przepadają za złotem, a już na pewno nie lubią, gdy dysponują nim zwykli ludzie. Złoto w rękach zwykłego człowieka jest trochę jak broń palna – stwarza pewien obszar niezależności i autonomii w stosunku do rządu.

Adolf Hitler wielokrotnie zdradzał swoją niechęć do złota. W mowie z okazji „Dnia poległych partii narodowo-socjalistycznej”, wygłoszonej w Monachium 10 listopada 1942 roku mówił: „Cóż bowiem mają dziś Amerykanie ze swych skarbców pełnych złota? Co najwyżej mogą sobie dać zrobić z niego sztuczne szczęki”. I dalej: „(…) Wierzę, że koniec tej wojny będzie stanowił również podzwonne dla tyranii złota”.

Jak twierdzi premier Morawiecki, dziś też toczy się wojna, wojna… z koronawirusem. Według premiera przemodelowuje ona świat, który już nigdy ma nie być takim jaki znaliśmy go dotychczas. Gadzinowy „Nowy Kurier Warszawski”, który opublikował przytoczoną mowę Hitlera w numerze z 11 listopada 1942 roku, zatytułował ją: „Wojna w obronie Europy – pokój dla Europy”. A o co toczy się ta wojna? Nieodległa przyszłość pewnie nam to odsłoni. W każdym razie, jeśli chodzi o język propagandy, niewiele różni się on od tej sprzed 80 lat. A zawsze chodzi przecież o to, by było dobrze, a nawet lepiej!

Autorstwo: Paweł Sztąberek
Źródło: ProKapitalizm.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 18, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
xc1256
Użytkownik
xc1256

Słyszałem i czytałem w paru miejscach, że od 1 marca tego roku mają nastąpić ograniczenia w obrocie gotówką w kraju. Nie będzie można wyciągnąć środków z bankomatów ani z banku. Jest to informacja nie potwierdzona ale przewija się w rozmowach. Może dlatego ministrowi Kościńskiemu tak zależy aby rodacy wpłacili pieniądze do banku. Jeżeli ktoś z Was drodzy czytelnicy ma sprawdzone informacje na ten temat, proszę się podzielić.

Dgruzin
Użytkownik
Dgruzin

Cyt: banki będą miały środki na kredyty
1- Prawo bankowe ZABRANIA pożyczania komukolwiek pieniędzy jakie ktoś ma na koncie lub oddał na lokatę. Banki mogą za to pożyczyć (różnie to bywa w różnych krajach) 9 razy więcej niż wynosi ich kapitał, czyli pożyczają kwoty na jakie nie mają pokrycia (wirtualny pieniądz). To nie jest tak, że ktoś da pieniądze do banku a bank je pożyczy komuś innemu. Bank nie jest żadnym pożyczającym tylko pośrednikiem. Jak ktoś nie wierzy niech poczyta Prawo Morskie.
2- Oprócz niepewności co do pieniędzy w banku mamy jeszcze cieniutkie odsetki, a przebąkuje się, że mogą być UJEMNE !!

kufel10
Użytkownik
kufel10

@xc1256
A ja wiosną 2020 słyszałem z potwierdzonych źródel, że wojsko stoi na drogach dojazdowych do dużych miast, że drukarnie drukowały ulotki o zamknięciu miast, wiem że pewni wysoko postawieni wojskowi wyciągali pieniądze z banków, miało tez być przebiegunowanie i 3 dni ciemności i jeszcze inne takie. Ten portal staje się taką ławką pod blokiem, gdzie stare baby przychodza na pierdoły a co druga miała objawienie, co trzecia stygmaty i na pewno jedna u hitlera pracowała jako kucharka.

woma123
Użytkownik
woma123

Hi

kufel10. Boli Cię że ludzie wyrażają swoje poglądy? Boli? No to doskonale pasujesz do aktualnie rządzących, podobnie jak do tych którzy rządzili do 1989, a zali tych którzy okupowali nasz kraj do 1945, itd. itd. itd.

Wolność wypowiedzi jest naszym prawem. Od tego stwórca dał Ci rozum abyś informacje stosownie segregował i selekcjonował. A jeśli nie posiadasz takiej umiejętności to proponuję oglądanie wiadomości TVP1. Tam zdobędziesz w 100% pewne i rzetelne informacje.

DuDuS

PS. Adminie, nie przejmuj się tego typu wypowiedziami. Zawsze trafi się czarna owca. Ja sobie wysoko cenię ten portal jako źródło informacji, nie koniecznie i nie zawsze prawdziwych lub zgodnych z moimi poglądami. Ale takie są prawa demokracji i wolnych, niezależnych mediów. :-)

kufel10
Użytkownik
kufel10

(Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 5b. Przegiąłeś – trollowanie, hejterstwo pod adresem innego użytkownika, chamski język, naruszenie dobrych obyczajów dyskusyjnych. Przeczytaj regulamin i stosuj się do niego, albo zostaniesz zbanowany. Na portalu WM należy dyskutować na merytoryczne poglądy a nie na prostackie „wycieczki osobiste”. Obniżasz poziom dyskusji do debaty przy budce z piwem. Admin)