Przemyślenia czytelnika, nauczyciela i rodzica

Opublikowano: 23.03.2021 | Kategorie: Edukacja, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1679

Cały czas zastanawiamy się jak wykorzystać wiedzę zdobytą dzięki “Konferencji Dzieci wracają do szkół. Szkoły wracają do normalności”. Prawnicy szerzej otworzyli nasze oczy i pokazali kierunek dalszego działania. Ponownie odezwaliśmy się do wszystkich szkół podstawowych i średnich w Trójmieście i okolicach. Rozesłaliśmy im materiały pokonferencyjne. Zareagowały pojedyncze osoby. Kilku rodziców i nauczycieli. Nieustannie się zastanawiamy jak obudzić pozostałych? Może inspiracją będzie dla Was list oraz przemyślenia czytelnika, nauczyciela i rodzica.

“Konferencja była istotnym krokiem przypominającym, iż w sprawie PRAW DZIECKA nie wiele albo prawie nic się nie robi. Zdalne nauczanie ten proces pogłębia i nie chodzi tu o kwestie ekonomiczne środowiska, w którym się dziecko wychowuje. One też mają swój udział w równym dostępie do nauki i przyczyniają się do wykluczenia społecznego.

Wszyscy prelegenci uczestniczący w konferencji czy to pedagodzy czy prawnicy pokazywali w swoich wystąpieniach zaniedbania dotyczące tworzenia i przestrzegania praw dziecka. Patrząc jednak z perspektywy rodzica i nauczyciela informatyki, obraz Praw Dziecka w naszym kraju przedstawia się dramatycznie. Nie wynika to tylko z przedstawionych na konferencji informacji, ale z osobistego zderzenia z instytucjami państwa odpowiedzialnymi za przestrzeganie Prawa Dziecka.

Wystosowałem list z zapytaniem czy istnieją normy higieny pracy z urządzeniami elektronicznymi (komputer, tablet, smartfon) dla dzieci analogicznie, jak to dotyczy osób pracujących (Kodeks Pracy) do następujących instytucji: Główny Inspektor Sanitarny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka i Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Żaden z tych uprawnionych podmiotów albo nie potrafił mi jednoznacznie odpowiedzieć, albo wskazywał, iż w Polsce takiego prawa nie ma. Za to istnieją pewne zalecenia…

I tutaj przytoczę odpowiedź z Kuratorium Oświaty:

„Dzień dobry, informuję, że przepisów prawa dot. dzieci przed monitorem ekranowym nie ma. Są natomiast tylko przepisy dot. pracowników administracyjno-biurowych, którzy siedzą przed monitorami 8 godzin. Po każdej godzinie pracy należy się 5 min. przerwy na oderwanie oczu od monitora. Zaleca się natomiast dla dzieci:

– w wieku 3-7 lat maks. 30 min. dziennie, czyli 3,5 godz. tygodniowo,

– w wieku 7-12 lat maks. 1 godzina dziennie czyli 5 godzin tygodniowo,

– 14 lat i powyżej 1,5 godz. dziennie czyli 8 godzin tygodniowo.

Przepraszam najmocniej za brak odpowiedzi w terminie. Inspektor ds. BHP i ochrony ppoż. Kuratorium Oświaty w Poznaniu”.

Dzieci są zmęczone zdalnym nauczaniem, pozostawione w domu nie jednokrotnie samotnie bez żadnego nadzoru. Przesiadywanie przed urządzeniami 6-8 godzin (a to tylko sam plan lekcji). Nie zapominajmy o zadaniach domowych! Nauka on-line źle wpływa na psychikę, powoduje wady postawy oraz pogorszenie wzroku. Program nauczania jest przeładowany i źle dopasowany.

Jeśli w Polsce nie przestrzega się Konstytucyjnych Praw Obywatelskich, to cóż znaczą mętnie brzmiące zalecenia? Być może w myśl zasady „dzieci i ryby głosu nie mają”.

Jest jakieś „światełko w tunelu”. Jak widać istnieją ludzie oraz organizacje dla których dobro dziecka i jego prawa to coś ważnego.

Można niestety odnieść wrażenie, że to głos wołającego „na puszczy”…

Autorstwo: Andrzej Jastrząb (nauczyciel)
Zdjęcie: KuzinaNatali (pl.DepositPhotos.com)
Źródło: StolikWolnosci.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.