Przełożono sprawę rosyjskiego dziennikarza

Opublikowano: 23.12.2014 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 426

Rozpatrzenie sprawy dotyczącej odebrania dziennikarzowi międzynarodowej agencji informacyjnej Rossiya Segodnya Leonidowi Swiridowowi zgody na pobyt w Polsce zostało przełożone na 22 stycznia.

Taka decyzja została podjęta wczoraj podczas posiedzenia Urzędu do Spraw Cudzoziemców Województwa Mazowieckiego – poinformował agencję RIA Novosti polski adwokat Jarosław Chełstowski. „Nie ma żadnych dokumentów dotyczących tej sprawy, w ogóle niczego nie ma” – poinformował adwokat dziennikarzy.

Według słów prawnika, przedstawiciele Swiridowa zwrócili się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców z wnioskiem o przesłuchanie 8 obywateli RP, którzy mogą i zgadzają się na potwierdzić fakt, że Leonid Swiridow legalnie pracował i mieszkał na terytorium Polski.

Polskie władze 24 października unieważniły akredytację rosyjskiego korespondenta, Swiridow został także poinformowany, że zezwolenie na jego pobyt stały w kraju zostanie cofnięty, a Województwo Mazowieckie, które w 2008 roku pozytywnie rozpatrzyło wniosek Swiridowa o przyznanie mu prawa do pobytu w Polsce, dwukrotnie odmówiło dziennikarzowi wglądu w dokumenty w jego sprawie. Dziennikarz podkreślił, że ani razu nie złamał polskiego prawa, nie był karany karnie ani administracyjnie. Od 2003 roku legalnie mieszka i pracuje w Polsce. Udostępnienie mu materiałów dotyczących jego sprawy „nie jest aktem dobrej woli” ze strony urzędników, lecz prawo, gwarantowane ustawodawstwem międzynarodowym i narodowym, w tym Powszechną deklaracją praw człowieka, Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, Konstytucją RP oraz Kodeksem Administracyjnym.

Dziennikarka Agnieszka Wołk-Łaniewska określiła jako „niedopuszczalną i skandaliczną” sytuację bezzasadnego wydalenia z Polski korespondenta MIA Rossiya Segodnya, Leonida Swiridowa. Dziennikarka oświadczyła również, że wie o jeszcze kilku przypadkach takiego potraktowania osób nie będących obywatelami Polski, którym anulowano prawo pobytu w kraju bez podania przyczyn.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.