Przedsiębiorcy krytykują lepsze warunki dla pracowników

Opublikowano: 11.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2412

Sejm przyjął nowelizację „Kodeksu pracy” zawierającą korzystne dla pracowników rozwiązania. Dzięki nim będą oni mogli wnioskować między innymi o poprawę warunków pracy, a także ma być im łatwiej w zachowaniu balansu między życiem zawodowym i rodzinnym. Zmiany nie podobają się jednak środowiskom przedsiębiorców, krytykującym na przykład konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony.

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich wprowadzenia dwóch dyrektyw dotyczących przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz tak zwanego „work-life balance”. Polski parlament przyjął nowe rozwiązania pół roku po wymaganym przez Brukselę terminie, dlatego w ostatnich tygodniach posłowie intensywnie pracowali nad zmianami w polskim prawie pracy.

Ostatecznie nowelizacja „Kodeksu pracy” wprowadza szereg rozwiązań korzystnych dla pracowników. Przede wszystkim będą oni mogli wnioskować o zmianę warunków pracy na lepsze, a także uzyskać elastyczny czas pracy w celu pogodzenia ról zawodowych i rodzinnych. Przedsiębiorcy będą też musieli informować o podstawowym wynagrodzeniu początkowym, długości płatnego urlopu czy o szkoleniach dla zatrudnionych.

Ponadto zmiany wydłużają urlop rodzicielski (w tym kilka dni dodatkowego, ale bezpłatnego urlopu opiekuńczego), wprowadzają bardziej przejrzyste zasady skracania umów oraz przewidują dodatkowe przerwy w przypadku dobowego wymiaru czasu pracy przekraczającego 9 godzin. Pracownicy będą też mogli być zwalniani na dłuższy czas z powodu działania siły wyższej, czyli głównie w razie pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą albo wypadkiem.

Portal PulsHR.pl przytacza w tym kontekście krytyczne wypowiedzi środowisk związanych z biznesem. Przedsiębiorcy uważają bowiem, że spora część z wprowadzonych zmian w Kodeksie Pracy będzie generować dodatkowe obciążenia. Nie podoba im się np. konieczność uzasadniania wcześniejszego wypowiedzenia umowy na czas określony, w tym powiadomienia o tym fakcie związków zawodowych.

Na podstawie: PulsHR.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 11.02.2023 20:18

    jak to ,,Janusze biznesu ,, Nie podoba się im choć minimalne ukrócenie wyzysku. Cwaniaczki i tak bedą omijać prawo. Mają to we krwi…

  2. Stary Kulas 15.02.2023 13:45

    No i kurka dalej nie wiem KIEDY te zmiany będą obowiązujące, a zwłaszcza ile i od kiedy dni w tygodniu będę pracował.
    PS. Nie można by napisać nowego kodeksu pracy zamiast ciągle nowelizować kodeks z lat 70-tych dwudziestego wieku?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.