Przebiegunowanie jednak niebezpieczne

Opublikowano: 15.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

Zdaniem uczonych z Chińskiej Akademii Nauk to przebiegunowanie mogło odpowiadać za epizody masowego wymierania w historii Ziemi, kiedy z jej powierzchni znikała większość gatunków fauny i flory. Głównym winowajcą miał być odpływ tlenu z atmosfery. Czy słabnące pole magnetyczne naszej planety jest zapowiedzią powtórki tych wydarzeń?

Jedną z największych zagadek w historii Ziemi stanowią epizody masowego wymierania tj. punkty w dziejach, kiedy następowało gwałtowne wyginięcie wielu gatunków zwierząt i roślin. Wyróżnia się sześć głównych fal wymierania, z ostatnią (kredową) sprzed ok. 65 mln lat. Uczeni nie są zgodni, co do przyczyn tych zdarzeń, choć dominuje opinia, że winne były czynniki środowiskowe wynikające z katastrof o zasięgu globalnym (takim jak kolizja Ziemi z kometą, asteroidą lub trafienie promieniem gamma).

Jednak zdaniem raportu opublikowanego w piśmie Earth and Planetary Science Letters, czynnikiem, który mógł doprowadzić do masowego wymierania były przebiegunowania Ziemi – stwierdził Yong Wei z Chińskiej Akademii Nauk, dostarczając na to nowe dowody. Jego zdaniem, w tych przypadkach głównym winowajcą był tlen uciekający z atmosfery.

Proces przebiegunowania Ziemi – czyli odwrócenie kierunku ziemskiego pola magnetycznego, następuje średnio co mnie więcej 250-500 tys. lat (nie są to zdarzenia regularne). W tych przypadkach pole nie ma charakteru dipolowego (dwubiegunowego), ale bardziej skomplikowaną strukturę. Uważa się, że podczas przebiegunowania ochronne właściwości pola magnetycznego ulegają osłabieniu, dozwalając na przenikanie w kierunku powierzchni szkodliwych dla biosfery oddziaływań z kosmosu.

Wcześniej uczeni zdołali ustalić, że epizody masowego wymierania następowały w korelacji z przebiegunowaniem i spadkiem ilości tlenu w atmosferze, jednak nikt nie udowodnił dotąd, by dwa ostatnie zjawiska były ze sobą połączone.

Wei postanowił to sprawdzić, skupiając się na wymieraniu triasowo-jurajskim (ok. 200 mln lat temu), w wyniku którego z powierzchni Ziemi zniknęło ok. 84% gatunków. Odnaleziono dowody wskazujące, że przypadło ono na czas przebiegunowania i jednocześnie spadku zawartości tlenu w atmosferze o ok. 9%.

Przy pomocy modelu komputerowego Wei i jego koledzy doszli do wniosku, że przebiegunowanie mogło doprowadzić do odarcia atmosfery Ziemi z 218 trylionów ton tlenu (ok. 4,5% całości). Wskazuje to, że realny dziewięcioprocentowy spadek mógł nastąpić właśnie z tego powodu, zaś przebiegunowanie odegrało główną rolę w procesie wymierania.

Markus Fraenz z Instytutu Maxa Plancka, który brał udział w badaniach, dodał, że ten sam mechanizm mógł odpowiadać za wiele innych przypadków wymierania, w tym te o większym zasięgu, jak np. permsko-triasowym (ok. 250 mln lat temu), kiedy zniknęło aż 97% gatunków.

Niektórzy biolodzy dodają, że Homo sapiens samemu przyszło żyć w epoce masowego wymierania, związanym po części z jego dominacją. Symbolem tzw. wymierania holoceńskiego może być wymarcie turów, krów morskich czy wilków workowatych, które zostały wytępione przez ludzi.

Z kolei w ciągu ostatnich 150 lat nastąpił spadek natężenia ziemskiego pola magnetycznego o ok. 35%, co może sugerować, że jest to preludium do kolejnego przebiegunowania.

Na podstawie: The Smithsonian/NASA ADS, Discovermagazine.com
Źródło: Infra


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. norbo 15.06.2014 22:35

    Nikt po nas płakać nie będzie…

  2. corone7 15.06.2014 22:51

    Rzeczywiście przebiegunowanie może nieprzejść łagodnymi symptomami, trafne spostrzeżenia wywnioskowane na podstawie koryta historycznego, pytanie tylko jak długo będzie trwać preludium przed apogeum? ale nie wiem jak Wy, ja wierzę w opatrzność Boską : )

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.