Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny!

Opublikowano: 26.11.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3097

Prezydent Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie na okres do 25 stycznia.

Poniżej przedstawiamy dwa punkty widzenia incydentu morskiego na Morzu Azowskim. Ukraiński i rosyjski. Jak wygląda prawda – nie wiemy. Możliwe, że doszło do prowokacji którejś ze stron.

Propaganda ukraińska

Według informacji Służby Prasowej Sił Morskich Ukrainy, rano 25 listopada, podczas planowego przejścia ukraińskich jednostek z Odessy do Mariupola przez Cieśninę Kerczeńską doszło do incydentu z udziałem rosyjskich jednostek Straży Granicznej. W godzinach wieczornych rosyjskie okręty otworzyły ogień do ukraińskich jednostek, a na ich pokłady weszli rosyjscy żołnierze.

W wyniku zderzenia z rosyjskim okrętem straży granicznej „Don”, ukraiński holownik „Jani Kapu” został uszkodzony – awarii uległ m.in. główny silnik, okręt stracił także tratwę ratunkową. Również rosyjska jednostka odniosła uszkodzenia. W przejściu brały udział także kutry artyleryjskie „Nikopol” i „Berdiańsk”.

„Zgodnie z zapisami art. 17 i 38 Konwencji o Prawie Morza i art. 2 Umowy pomiędzy Ukrainą i Rosją ws. współpracy w wykorzystaniu Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej, okręty wojenne Ukrainy korzystają swobodnie z możliwości przejścia przez Cieśninę Kerczeńską i z Morza Azowskiego, mogą zatem przechodzić przez Cieśninę w dowolnym czasie pod warunkiem zachowania zasad bezpiecznej żeglugi” – napisano w komentarzu Służby Prasowej Sił Morskich Ukrainy.

Po incydencie zaobserwowano w powietrzu aktywność dwóch rosyjskich śmigłowców Ka-52 oraz samolotów Su-25.

Według dostępnych informacji, ok. godziny 20.30 rosyjskie okręty otworzyły ogień do jednostek ukraińskich, powodując uszkodzenia co najmniej jednej z nich. Na pokłady ukraińskich jednostek mieli wejść rosyjscy żołnierze sił specjalnych.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, na wniosek szefa RNBO, Ołeksandra Turczynowa, prezydent Ukrainy zwrócił się do Rady Najwyższej o wprowadzenie stanu wojennego na 60 dni. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej w tej sprawie ma odbyć się dzisiaj, w poniedziałek, 26 listopada o godzinie 16.00. Posiedzenie ma odbyć się w reżimie zamkniętym.

„Wprowadzenie stanu wojennego nie oznacza, że Ukraina będzie prowadzić jakiekolwiek działania ofensywne. Ukraina z nikim nie planuje walczyć, stan wojenny wprowadza się jedynie w celach obronnych” – podkreślił Poroszenko. Dodał, że nie oznacza to odejścia od dyplomatycznego szlaku dążeń do odzyskania kontroli nad okupowanymi terytoriami. Prezydent Ukrainy zwrócił się z apelem o wsparcie do krajów NATO, UE, a zwłaszcza państw-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego.

Wcześniej, w stan gotowości zostały postawione jednostki Sił Morskich Ukrainy, a okręty pozostające w portach otrzymały rozkaz wyjścia w morze. Na południowy-wschód kraju przerzucono także dodatkowe siły lotnicze, w tym m.in. cztery samoloty Su-27 z 831 Brygady Lotnictwa Taktycznego.

Według szefa Sztabu Generalnego Ukrainy, Wiktora Mużenko, na zajętych przez Rosjan okrętach było 23 marynarzy z którymi utracono kontakt. 6 z nich miało zostać rannych.

Na podstawie: mil.gov.ua, mil.in.ua, Pravda.com.ua, RNBO.gov.ua
Źródło: PolUkr.net [1] [2]

Propaganda rosyjska

Ukraińskie siły morskie oświadczyły o „agresywnych działaniach” rosyjskich statków granicznych podczas planowanego przejścia ich statków. Według departamentu, dwa małe uzbrojone statki i holownik przeprowadziły planowane przepłynięcie z Odessy do Mariupola. „Przygraniczne okręty Federacji Rosyjskiej… przeprowadziły jawnie agresywne działania przeciwko okrętom Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy” — czytamy w komunikacie.

Według ukraińskiego komunikatu statek „Don” rzekomo staranował holownik, w wyniku czego jego główny silnik, poszycia i poręcze zostały uszkodzone, a łódka ratunkowa została utracona. W wyniku incydentu trzej ukraińscy wojskowi odnieśli lekkie obrażenia. Udzielono im pomocy medycznej, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wcześniej urząd graniczny FSB na Krymie oświadczył, że trzy ukraińskie okręty wojenne nielegalnie przekroczyły rosyjską granicę państwową i wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne.

MSZ Ukrainy oświadczyło, że Kijów ocenia działania Rosji skierowana przeciwko okrętom ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym jako naruszenie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

„Okręty Federacji Rosyjskiej z pogwałceniem swobody nawigacji bezprawnie użyły siły przeciwko okrętom ukraińskiej marynarki wojennej. Oceniamy takie agresywne działania jako naruszenie postanowień Karty Narodów Zjednoczonych, Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza” — podkreślono w oświadczeniu resortu polityki zagranicznej Ukrainy. Ministerstwo uprzedziło, że Kijów podejmie działania dyplomatyczne, opierając się na zasadach prawach międzynarodowego w tej sprawie.

Rosyjskie samoloty wojskowe Su-25 patrolują obszar Cieśniny Kerczeńskiej z powodu działań ukraińskiej marynarki wojennej, która wysłała w ten rejon okręty wojenne. Cieśnina Kerczeńska, łącząca Morze Czarne z Morzem Azowskim, została zamknięta dla żeglugi cywilnej. FSB Rosji podjęła wszelkie niezbędne działania w celu zapobiegnięcia tej celowej prowokacji.

Szef Krymu Siergiej Aksenow powiedział, że prowokacje Kijowa na Morzu Czarnym to bolesna działalność, która w żaden sposób nie wpłynie na spokojne życie półwyspu, którego bezpieczeństwo jest zapewnione w sposób niezawodny i pełny.

Dzisiaj żegluga cywilna przez Cieśninę Kerczeńską została przywrócona – poinformował dyrektor generalny przedsiębiorstwa „Krymskie Porty Morskie” Alieksiej Wołkow. Rosja wszczęła dochodzenie ws. naruszenia granicy państwowej i zwróciła się o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji na Morzu Azowskim, które ma się odbyć dziś o godz. 11.00 (17:00 czasu środkowoeuropejskiego).

„Amerykański samolot rozpoznawczy wkroczył w przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym. O godzinie 6:50 czasu środkowoeuropejskiego samolot wywiadu radioelektronicznego Sił Powietrznych USA Boeing RC-135V ze znakiem wywoławczym BASTE41 wystartował z bazy lotniczej Souda Bay na wyspie Kreta w Grecji i udał się nad Morze Czarne” — czytamy w oświadczeniu opublikowanym na “Ukraińskim Portalu Wojskowym”. Według stanu na godzinę 7:30 czasu środkowoeuropejskiego, jak pisze portal, samolot znajdował się w przestrzeni powietrznej Bułgarii i zmierzał w kierunku wybrzeża Krymu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5]


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 26.11.2018 13:58

  …a może amerykańska.

 2. Kain 26.11.2018 14:00

  Oczywiście ,że to wielki brat łapami Ukraińców robi zamęt.
  A polskie psy znowu ujadają w interesie wielkiego brata żałośni są…
  Dla rozumnych po co nam konflikt z Rosją , gdzie jest nasz narodowy interes w tym się pytam ???? …………

 3. agama 26.11.2018 15:42

  To teraz Polacy za Ukrainę będą ginąć na nowej wojnie fałszywej flagi? Żal

 4. robcioRR 26.11.2018 18:03

  Niech sobie Ajdar i banderowcow wysylsja to sie dogadaja z Ruskimi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.