Protureccy rebelianci plądrowali kurdyjskie domy

Opublikowano: 17.06.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Atak tureckiego wojska i sprzymierzonych z nim syryjskich „rebeliantów” na prowincję Afrin, do stycznia kontrolowaną w całości przez siły kurdyjskie, jak dotąd nie interesowało specjalnie tak zwanej międzynarodowej opinii publicznej. Teraz wydarzenia z tego syryjskiego regionu podsumowała jednak organizacja praw człowieka Human Rights Watch, która zwraca głównie uwagę na plądrowanie domów przez sojuszników Turcji.

Ofensywa tureckiego wojska i syryjskich „rebeliantów” rozpoczęła się dokładnie 20 stycznia, a została przeprowadzona pod hasłem walki z ugrupowaniami terrorystycznymi. Walki pomiędzy Turkami i ich sojusznikami a kurdyjskimi siłami z Powszechnych Jednostek Ochronnych (YPG) trwały do 24 marca, kiedy ostatecznie Kurdowie wycofali się z miasta Afrin. Obecnie większość prowincji znajduje się pod kontrolą tureckiego wojska, natomiast jego ofensywę powstrzymało dopiero wkroczenie syryjskich milicji.

Materiały fotograficzne i filmowe już wówczas nie pozostawiały złudzeń – protureccy „rebelianci” po zdobyciu Afrin zaczęli plądrowanie tamtejszych sklepów oraz domów. Teraz na problem ten zwróciła uwagę organizacja Human Rights Watch, oskarżająca syryjskich islamistów o plądrowanie i niszczenie mienia należącego do miejscowych Kurdów. Już wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych informowała natomiast o przesiedleniu w wyniku operacji blisko 137 tysięcy osób.

Działacze HRW przeprowadzili głównie rozmowy z osobami uciekającymi przed turecką ofensywą. Informują oni, że po zajęciu Afrin przez Turków i ich sprzymierzeńców zajęto m.in. cywilne domy, a na ich ścianach pojawiły się napisy „zajęte”. Zgodnie z prawem wojennym grabież lub przymusowe przejęcie mienia może być zaliczone w poczet zbrodni wojennych, podobnie zresztą jak niszczenie obiektów bez uzasadnienia militarnego.

Na podstawie: Reuters.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o