Władze tureckie zacieśniają cenzurę

Opublikowano: 13.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1894

Międzynarodowa organizacja Human Rights Watch ostrzega w swoim najnowszym raporcie przed postępującą cenzurą w Turcji. Ich zdaniem prezydent Recep Tayyip Erdogan wprowadza drakońskie przepisy, które zamykają usta opozycji.

Dyrektor Human Rights Watch na Europę i Azję Środkową Hugh Williamson ostrzega przed zakusami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Według raportu jego organizacji, tureckie władze dzięki nowym przepisom wprowadzają coraz cięższą cenzurę i dyskryminację opozycji.

„Rząd Erdogana postawił kolejne kroki w procesie ograniczania w Turcji praw człowieka i rządów prawa, stwarzając nowe przepisy dotyczące cenzury i dezinformacji w internecie, aby założyć kaganiec mediom i tłumić pokojowy sprzeciw. Rząd dopuścił się nadużyć wobec opozycji politycznej, wprowadził faktyczne zakazy protestów oraz uwięził i skazał obrońców praw człowieka oraz domniemanych krytyków, posługując się sądami działającymi na polecenie polityczne” – stwierdził Hugh Williamson, dyrektor Human Rights Watch na Europę i Azję Środkową.

W corocznym raporcie HRW pt. „World Report 2023” przywołano grudniowe skazanie burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu z opozycyjnej wobec rządu Republikańskiej Partii Ludowej za wygłoszony w 2019 r. komentarz dotyczący decyzji Najwyższej Komisji Wyborczej, która anulowała wynik wyborów na burmistrza Stambułu i nakazała ich powtórzenie.

Wówczas Imamoglu wygrał dwukrotnie z kandydatem partii prezydenta Erdogana. Jednakże jeśli wyrok, od którego burmistrz Stambułu się odwołał, zostanie podtrzymany, zostanie on automatycznie usunięty ze stanowiska. Ponadto w przyszłości nie będzie mógł startować w wyborach. „Przetrzymywanie opozycyjnych polityków, jak m.in. Selahattin Demirtas czy Figen Yuksekdag sprawia, że turecki rząd utrzymuje się na pozycji lidera wśród łamiących prawa człowieka państw członkowskich Rady Europy” – czytamy w raporcie.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. duchtesciowej 14.01.2023 00:00

    Turcja ? Phew! Kanada zaprasza tą bandę z “Human Rights Watch”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.