Protesty na Białorusi były kontrolowane z Ukrainy

Opublikowano: 30.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 960

MSZ Federacji Rosyjskiej zwraca uwagę na radykalizację akcji protestacyjnych na Białorusi i twierdzi, że dysponuje informacjami o kontrolowaniu destabilizacji sytuacji w kraju między innymi z terytorium Ukrainy.

„Rzeczywiście, dysponujemy informacjami o tym, że destabilizacja sytuacji na Białorusi była kontrolowana między innymi z terytorium Ukrainy” – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Oleg Syromołotow.

Według niego „teraz skala akcji protestacyjnych w republice, mimo wsparcia z zewnątrz, stopniowo maleje”. „Zauważamy jednak ich rosnącą radykalizację: coraz mniej ludzi wychodzi na ulice, ale wśród nich jest więcej zbirów z bronią, skłonnych do agresywnych działań wobec funkcjonariuszy organów ścigania” – dodał.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej „nasi białoruscy sąsiedzi realnie oceniają wszystkie zagrożenia ze strony sił zewnętrznych”. „Utrzymywana jest ścisła współpraca właściwych organów Rosji i Białorusi w kwestiach bezpieczeństwa” – dodał.

Według Syromołotowa „kluczowy dokument współpracy dwustronnej – Obszary priorytetowe i priorytety dalszego rozwoju Państwa Związkowego na lata 2018-2022 – przewiduje realizację rocznych planów wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi na terytorium Państwa Związkowego”.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia, które po raz szósty wygrał Łukaszenka, który według CKW uzyskał 80,1% głosów, w kraju rozpoczęły się masowe protesty opozycji. Opozycja uważa, że wybory wygrała Swiatłana Cichanouska.

Podczas rozpędzania wieców przeciwko protestującym, którzy nie zgadzali się z wynikami głosowania, siły bezpieczeństwa używały również gazu łzawiącego, armatek wodnych, granatów ogłuszających i gumowych kul. Akcje protestacyjne trwają do dziś, największe odbywają się w weekendy. Oprócz tego wiece organizują również zwolennicy Łukaszenki, którego inauguracja odbyła się 23 września.

Organy ścigania donoszą o radykalizacji protestów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o