Protesty na Białorusi były kontrolowane z Ukrainy
MSZ Federacji Rosyjskiej zwraca uwagę na radykalizację akcji protestacyjnych na Białorusi i twierdzi, że dysponuje informacjami o kontrolowaniu destabilizacji sytuacji w kraju między innymi z terytorium Ukrainy.
„Rzeczywiście, dysponujemy informacjami o tym, że destabilizacja sytuacji na Białorusi była kontrolowana między innymi z terytorium Ukrainy” – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Oleg Syromołotow.
Według niego „teraz skala akcji protestacyjnych w republice, mimo wsparcia z zewnątrz, stopniowo maleje”. „Zauważamy jednak ich rosnącą radykalizację: coraz mniej ludzi wychodzi na ulice, ale wśród nich jest więcej zbirów z bronią, skłonnych do agresywnych działań wobec funkcjonariuszy organów ścigania” – dodał.
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej „nasi białoruscy sąsiedzi realnie oceniają wszystkie zagrożenia ze strony sił zewnętrznych”. „Utrzymywana jest ścisła współpraca właściwych organów Rosji i Białorusi w kwestiach bezpieczeństwa” – dodał.
Według Syromołotowa „kluczowy dokument współpracy dwustronnej – Obszary priorytetowe i priorytety dalszego rozwoju Państwa Związkowego na lata 2018-2022 – przewiduje realizację rocznych planów wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi na terytorium Państwa Związkowego”.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia, które po raz szósty wygrał Łukaszenka, który według CKW uzyskał 80,1% głosów, w kraju rozpoczęły się masowe protesty opozycji. Opozycja uważa, że wybory wygrała Swiatłana Cichanouska.
Podczas rozpędzania wieców przeciwko protestującym, którzy nie zgadzali się z wynikami głosowania, siły bezpieczeństwa używały również gazu łzawiącego, armatek wodnych, granatów ogłuszających i gumowych kul. Akcje protestacyjne trwają do dziś, największe odbywają się w weekendy. Oprócz tego wiece organizują również zwolennicy Łukaszenki, którego inauguracja odbyła się 23 września.
Organy ścigania donoszą o radykalizacji protestów.
Źródło: pl.SputnikNews.com