Projekt zbudowania sztucznej grawitacji na Księżycu

Opublikowano: 03.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2864

Wyobraź sobie ogromną kopułę o wysokości 400 metrów i średnicy 200 metrów, w której panuje ziemskie ciśnienie atmosferyczne, a wnętrze wypełniają drzewa, trawy i jeziora. Współpracując z Kajima Corp., naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali projekt takiej struktury, mającej na celu stworzenie warunków zbliżonych do Ziemi dla przyszłych kolonistów kosmicznych.

Eksploracja przestrzeni kosmicznej niesie ze sobą wiele wyzwań, począwszy od braku czystej wody, powietrza do oddychania czy pożywienia, aż po palące promieniowanie kosmiczne. Dodatkowo, życie w mikrograwitacji może prowadzić do zaniku mięśni, utraty kości, pogorszenia wzroku i osłabienia układu odpornościowego.

Aby temu zaradzić, naukowcy opracowali koncepcję Szklanej Kopuły, w której siła odśrodkowa generowana przez obracającą się konstrukcję pozwoli na odtworzenie ziemskiej grawitacji. Dzięki temu przyszli koloniści i ich potomkowie unikną negatywnego wpływu mikrograwitacji na zdrowie.

Oprócz samej kopuły badacze przedstawili również system transportowy nazwany Hexatrack, mający łączyć Ziemię z koloniami na Księżycu, orbicie ziemskiej oraz Marsie. System oparty będzie na orbitujących satelitach generujących sztuczną grawitację, które będą pełniły funkcję torów kolejowych dla przewozu osób i ładunków.

Pomimo ogromnego potencjału, realizacja tego przedsięwzięcia jest niezwykle trudna i wymaga ogromnych zasobów oraz wiedzy technicznej. Obecnie projekt jest raczej koncepcją niż praktycznym rozwiązaniem. Naukowcy przewidują, że zasiedlimy Księżyc i Marsa nie wcześniej niż w drugiej połowie tego stulecia.

Chociaż koncepcje takie jak ta opracowana przez Uniwersytet w Kioto są ambitne, możliwe, że w przyszłości uwaga naukowców skupi się na innych, mniej skomplikowanych projektach. Niemniej jednak każdy krok w kierunku realizacji takich pomysłów przyczynia się do ostatecznego celu — stworzenia warunków do życia w kosmosie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 03.05.2023 11:16

    Tajne programy kosmiczne od lat mają generatory sztucznej grawitacji. No ale biedaczki z tych instytutów nie są ,,wtajemniczeni,, i tworzą takie ,,dziwolągi,, Drogie, niepraktyczne ale efektowne wizualnie…smutne…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.