Projekt ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce

Opublikowano: 30.07.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3629

28 lipca 2023 roku Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych z siedzibą w Warszawie, złożył w Sejmie RP, do wszystkich klubów i kół poselskich, a także do Komisji Sejmowej ds. Kresów, projekt ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce.

Projekt społecznej ustawy całkowicie zakazuje propagowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zbrodniczej, nazistowskiej ideologii OUN-UPA, oraz wszelkiej symboliki wywodzącej się i odnoszącej do tejże ideologii, a także ludobójczych, kolaboracyjnych, ukraińskich formacji zagłady w służbie Adolfa Hitlera i III Rzeszy.

Organizacje nazistowskie UON-UPA i SS Galizien są odpowiedzialne za zagładę polskiej ludności Wołynia, Małopolski Wschodniej i obecnych ziem południowo-wschodniej Polski w latach 1939-1947, choć faktycznie ludobójcze zbrodnie ukraińskich bandytów, trwały jeszcze na terenie Bieszczad do 3 września 1949 roku, kiedy to żołnierze Wojska Polskiego zlikwidowali ostatnią bandycką sotnię UPA.

Według projektu ustawy, w art. 256 „Kodeksu karnego” pojawiłby się paragraf 1b o treści: „Kto propaguje ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów lub pochwala działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów albo Ukraińskiej Powstańczej Armii albo działalność osób zaangażowanych w tych organizacjach podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Z kolei art. 256 § 2 otrzymałby brzmienie: „Karze określonej w § 1 podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, zbywa, oferuje, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 lub 1a lub 1b albo będące nośnikiem symboliki nazistowskiej, komunistycznej, faszystowskiej lub innej totalitarnej, użytej w sposób służący propagowaniu treści określonej w § 1 lub 1a lub 1b”.

W treści uzasadnienia czytamy: „Zasadniczym założeniem które legło u podstaw prac nad niniejszym projektem, stanowi znaczny napływ imigrantów z terenów Ukrainy w ostatnich latach. Przybycie do Polski kilku milionów obywateli państwa, którego władze centralne oraz lokalne w sposób otwarty oddają cześć zbrodniczym formacjom ukraińskich szowinistów, odpowiedzialnym w latach 1939-1947 za śmierć co najmniej 250 tysięcy polskich kobiet, dzieci i mężczyzn, stawia przed państwem polskim konieczność uniemożliwienia przeniesienia takich wzorców postępowania na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenie Ukrainy znajdują się 44 pomniki Stepana Bandery. Bandera jest honorowym obywatelem 26 ukraińskich miast. 7 lipca 2016 r. rada miejska Kijowa głosowała 87 do 10 za poparciem zmiany nazwy Alei Moskiewskich na Aleję Stepana Bandery. Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2022 rokiem Stepana Bandery. Imieniem dowódcy zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii – Romana Szuchewycza, osobiście odpowiedzialnego za rzeź wołyńską, nazwano stadion miejski w Tarnopolu. Na Ukrainie regularnie odbywają się marsze ku czci Stepana Bandery i UPA, gromadzące tysiące uczestników. Wedle sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii liczba obywateli Ukrainy popierających działalność OUN i UPA wzrosła z 22% w 2013 r. do 43% w roku 2022 r. W Polsce, ze szczególnym nasileniem od 2022 r. narasta problem prezentacji przez imigrantów ukraińskich postaw wychwalania w sferze publicznej działalności zbrodniczych i antypolskich organizacji takich jak OUN, UPA, SS-Galizien oraz postaci takich zbrodniarzy jak Stepan Bandera, Roman Szuchewycz czy Dmytro Klaczkiwski. W sferze publicznej coraz bardziej dają zauważyć się postawy deprecjonujące lub wręcz negujące śmierć setek tysięcy Polaków na skutek działalności ukraińskich szowinistów. Na terenie Polski dochodzi także do licznych prezentacji symboliki ukraińskich szowinistów w postaci wywieszania czerwono-czarnej flagi UPA oraz publicznego śpiewania oficjalnego hymnu UPA – »Czerwonej kaliny«. Przepis art. 256 § 1 k.k. w swoim obecnym brzmieniu nie zapewnia pełnej penalizacji propagowania ideologii ukraińskich szowinistów, z uwagi na liczne rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Dla osiągnięcia zakładanego przez ustawodawcę celu tj. wyeliminowania z polskiego życia publicznego postaw wychwalających i propagujących ideologię i symbolikę banderowską koniecznym jest dodanie §1b oraz zmiana brzmienia § 3 przepisu art. 256 k.k. Wskazać także należy, iż przepis ten w postulowanym brzmieniu nie tylko będzie chronił polską pamięć historyczną, ale będzie posiadał swoisty walor wychowawczy w stosunku do imigrantów z terenów Ukrainy. Zgodnie z przepisem końcowym ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, co jest terminem uzasadnionym, a równocześnie wystarczającym, z uwagi na charakter i zakres regulacji objętych projektem”.

Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych apeluje o jak najszybsze wniesienie projektu ustawy na forum Sejmu RP i przyjęcie tej ustawy przez Zgromadzenie Narodowe, bez żadnych zmian w jej brzmieniu.

Autorstwo: Jacek Boki
Źródło: KresyWeKrwi.blogspot.com
Treść przeredagowano na potrzeby portalu WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Szwęda 30.07.2023 14:54

  Nie przejdzie w kraju rządzonym przez niepolaków, najpierw trzeba Polakom przejąć władzę w Polsce, dopiero potem prawo, konstytucja i robienie porządku!

 2. emigrant001 30.07.2023 16:08

  Jeśli pissowy kaczy matołek mówi w Kijowie sława ukrainie to czego można sie spodziewać od polskojęzycznych żondów? Ci ludzie plują w twarz rodzinym pomordowanych na Wołyniu. Wstyd i żenada to bardzo łagodne określenie na to co robią te bezużyteczne łajzy.

 3. wojtek 30.07.2023 22:07

  Złość ogarnia gdy się pomyśli że dwaj panowie powyżej mają rację

 4. Venom 31.07.2023 09:16

  Może nieprzejsc ten projekt ,bo niestety ostro wchodzimy w poślady wschodnich ,,braci,,dajemy im 9 miliardów złotych na pokrycie pensji dla urzędników w tym samym czasie ,prezydent komik ma kilka zagranicznych posiadłości ,i praktycznie co miesiąc kogoś wywalają z rządu ponieważ dochodzi do korupcji dlatego też unia niechce ich przyjąć ponieważ ukaina ma jeden z największych wskaźników korupcyjnych ,

 5. AlbertW41 31.07.2023 18:05

  Jaka bedzie kara za takie bilbordy jak na zdjeciu, jezeli ustawa przejdzie? W/g mnei powinno byc 1mln zl za kazde wykroczenie, a Ukraincow deportowac na Ukraine niech walcza za Elenskiego.

 6. replikant3d 31.07.2023 18:47

  AlbertW41, pomarzyć zawsze można. Niestety obecne patafiany przy korycie z polecenia swoich ,,panów,, Liżą d….Ukrom i nic z tego nie będzie…Ale jest nadzieja że to się zmieni, bo nawet kibole zaczynają mieć ich dosyć…
  https://wolnemedia.net/polacy-dziekuja-kibolom/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.