Projekt rządu ws. utrzymania wyższego VAT-u

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 610

Platforma zaczęła, a PiS niestety kontynuuje. Po raz kolejny władze naszego kraju chcą przedłużenia obowiązywania podwyższonych stawek podatku VAT! W piątek, kiedy wszystkie media żyły sejmową nawalanką w sprawie aborcji, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy przewidujący utrzymanie 23 proc. stawki VAT aż do końca 2018 roku!

Przypomnijmy – w drugiej połowie 2010 roku rząd Donalda Tuska stanął pod ścianą. Zagraniczni wierzyciele zaczęli się domagać spłaty coraz większych odsetek od długów, a pieniędzy na to w kasie państwa nie było. Ekipa Platformy wpadła jednak na pomysł, aby dodatkowe kilka miliardów zabrać Polakom podwyższając im stawkę podatku VAT. W ten sposób z początkiem 2011 roku podwyższone zostały podstawowe stawki VAT z 7 na 8 proc. i z 22 na 23 proc.

Rozwiązanie to miało być czasowe i obowiązywać tylko do końca 2013 roku. Tusk obiecał Polakom, że z początkiem 2014 roku przywróci normalne stawki (7 i 22 proc.). Obietnicy tej oczywiście nie dotrzymał i zgodnie z przyjętym pod koniec 2013 roku rozporządzeniem podwyższone stawki podatku VAT miały obowiązywać aż do końca 2016 roku.

Idąc do wyborów parlamentarnych w 2015 roku PiS obiecywał przywrócenie stawek podatku VAT do normalnego poziomu począwszy od 1 stycznia 2017 roku. I co? W ostatni piątek, kiedy wszystkie media żyły sejmową nawalanką w sprawie aborcji, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy przewidujący utrzymanie podwyższonych, tj. 8 i 23 procentowych stawek podatku VAT aż do końca 2018 roku!

Szacuje się, że dotychczasowy skumulowany koszt podwyższenia stawek podatku VAT, jaki ponieśli Polacy i polska gospodarka w latach 2011-2016, to około 30 mld zł (roczny koszt to minimum 5 mld zł). Za dodatkowe 2 lata obowiązywania podwyższonych stawek VAT przyjdzie nam zatem zapłacić kolejne 10 mld zł.

Na podstawie: Legislacja.rcl.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. emigrant001 26.09.2016 12:00

  Za 4 lata będzie 25%. By POPisowo żyło się lepiej z kwotą wolną od podatku 3000 zł. Przedwyborczy żartownisie. A lud ciemny powie, że to dobra zmiana na lepsze.

 2. nemoein 26.09.2016 22:01

  wiecie – w 1971 Nixon uwolnił kurs dolara od złota to też miała być to tylko przejściowa ustawa…
  jak mawia JKM najtrwalsze ustawy to te tymczasowe…

 3. MasaKalambura 26.09.2016 22:21

  To już jest taka vatowska tradycja.
  Jak Balcerek go w Polsce wprowadzał, też mówił że na chwilę. I tak trwa ta chwila 25 lat.

 4. adambiernacki 27.09.2016 08:53

  Teraz też pierdaczenie o jakiejś nieistotnej aborcji, którą interesują się nieistotni ludeczkowie i CETA wprowadzają niedemokratycznie ci co zawodowo zasysają brzezaka.

 5. gajowy 27.09.2016 10:22

  Imperium dobra daje nam wybór: Albo zasypią nas GMO albo zubożonym Uranem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.