Procesja z mumiami 22 faraonów

Opublikowano: 05.04.2021 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

W sobotę, 3 kwietnia, w Egipcie miała miejsce złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, jak wskazuje Waleed el-Batoutti, doradca Ministerstwa Turystyki i Starożytności, jest największą placówką archeologiczną na świecie. Od 3 kwietnia w jego zbiorach znajdą się najcenniejsze egipskie zabytki i dobra kultury, w tym mumie 18 królów i 4 królowych starożytnego Egiptu – m.in. faraonów Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Wspomniane mumie dawnych władców Egiptu przewieziono do nowego muzeum w minioną sobotę. Wszystkie transportowane były na specjalnie przygotowanych platformach. Trasa liczyła siedem kilometrów, a jej pokonanie zajęło ok. godziny. Wyjątkowa defilada była transmitowana przez telewizję. Jak podała telewizja BBC, mumie władców starożytnego Egiptu przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Korowód otwierał samochód wiozący szczątki Sekenenre Tao II, czyli faraona XVII dynastii tebańskiej, panującego w XVI w. p.n.e., z kolei barwny pochód zamykał samochód z mumią Ramzesa IX, władającego Egiptem w XII wieku p.n.e.

Jak podaje AFP, podczas procesji ulicami Kairu mumie umieszczone były w specjalnych pojemnikach wypełnionych azotem, tak aby warunki było podobne do tych panujących w muzealnych gablotach.

Z uwagi na obniżenie dziennej liczby przypadków zakażenia koronawirusem Egipt zdecydował się na poluzowanie obostrzeń sanitarnych. Pełna przepychu defilada to manifestacja tego, że w kraju jest już bezpiecznie. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie Egiptu, będą mogły zobaczyć mumie władców od 18 kwietnia, na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii, który przypomina nieco Dolinę Królów w Luksorze. Egipskie władze uważają, że otwarcie nowego muzeum przyciągnie turystów i pomoże w uratowaniu egipskiej turystyki.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: polsatnews.pl, rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl, tvp.info, uk.sports.yahoo.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o