Procesja z mumiami 22 faraonów

W sobotę, 3 kwietnia, w Egipcie miała miejsce złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, jak wskazuje Waleed el-Batoutti, doradca Ministerstwa Turystyki i Starożytności, jest największą placówką archeologiczną na świecie. Od 3 kwietnia w jego zbiorach znajdą się najcenniejsze egipskie zabytki i dobra kultury, w tym mumie 18 królów i 4 królowych starożytnego Egiptu – m.in. faraonów Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Wspomniane mumie dawnych władców Egiptu przewieziono do nowego muzeum w minioną sobotę. Wszystkie transportowane były na specjalnie przygotowanych platformach. Trasa liczyła siedem kilometrów, a jej pokonanie zajęło ok. godziny. Wyjątkowa defilada była transmitowana przez telewizję. Jak podała telewizja BBC, mumie władców starożytnego Egiptu przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Korowód otwierał samochód wiozący szczątki Sekenenre Tao II, czyli faraona XVII dynastii tebańskiej, panującego w XVI w. p.n.e., z kolei barwny pochód zamykał samochód z mumią Ramzesa IX, władającego Egiptem w XII wieku p.n.e.

Jak podaje AFP, podczas procesji ulicami Kairu mumie umieszczone były w specjalnych pojemnikach wypełnionych azotem, tak aby warunki było podobne do tych panujących w muzealnych gablotach.

Z uwagi na obniżenie dziennej liczby przypadków zakażenia koronawirusem Egipt zdecydował się na poluzowanie obostrzeń sanitarnych. Pełna przepychu defilada to manifestacja tego, że w kraju jest już bezpiecznie. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie Egiptu, będą mogły zobaczyć mumie władców od 18 kwietnia, na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii, który przypomina nieco Dolinę Królów w Luksorze. Egipskie władze uważają, że otwarcie nowego muzeum przyciągnie turystów i pomoże w uratowaniu egipskiej turystyki.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: polsatnews.pl, rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl, tvp.info, uk.sports.yahoo.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0