Prezydent Meksyku za uwolnieniem Assange’a

Opublikowano: 23.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1173

Antyimperialistyczny prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador zapowiedział 21. czerwca iż zwróci się do prezydenta USA Joe Bidena o „zajęcie się” sprawą założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a. „Chcę powiedzieć, że tak, zamierzam zwrócić się do prezydenta Bidena by zajął się tą sprawą, obawiam się że przeciwstawią się temu potężne siły, które istnieją w USA i w innych krajach, humanizm jednak musi zwyciężyć” – stwierdził przywódca Meksyku.

Dodał zarazem że Julian Assange „jest najlepszym dziennikarzem naszych czasów na świecie i został bardzo niesprawiedliwie potraktowany, gorzej niż kryminalista. To, jak potraktowano tego dziennikarza, jest wstydem dla świata”. Meksyk, wedle zapowiedzi swojego prezydenta, „mógłby otworzyć swoje drzwi dla Assange’a”, jeśli ten zostałby uwolniony. „On jest ciężko chory i byłoby znakiem solidarności, braterstwa, pozwolić mu osiedlić się w kraju w którym chciałby żyć, włączając w to Meksyk” powiedział A. M. López Obrador.

Andrés Manuel López Obrador spotkać ma się z Joem Bidenem w lipcu w Waszyngtonie w celu przedyskutowania dwustronnych stosunków Meksyku z USA. Wcześniej meksykański przywódca odmówił udziału w IX Szczycie Ameryk w Los Angeles 7-10 czerwca w proteście przeciwko wykluczeniu przez USA z udziału Wenezueli, Kuby i Nikaragui.

Wstawianie się za Julian Assangem jest elementem antyimperialistycznej linii polityki zagranicznej meksykańskiego prezydenta, obejmującej zbliżenie z państwami Ameryki Łacińskiej rządzonymi przez siły tożsamościowe: Wenezuelą, Kubą, Nikaraguą, Boliwią, a także z Peru pod rządami Pedro Castillo i z Kolumbią gdzie 19. czerwca wybory prezydenckie wygrał po raz pierwszy po II wojnie światowej polityk emancypacyjny i tożsamościowy Gustavo Petro.

Meksykański przywódca zabiegał o los Juliana Assange’a już pod koniec prezydentury Donalda Trumpa i wielokrotnie zgłaszał chęć dania mu schronienia przez Meksyk. Według niego „Przestępstwem, co należy ująć w cudzysłów, Assange’a było ujawnienie poważnych naruszeń praw człowieka na świecie, a do tego ingerencji rządu USA w sprawy wewnętrzne innych państw. To właśnie zrobił Assange”.

Przywódca Meksyku zaapelował też do ONZ i „wszystkich organizacji broniących praw człowieka” o wstawienie się za Assangem. Meksyk wyraził swoje poparcie dla niego po tym jak 17. czerwca brytyjski sekretarz spraw wewnętrznych Priti Patel wyraził w imieniu Wielkiej Brytanii zgodę na przekazanie australijskiego dysydenta Stanom Zjednoczonym, gdzie przeciwko założycielowi „WikiLeaks” wysunięto 18 zarzutów karnych i grozi mu łącznie 175 lat więzienia. O wykorzystanie wszelkich środków prawnych dla uwolnienia Juliana Assange’a zwróciła się do świata jego żona. Jak pisze hiszpański dziennik „El Pais”, ekstradycja dziennikarza do USA może się jednak opóźnić, gdyż obrona w Wielkiej Brytanii złożyła apelację.

Julian Assange stał się bohaterem i symbolem Antysystemu i niezależnego dziennikarstwa po tym, jak na założonym przez siebie portalu „WikiLeaks” ujawnił tajemnice dyplomatyczne i wojskowe Stanów Zjednoczonych i ich państw klienckich i wasalnych, dokumentując między innymi zbrodnie wojenne bloku atlantyckiego w Iraku i Afganistanie oraz znęcanie się nad więźniami w Guantanamo. Przez lata ukrywał się przed ścigającymi go Amerykanami w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, z której został wydalony po dekompozycji ekwadorskiego Antysystemu wraz oddaniem władzy przez tamtejszego tożsamościowego prezydenta Rafaela Correę i przejęciem kraju przez siły proamerykańskie.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.