Prezydent Kazachstanu uznał zamieszki za próbę zamachu stanu

Opublikowano: 11.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 886

Kazachstański prezydent Kasym-Żomart Tokajew poinformował o przywróceniu spokoju po gwałtownych zamieszkach z ubiegłego tygodnia. Ponadto nazwał protesty mianem „próby zamachu stanu”, przeprowadzonej przez przygotowanych do tego bojowników. Tokajew zapowiedział prowadzenie dialogu ze społeczeństwem, przy jednoczesnym zwalczaniu „brutalnego ekstremizmu”.

Rozpoczęte prawie półtora tygodnia temu protesty przeciwko podwyżkom cen gazu i paliw przemieniły się w gwałtowne zamieszki. W Ałmatach przez parę dni dochodziło nawet do starć między kazachstańskimi służbami bezpieczeństwa a uzbrojonym tłumem, który pozyskał broń w wyniku ataków na obiekty wojskowe. Sytuacja uspokoiła się dopiero w weekend.

Przywódca Kazachstanu w swoim dzisiejszym wystąpieniu poinformował opinię publiczną, że we wszystkich miastach Kazachstanu został już przywrócony konstytucyjny porządek, dlatego uniknięto rozprzestrzeniania się zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Do dzisiaj w samym regionie Ałmaty zatrzymanych zostało około 431 uczestników ubiegłotygodniowych zamieszek.

Tokajew oskarżył „uzbrojonych bojowników” o próbę przeprowadzenia „zamachu stanu”. Jednocześnie zapowiedział przedstawienie opinii publicznej dowodów potwierdzających wersję wydarzeń przyjętą przez władze Kazachstanu.

Swoje przemówienie kazachstański prezydent wygłosił podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Przy tej okazji podziękował państwom sojuszniczym za wysłanie misji stabilizacyjnej do Kazachstanu. Same zamieszki określił mianem „lekcji dla całego Układu”.

Ponadto władze Kazachstanu zapowiadają bronić prawa do „pokojowego wyrażania swoich opinii i otwartego dialogu z władzami”. Jednocześnie będą jednak zwalczać wszelkiego rodzaju „brutalny ekstremizm”, a nade wszystko „działania wojenne przeciwko Kazachstanowi, naruszające suwerenność państwa i jego integralność terytorialną”.

Na podstawie: Nur.kz
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.