Prestiżowa brytyjska nagroda dla książka o Pileckim

Opublikowano: 09.01.2020 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1606

Biografia Witolda Pileckiego wyróżniona prestiżową brytyjską nagrodą literacką – książka “Ochotnik” napisana przez Jacka Fairweathera otrzymała Costa Book Awards za rok 2019 w kategorii biografia.

W poniedziałek książka “The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” zdobyła prestiżową nagrodę Costa Book Awards. Biografia rotmistrza Pileckiego została nagrodzona w kategorii utworu biograficznego, dzięki czemu wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody, czyli tytułu Costa Book of the Year. Konkurować będzie ze zwycięzcami w pozostałych kategoriach, a więc “Middle England” Jonathana Coe (powieść), “The Confessions of Frannie Langton” Sary Collins (debiutancka powieść), “Fleche” Mary Jean Chan (poezja) i “Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan (książka dla dzieci). Wygląda na to, że faworytem w tym wyścigu będzie powieść Jonathana Coe`go traktująca o Brexicie.

Książka “Ochotnik” ukazała się w czerwcu zeszłego roku nakładem oficyny Penguin Books. Biografia jednego z polskich bohaterów II Wojny Światowej pióra znanego korespondenta wojennego miała premierę na rynkach anglojęzycznych, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA. Oprócz tego zostanie przełożona na wiele innych języków – między innymi na holenderski, hiszpański, portugalski, czeski oraz litewski. Przekład polski zostanie wydany przez krakowski Instytut Wydawniczy ZNAK w styczniu 2020 roku.

– Badając historię Pileckiego zdałem sobie sprawę, jak trudno czasem zrozumieć cierpienie innych. Jemu w Auschwitz się to udało. Mam nadzieję, że jego historia zainspiruje ludzi tak, jak zainspirowała mnie – mówi Fairweather w wywiadzie dla “Tygodnika Powszechnego”.

Costa Book Awards przyznawane są od 1971 roku. W ramach plebiscytu wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach, a później spośród nich wybierana jest najlepsza książka roku. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostają nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Z kolei autor Costa Book of the Year otrzyma 30 tys. funtów. Jego nazwisko poznamy 28 stycznia.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. W historii zapisał się, jako więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. net 09.01.2020 12:14

    O Pileckim powinien powstać film. Byle nie kręcił go Spielberg.

  2. jestemtu 09.01.2020 13:04

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.