Pracownik to nie żebrak

Opublikowano: 11.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 802

Wzmacnia się pozycja polskich pracowników na rynku pracy. Mogą już negocjować warunki i nie muszą korzystać z pierwszej lepszej oferty pracy.

Z sondażu realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że 23 proc. Polaków boi się utraty obecnego miejsca zatrudnienia. Jednocześnie rzadziej niż do niedawna pracownicy mówią o zmianach zawodowych w swoim życiu. Jeśli już się takie pojawiają, to z własnej inicjatywy i dlatego, że oferta nowego pracodawcy była lepsza.

Co piąty badany zmienił w ostatnim kwartale pracę. Tak niskiego poziomu rotacji na rynku pracy nie notowano w badaniu od blisko 4 lat. W stosunku do poprzedniego kwartału ten odsetek zmniejszył się o 7 punktów procentowych – był to największy spadek w historii Monitora Rynku Pracy. Co drugi badany zaznacza, że zmienił pracę, ponieważ dostał lepszą ofertę.

Od czterech lat jako główny powód rotacji Polacy wskazują lepsze warunki pracy w nowym miejscu zatrudnienia. Od tego też czasu dynamicznie maleje odsetek osób, które pracę zmieniły ze względu na zmiany struktury firmy, co na ogół ma związek ze zwolnieniem.
W najnowszym badaniu Monitora Rynku Pracy co drugi pracownik deklarował, że o zmianie pracy zdecydowała lepsza oferta – jest to najwyższy wynik w historii. Jeszcze cztery lata temu deklarowało to 30 proc. respondentów.

Dotychczas Polska przodowała w Europie pod względem rotacji. W najnowszej edycji badania, po raz pierwszy od czterech lat, wskaźnik rotacji był niższy niż europejska średnia.

Zdjęcie: Grzegorz-Skibka (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pigwus 11.10.2017 17:02

    Nareszcie jakieś pozytywne zmiany, jeżeli to prawda to aby tak dalej.

  2. Fenix 12.10.2017 08:52

    Wierząc tym co tworzą dla ciebie prawo? Bądź pewny że to bezprawie !
    Kary godne przestępstwa to zawsze z ich prawa .

    Niegodne życie niewolnika.

    Naturalne prawo to godne życie człowieka . Ludzie sami muszą się upomnieć o władzę Ja, to by stanowić jedno prawo .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.