Pracownicy Makro mają dość

Opublikowano: 09.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Pracownicy branży handlowej coraz śmielej upominają się o swoje. Personel Makro Cash and Carry jest kolejny przykładem dzielnej postawy, która może zaowocować poprawą warunków pracy i płacy. Zatrudnieni w sieci stawiają sprawę klarownie: albo zmniejszycie wyzysk, albo będziecie musieli się zmierzyć z poważnymi kłopotami.

Skończyły się czasy, kiedy pracownicy dyskontów i hipermarketów bali się zażądać lepszych warunków pracy i wyższych wynagrodzeń. Po Biedronce, Lidlu, Tesco, Polomarkecie i sieci Aldik Nova przyszła pora na Makro. Reprezentujący tamtejszą załogę związkowcy z „Solidarności” ogłosili, że dotychczasowe rozmowy nie zakończyły się złożeniem satysfakcjonującej propozycji przez kierownictwo spółki. Co to oznacza? Przejście do kolejnego etapu sporu. 19 sierpnia pracownicy będą protestować przez siedzibą firmy w Warszawie. Jak podkreślają – jest to sygnał ostrzegawczy.

Związkowcy z „S” akcentują, że w ostatnich tygodniach poszli na rękę zarządowi Makro godząc się na przedłużenie negocjacji. Szefostwo nie doceniło jednak tego gestu. “Pracodawca „okopał się” na stanowisku, że nie jest w stanie dokonać jakichkolwiek regulacji płacowych, oczekując od nas propozycji postulatów, które nie są związane z budżetem Pracodawcy, co jest czystą abstrakcją, bo obojętnie jaką zastosujemy formę naszych oczekiwań, zawsze będzie to powiązane z budżetem” – zwracają uwagę związkowcy w komunikacie.

Jakie są oczekiwania załogi? Przede wszystkim – mają wzrosnąć wynagrodzenia. Dokładnie o 400 zł brutto dla każdego pracownika spółki. Taka zmiana pozwoliłaby przybliżyć poziom płac do pułapu średniej krajowej w branży handlowej, która wynosi obecnie 2 631 zł brutto. Związki zastrzegły, że nie ma zgody na dalsze zamrażanie pensji, co miało miejsce w ostatnich miesiącach, przeciążenie pracowników obowiązkami, co ma miejsce od wielu lat oraz marginalizowanie roli związków zawodowych, co też jest niestety smutną normą w firmie.

Związkowcy apelują o dostrzeżenie pewnej oczywistości – jeśli płace nie wzrosną, nie rozwiąże się problem braku chętnych do pracy. “Rynek handlowy teraz przeżywa recesję, jeśli chodzi o pracowników, nikt nie chce pracować, a polityka płacowa pracodawców w Polsce jest tak słaba, że nie potrafią ściągnąć pracowników. Firmy idą drogą na skróty. W efekcie jeden pracownik pracuje za trzech, a pensje zostają na tym samym poziomie” – powiedział dla Business Insider Polska Robert Szmagaj, przewodniczący „S” w Makro.

Co dalej? Po proteście, który odbędzie się pod Centrum Wsparcia Biznesu na warszawskim „Mordorze” (ulica Domaniewska), pracownicy liczą, że zarząd powróci do negocjacyjnego stołu z nieco innym nastawieniem. Podkreślają też, że frekwencja na wiecu powinna być wysoka, gdyż będzie to niedziela niehandlowa.

Makro należy do niemieckiego koncernu Metro Group, który jest też właścicielem sklepów z elektroniką Saturn i Media Markt. W przeszłości w Polsce firma posiadała też sieć hipermarketów budowlanych Praktiker oraz sieć hipermarketów spożywczo-przemysłowych Real.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Niech strajkują. 100% zamknięte wszystkie sklepy Makro. Szybko się dogadają.