Pracodawca może monitorować komunikację

Opublikowano: 22.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 596

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pracodawca może monitorować komunikację swoich pracowników. Wyrok został wydany w związku ze sprawą rumuńskiego inżyniera, który został zwolniony z pracy po tym, jak jego pracodawca zauważył, że w godzinach pracy wykorzystuje on Yahoo Messengera do prowadzenia prywatnych rozmów z narzeczoną i bratem. Regulamin firmy zabraniał korzystania z komunikatorów do celów prywatnych.

Sąd odrzucił argumentację inżyniera o naruszeniu przez pracodawcę prawa do poufności korespondencji prywatnej. Sędziowie stwierdzili, że “nie jest nieracjonalnym domniemanie, iż pracodawca będzie chciał zweryfikować, czy w godzinach pracy pracownik wykonuje swoje zawodowe obowiązki”. Pracodawca ma zaś prawo wglądu do komunikatora, gdyż powinien on zawierać dane związane z wykonywanymi obowiązkami.

Sędziowie Trybunału bronili też stanowiska rumuńskich sędziów, którzy zezwolili na wykorzystanie w sądzie transkryptów prywatnych rozmów, które prowadził inżynier. Był to dowód, że w czasie pracy wykorzystywał służbowy komputer do celów prywatnych – stwierdził Trybunał.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.