Powrót Al-Kaidy do Afganistanu

Opublikowano: 24.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1118

Talibowie, którzy niegdyś stanowili bezpieczną przystań dla Osamy Bin Ladena i jego organizacji terrorystycznej do działania w jej granicach, przejęli w sierpniu 2021 roku kontrolę nad Afganistanem i jego stolicą – Kabulem. Podczas wycofania się Amerykanów 13 żołnierzy straciło życie po tym, jak podejrzany bojownik ISIS wysadził się na lotnisku w Kabulu, zabijając żołnierzy i dziesiątki cywilów, którzy próbowali uciec z kraju.

Według raportu ONZ, Al-Kaida ma teraz lepszą pozycję niż ISIS, by szerzyć propagandę i wznowić rekrutację ekstremistycznych bojowników, odkąd Biden wycofał wojska z Afganistanu. Raport, który został opublikowany 15 lipca, twierdzi, że wysocy rangą urzędnicy Al-Kaidy zdobyli poparcie talibów i czują się bezpiecznie, mogąc ponownie działać w tym kraju Azji Środkowej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza w raporcie: „Wyżsi przywódcy [Al-Kaidy] cieszyli się bardziej stabilnym okresem na początku 2022 roku. Aiman ​​Muhammed Rabi al-Zawahiri regularnie wysyłał wiadomości wideo. Państwa członkowskie zauważają, że widoczny wzrost komfortu i zdolności komunikowania się al-Zawahiriego zbiegł się w czasie z przejęciem Afganistanu przez talibów i konsolidacją władzy kluczowych sojuszników [Al-Kaidy] w ramach ich faktycznej administracji”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​pomimo wznowionych wysiłków rekrutacyjnych organizacji terrorystycznej, nie stanowi ona obecnie globalnego zagrożenia. „Nie jest postrzegana jako stwarzająca bezpośrednie zagrożenie międzynarodowe ze swojej bezpiecznej przystani w Afganistanie, ponieważ nie ma zewnętrznych zdolności operacyjnych i obecnie nie chce powodować międzynarodowych trudności ani zakłopotania talibów”.

Pomimo obecnego braku liczebności i skromnych zdolności operacyjnych, organizacja jest gotowa do ekspansji i wzrostu liczebności ze względu na ambicje jej przywódców dotyczące globalnego „dżihadu”. „Kontekst międzynarodowy jest korzystny dla [Al-Kaidy], która zamierza ponownie zostać uznana za przywódcę światowego dżihadu. Propaganda jest teraz lepiej rozwinięta, aby konkurować z ISIL jako kluczowym aktorem w inspirowaniu międzynarodowego środowiska zagrożeń i może ostatecznie stać się większym źródłem ukierunkowanego zagrożenia”.

Al-Kaida staje w obliczu rywalizacji ze strony znacznie osłabionego ISIS i innych organizacji terrorystycznych, których przywództwo zostało odebrane przez operacje byłego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz siły rosyjskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zauważyła, że ​​ISIS „od października 2019 r. doznało gwałtownej utraty przywództwa, co ma jeszcze nieznany wpływ na jego kondycję operacyjną”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Rebel.News
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.