Powrót Al-Kaidy do Afganistanu

Talibowie, którzy niegdyś stanowili bezpieczną przystań dla Osamy Bin Ladena i jego organizacji terrorystycznej do działania w jej granicach, przejęli w sierpniu 2021 roku kontrolę nad Afganistanem i jego stolicą – Kabulem. Podczas wycofania się Amerykanów 13 żołnierzy straciło życie po tym, jak podejrzany bojownik ISIS wysadził się na lotnisku w Kabulu, zabijając żołnierzy i dziesiątki cywilów, którzy próbowali uciec z kraju.

Według raportu ONZ, Al-Kaida ma teraz lepszą pozycję niż ISIS, by szerzyć propagandę i wznowić rekrutację ekstremistycznych bojowników, odkąd Biden wycofał wojska z Afganistanu. Raport, który został opublikowany 15 lipca, twierdzi, że wysocy rangą urzędnicy Al-Kaidy zdobyli poparcie talibów i czują się bezpiecznie, mogąc ponownie działać w tym kraju Azji Środkowej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza w raporcie: „Wyżsi przywódcy [Al-Kaidy] cieszyli się bardziej stabilnym okresem na początku 2022 roku. Aiman ​​Muhammed Rabi al-Zawahiri regularnie wysyłał wiadomości wideo. Państwa członkowskie zauważają, że widoczny wzrost komfortu i zdolności komunikowania się al-Zawahiriego zbiegł się w czasie z przejęciem Afganistanu przez talibów i konsolidacją władzy kluczowych sojuszników [Al-Kaidy] w ramach ich faktycznej administracji”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​pomimo wznowionych wysiłków rekrutacyjnych organizacji terrorystycznej, nie stanowi ona obecnie globalnego zagrożenia. „Nie jest postrzegana jako stwarzająca bezpośrednie zagrożenie międzynarodowe ze swojej bezpiecznej przystani w Afganistanie, ponieważ nie ma zewnętrznych zdolności operacyjnych i obecnie nie chce powodować międzynarodowych trudności ani zakłopotania talibów”.

Pomimo obecnego braku liczebności i skromnych zdolności operacyjnych, organizacja jest gotowa do ekspansji i wzrostu liczebności ze względu na ambicje jej przywódców dotyczące globalnego „dżihadu”. „Kontekst międzynarodowy jest korzystny dla [Al-Kaidy], która zamierza ponownie zostać uznana za przywódcę światowego dżihadu. Propaganda jest teraz lepiej rozwinięta, aby konkurować z ISIL jako kluczowym aktorem w inspirowaniu międzynarodowego środowiska zagrożeń i może ostatecznie stać się większym źródłem ukierunkowanego zagrożenia”.

Al-Kaida staje w obliczu rywalizacji ze strony znacznie osłabionego ISIS i innych organizacji terrorystycznych, których przywództwo zostało odebrane przez operacje byłego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz siły rosyjskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zauważyła, że ​​ISIS „od października 2019 r. doznało gwałtownej utraty przywództwa, co ma jeszcze nieznany wpływ na jego kondycję operacyjną”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Rebel.News
Źródło: MediaNarodowe.com