Ktoś w nieznany nam sposób blokuje nasz portal

Opublikowano: 24.11.2022 | Kategorie: Komunikaty, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1498

Otrzymałem wiadomość od pracownika jednej ze szkół w Rzeszowie, że w placówce oświatowej portal WolneMedia.net wciąż jest blokowany.

„Portal wolnemedia.net nadal jest blokowany – np. poprzez szkolną sieć. Najpierw wrzuca komunikat, że strona jest niebezpieczna, a następnie przekierowuje na stronę plug.ose.gov.pl z komunikatem »Forbidden – You don’t have permission to access this resource«. Podejrzewam że tak się dzieje we wszystkich szkołach, które korzystają z tego łącza. Cóż nie chcę się wychylać, bo pracuję w szkole i nie chcę problemów zawodowych. Jeszcze jedna sprawa, to nie dyrektor o tym decyduje tylko jakaś rządowa instytucja, która dostarcza tani internet do szkół, najprawdopodobniej dyrektorzy szkół nic o tym nie wiedzą” – napisał nasz czytelnik.

Sprawdziłem, że ose.gov.pl to Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zarządzana przez NASK na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, która dostarcza bezpłatny internet do szkół i uczelni.

Skontaktowałem się z NASK i zadałem pytania, dlaczego nasz portal jest blokowany w sieci OSE, na czyje polecenie, od kiedy, do kiedy i na jakiej podstawie prawnej, dodając, że ABW zdjęła blokadę decyzją z 25 lipca 2022 r.

W odpowiedzi otrzymałem zapytanie o numer RSPO szkoły w Rzeszowie. Wygląda to na odbijanie piłeczki.

Możliwe, że albo decyzja o zdjęciu blokady przez ABW dotyczyła tylko prywatnych dostawców internetu i została utrzymana w sieci państwowej, albo zdjęto ją wszędzie i przywrócono w państwowej dwa miesiące temu.

Nie mam twardych dowodów, lecz dane statystyczne pokazują, że od 29.09.2022 r. nastąpił ponowny nagły spadek wejść. Po zdjęciu blokady pod koniec lipca, odzyskiwaliśmy stopniowo odwiedzalność. W sierpniu rosła od 7000 (pierwsze dni miesiąca) do 10 000 (ostatnie dni miesiąca), we wrześniu od 10 000 do 12 000, a potem z dnia na dzień nastąpił nagły spadek o ok. 3000 wejść i od tamtej pory do dziś odwiedzalność wynosi średnio ok. 9000. Można wyjaśnić to blokadą portalu u niektórych dostawców internetu, np. w sieci dostarczanej przez NASK podmiotom państwowym. Może się to odbywać na innej podstawie prawnej niż art. 180 „Prawa telekomunikacyjnego” (np. na mocy decyzji ministra cyfryzacji lub ministra edukacji i szkolnictwa wyższego).

Tak to wygląda na statystykach. Widać, że odzyskiwanie odwiedzalności trwało dwa miesiące, po czym pod koniec września nastąpił gwałtowny skok w dół, bardzo podobny do gwałtownego skoku w dół pod koniec kwietnia. Kliknij obrazek, aby powiększyć.

Interesujące jest również, że tuż przed nowym nagłym spadkiem wejść (25 września) portal był cyberatakowany, co widać na poniższym wykresie. Z powodu podejrzenia, że służby umieściły na nim jakiś wykonujący się w cyklicznych odstępach czasu program, przywróciłem starszą kopię serwera (sprzed cyberataku).

A teraz przyjmy się datom:

– 25 kwietnia – decyzja ABW o zablokowaniu portalu

– 26 kwietnia – nagły spadek wejść (stabilizujący się po 4 dniach)

– 25 lipca – decyzja ABW o odblokowaniu portalu

– 26 lipca – widoczny początek wzrostu wejść

– 25 września – cyberatak

– 26 września – przywrócenie starszej kopii serwera

– 27 września – hipotetyczne zawiadomienie rządu, że cybearatak się nie udał

– 28 września – hipotetyczna decyzja rządu o blokadzie w państwowym internecie

– 29 września – nagły spadek wejść (stabilizujący się po 4 dniach)

Bardzo dziwne, prawda? Jakby ktoś podejmował decyzje ws. naszego portalu 25 dnia miesiąca, a po wykryciu cyberataku, jakby ktoś następnego dnia podjął decyzję o częściowej blokadzie. A blokada (i odblokowanie) technicznie wchodzą w życie w ciągu 24 godzin od decyzji (tyle trwa aktualizacja DNS-ów).

Następny hipotetyczny dzień podejmowania decyzji przez władze to 25 listopada (jutro) – ciekawe, czy rząd podejmie ws. naszego portalu nową decyzję?

Gdyby nie list czytelnika, ciągle zastanawiałbym się, dlaczego znów nagle spadła odwiedzalność. Tak pogrywa sobie z nami rząd! Niby cofnęli cenzurę, a wprowadzili ją tylnymi drzwiami licząc, że się nie zorientujemy. Warto zauważyć, że nowa cenzura nastąpiła przed umorzeniem mojej skargi na ABW w WSA 18 października (od której decyzji odwołałem się do NSA).

W związku z tym proszę czytelników, którzy korzystają z internetu w szkołach, urzędach, bibliotekach, posterunkach policji, etc., o wiadomość, czy można w nich odwiedzać portal WolneMedia.net.

Czytelnik zauważył również, że porada, aby zmienić w ustawieniach przeglądarki DNS na zagraniczny, w sieci OSE nie działa. Blokadę można obejść tylko korzystając z wtyczki VPN. Możliwe, że sieć NASK pozwala korzystać wyłącznie z DNS-ów należących do NASK.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

Aktualizacja

NASK odpisał, że nie blokuje naszego portalu w sieci OSE.gov.pl (nie napisali, czy gdzieś indziej), i jeśli w jakiejś szkole jest blokowany, to dyrektor powinien się z nimi skontaktować by wyjaśnić sprawę. To, że nas w jakiś sposób częściowo zablokowano 28 września widać na wykresach. Nie jest to naturalny spadek wejść, lecz sztuczny. 25% czytelników (ok. 3000 użytkowników) nie znika z dnia na dzień. Dwie osoby potwierdziły, że w OSE strona WolneMedia.net jest zablokowana. Wiem, że szkoły korzystają z oprogramowania blokującego dostęp do stron pornograficznych, który automatycznie się aktualizuje. Z filtra tego mogą korzystać inne instytucje państwowe. Niewykluczone, że ktoś nasz portal na taką listę wpisał. Sprawa wymaga śledztwa z Waszym udziałem. Piszcie, jeśli się czegoś dowiecie!

14

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. Stanlley 24.11.2022 09:51

  Pamiętajcie jednak – u nas jest demokracja i wolność (no może po za sądami bo gdyby nie były ciemiężone nie było by protestów 😉 ) a na Białorusi jest krwawa dyktatura!

 2. M4ndarkus 24.11.2022 17:56

  W sieci OSE od dawna jest blokada strony wolne media – miałem i tym pisać ale jakoś wyleciało mi z głowy. Przed blokadą ABW nie wiem czy była blokowania ale po jej ściągnięciu w OSE nadal była blokowana i jest jak widac.

 3. Admin WM 24.11.2022 20:03

  @ M4ndarkus

  Szkoda, że o tym nie wiedziałem wcześniej, bo napisałbym o tym w piśmie do WSA. Skoro spadek nie wynikł z blokady w ose.gov.pl (bo nie odblokowali), to pytanie, gdzie portal zablokowano pod koniec września, że nastąpił taki wyraźny spadek? Bo to nie wygląda naturalnie.

 4. X3na 24.11.2022 23:33

  Czy z OSE da się korzystać z Tor Browsera? Czy działa tam ustawienie bez mostu, z mostem obfs4 lub mostem meek-azure?

  “gdzie portal zablokowano pod koniec września, że nastąpił taki wyraźny spadek?”

  Proponuję przejrzeć tematykę artykułów w tym czasie. Czasami pojawiają się tak beznadziejne lub tak stronnicze, że odechciewa się czytać. Mnie też długo tu nie było, bo było wiele artykułów stronniczych lub obrażających ludzi.

  Podpowiem tylko tyle: zarówno zbyt wiele artykułów o LGBT czy to popierających czy ośmieszających wpływa, że nie chce mi się czytać bo LGBT to jest odsuwanie uwagi czytelnika od rzeczy ważnych. To samo z podrzuconymi niektórymi godzinnymi wideo o szczepionkach – typowo foliarskich, nie mających nawet niczego wspólnego z fizyką, co wspomnieć z medycyną – część takich okomentowałam wyłączając w 1/3 zauważając brak rzetelności. Dodam, że wiem o szkodliwości Pfizera, czytałam dużo o tym i mimo tego, że wiem że to jest rak – wskazuję Ci, że przedostaje się tu dużo “folii”.

  Wstawki typu “to jest rosyjska propaganda” oraz “to jest ukraińska propaganda” też mnie mocno zniesmaczyły, że przestałam czytać.

  Obecnie ograniczam się do słuchania i oglądania podrzuconych materiałów audio-wideo.

  Tak więc wolność słowa o ile jest dobrą rzeczą – jak wszystko może się odbić rykoszetem. Jednak przy braku wolności słowa – szybko przestanę się tu logować i odwiedzać tą stronę. Jest to jedyny powód, że tu jestem – moje komentarze nie są usuwane.

 5. Admin WM 25.11.2022 06:32

  @ X3na

  Wykresy wyraźnie pokazują wprowadzenie pod koniec września (dosłownie z dnia na dzień) technicznej cenzury internetowej i nie mam co do tego żadnych wątpliwości (gdybyś miała rację, na wykresach byłby widoczny powolny spadek, a nie nagły skok w dół, po którym nastąpiła linia prosta). Jedyna kwestia do wyjaśnienia – jaki mechanizm blokady zastosowano, w jakich sieciach i na czyjej decyzji.

  Każdy czytelnik może tworzyć i publikować artykuły, więc nie narzekaj, że jakichś tematów nie ma, albo innych jest za wiele, bo możesz osobiście kształtować dobór tematyki. Trzeba tylko potrafić pisać artykuły. Krytykowanie innych za to, że publikują coś, co ich interesuje (a ciebie nie), zniechęca ich do aktywności. Jeśli chodzi o mnie – publikuję to, co mam najciekawszego pod ręką w danym momencie, lub co uważam za ważne. Pracuję nad portalem najlepiej jak mogę, udoskonalam go i rozwijam wysłuchując uwag, a zarazem muszę też myśleć nad jego bezpieczeństwem oraz być uczciwy wobec innych i nie robić czegoś wbrew sobie.

  Gdybym eliminował treści komuś niepodobające się – ostatecznie byłaby tutaj pusta strona, ponieważ nie da się zaspokoić oczekiwań wszystkich użytkowników, bo często są przeciwstawne. Dlatego dobieram trochę tego, trochę owego, by każdy znalazł coś dla siebie (sama napisałaś, że coś dla siebie jednak znajdujesz) i portal działa tak od ponad 15 lat. Komunikat o propagandzie rosyjskiej i ukraińskiej był podyktowany kwestiami bezpieczeństwa – miał pokazać służbom, że portal nie opowiada się po żadnej stronie konfliktu, oraz stara się być bezstronny i rzetelny, ale jak widać po blokadzie, nic to nie dało. Po blokadzie kontynuowałem komunikaty, aby pokazać sądowi, że nie wciskam podstępnie czytelnikom rosyjskiej propagandy (bo są uprzedzeni). Wiem, że niektórych użytkowników raziły – ale to był mój jedyny pomysł jak działać w czasach wojennej nagonki, by jak najmniej się narazić. Z pomysłami jest tak, że jedne są sukcesami, a inne niewypałami. Teraz muszę przyznać, że komunikat wstępny był niewypałem i od czasu decyzji WSA o umorzeniu skargi na ABW (sprawa teraz jest w NSA) zrezygnowałem z niego.

  Nie wiem, czy w OSE da się korzystać z Tora, ale czytelnik napisał, że da się korzystać z VPN (wystarczy zainstalować wtyczkę do przeglądarki), więc przeglądarka Tor również powinna działać.

 6. Stary Kulas 25.11.2022 13:03

  plug.ose.gov.pl
  Sieć SZKOLNA tak jak sieci w prywatnych firmach NIE SŁUŻĄ ROZRYWCE więc blokują strony które nie są konieczne. Mogę się założyć o miesięczne zarobki, że nie tylko wolnemedia są blokowane, ale np. pudelek czy redtube też.

 7. X3na 25.11.2022 13:17

  > sama napisałaś, że coś dla siebie jednak znajdujesz

  No, gdybym nie znajdowała, to byś nie czytał moich wys**wów tutaj…

  Co zaś do typu blokady – podpowiem Ci coś. Jadę ostatnio na oparach wszystkiego. Niestety mamy 25-ty i tylko 100 zł do drugiego. Idę więc do sąsiadów i znajomych, gdzie wiem że częstują, bo co mam zrobić? Obecnie wszystkich zwalniają, więc innej roboty nie dostanę na dzień dzisiejszy. To wina tych bezmózgich zombie siedzących w smartfonach i Rezylian, którzy nie chcą dołączyć do protestu, bo przecież “slava Ukraini”, bo przecież “walczymy z śmiertelnym wirusem”.

  Powyższe dotyczy wielu ludzi (tych którzy rozumieją co się dzieje) i Rezylian, którzy nie przyjmują do wiadomości, że są powolnie mordowani przez rząd i pozbawiani wolności i prywatności. Cześć Rezylian wolności i prywatności już w ogóle nie potrzebuje, bo są smartfonowymi zombie. Ale wracając do rzeczy – oni też nie mają z czego opłacić Ci tego o czym piszesz w okienkach.

  Powyższe wyjaśnia następujące rzeczy:
  1) Na zbiórki trafia coraz mniej pieniędzy, bo ludzie z próżnego nie naleją.
  2) Pieniądz traci na wartości, a miejsce zmiany jego wartości kształtuje się gdzieś pomiędzy 28-ym a 10-tym – wtedy już wiedzą ile dostaną pensji i że premię wycięto do zera, bo mikroprzedsiębiorców (oraz małe i średnie firmy) nie stać. Wtedy też podejmują decyzję o zwolnieniu się i próbie szukania bardziej płatnej pracy (ciężko szukać będąc na stanowisku od 8-16 lub jeżdżąć na rowerze w Glovo).
  3) Wyżej napisano, że OSE cały czas Cię blokuje. Tak więc spadek teraz to nie wina OSE.
  4) Umowy na internet też są od 1-go do 1-go (rozliczenia). Jeżeli ktoś woli jeść zamiast czytać i rezygnuje z telefonu i internetu – nie dziw się że wtedy jest skokowy spadek odwiedzających (przy końcu miesiąca) i skokowy spadek na zbiórkach.

  > więc przeglądarka Tor również powinna działać.

  O ile mają uprawnienia do instalowania nowego oprogramowania lub uruchamiania oprogramowania nieznanego pochodzenia (z pendrive). Dlatego warto to sprawdzić (i nie piszę by zrobił to Admin, tylko ktoś kto ma do tego OSE dostęp), bo możliwe, że tym ludziom całkowicie odbierają prywatność podczas przeglądania internetu w tych miejscach dostępowych. To by oznaczało czytanie ich maili (gdy tam odbierają lub wysyłają) i wiele zachowań zabronionych Konstytucją.
  Ja korzystam już tylko z tej przeglądarki, po tym jak się dowiedziałam, że jestem blokowana. To co mnie jednak spotyka ze strony firm wyłudzających dane, powoduje, że muszę czasem uciekać się do użycia czegoś więcej niż Tor Browsera (przeglądarki) by treść przeczytać (nie napiszę co bo nie chcę podawać ABW co ma zablokować). Chodzi o tych co blokują Tora. WIĘKSZOŚC SERWISÓW INTERNETOWYCH POSTĘPUJE NIEETYCZNIE blokując użytkowników Tor Browsera.

  TLDR: spodziewaj się spadków oglądalności i spadków wpływów, bo ludzi zaczyna być nie stać na płacenie za łącze internetowe i nie mają skąd wytrzasnąć pieniędzy na zbiórki. Załóż fundację 1%, może wpłynie wtedy coś z 1% PIT. Jeszcze masz czas.

  BTW. Mam pomysł na serwis internetowy – czy mogę Admina prosić o podanie, gdzie kupuje “serwer” (virtualhost) lub też serwer? Pytam bo widzę, że nie ma tu problemu z dostępem z Tora, a mój serwis będzie miał sens tylko gdy będzie z niego dostępny. Dodam, że nie prowadzę działalności konkurencyjnej – nie publikuję wiadomości i newsów.

 8. X3na 25.11.2022 13:33

  Stary Kulasie, czy osoba bezdomna / bezrobotna idąc do gminnej kawiarenki, czytelni i podobnych miejsc nie ma prawa do czytania mediów? Co mówi ustawa zasadnicza o cenzurowaniu mediów?

  Redtube nie jest medium informacyjnym. Wolnemedia tak.

 9. Katarzyna TG 25.11.2022 14:29

  @Stary Kulas

  > Sieć SZKOLNA tak jak sieci w prywatnych firmach NIE SŁUŻĄ ROZRYWCE więc blokują strony które nie są konieczne.

  Szkoła to nie jest prywatna firma a cenzura pozostaje cenzurą. I kto ma decydować i na jakiej podstawie która strona “nie jest konieczna” ? Czy dobrze rozumiem że ty jesteś za cenzurą ?

 10. Admin WM 26.11.2022 06:48

  Otrzymałem odpowiedź z NASK, że w OSE.gov.pl rzekomo nas nie blokują. A jednak pojawia się jakiś komunikat ostrzegawczy przed niebezpieczną stroną i przekierowanie na stronę z komunikatem o niedostępności strony. Statystyka wejść na WM też nie kłamie – pod koniec września ktoś nas gdzieś masowo zablokował, bo gwałtowny spadek wejść o 3000 IP w kilka dni, czyli o ok. 25%, nie jest normalny. Jeśli nie NASK zablokował, to kto? A przede wszystkim w jaki sposób i gdzie? W szkołach może być natomiast zainstalowane oprogramowanie blokujące dostęp do stron porno i innych, korzystające z jakiegoś automatycznie aktualizującego się filtra. Ktoś mógł nas na ten filtr wpisać.

  Jeśli macie dostęp do bibliotek udostępniających internet, albo pracujecie w urzędach – napiszcie, czy tamtejsze sieci blokują Wam portal WolneMedia.net oraz JuniorFilm.pl (będę wiedział w razie blokady, czy blokują domenę naszego portalu czy adres IP – adres IP jest ten sam dla obu stron).

 11. Admin WM 29.11.2022 11:55

  Czytelnik, który napisał o cenzurze, teraz napisał, że dzisiaj mógł już wejść w OSE bez problemów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.