Popyt na gaz w Polsce może wzrosnąć o 60%

Opublikowano: 19.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1256

Popyt na gaz w Polsce w ciągu najbliższych 10-13 lat może wzrosnąć o 60%. Tak uważają eksperci spółki – operatora polskiej sieci gazociągów Gaz-System, którzy przygotowali dziesięcioletni plan rozwoju infrastruktury gazowej kraju.

„Musimy liczyć się z tym, że w perspektywie 10-13 lat zapotrzebowanie na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 60% w ujęciu rocznym w porównaniu z dniem dzisiejszym” – cytuje w czwartek Polska Agencja Prasowa szefa firmy Tomasza Stępienia. Według niego wzrost ten może osiągnąć nawet 100% zimą.

Według Gaz-System przyczyną wzrostu popytu będzie transformacja elektroenergetyczna branży, w szczególności pojawienie się nowych elektrowni gazowych.

„Realizowane przez nas inwestycje pozwolą na bezpieczne dostawy gazu dla wszystkich obecnych i przyszłych odbiorców bez ryzyka systemowego uzależnienia od dostaw z kierunku wschodniego (z Rosji). Warunek dywersyfikacji źródeł i bezpieczeństwa dostaw jest dla nas priorytetem przy planowaniu rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce” – powiedział Stępień.

Polska zużywa rocznie około 18-20 miliardów metrów sześciennych gazu. Władze kraju kilka lat temu zapowiadały, że Polska nie odnowi długoterminowego kontraktu z Gazpromem po jego zakończeniu w 2022 roku. Umowa przewiduje możliwość dostaw do Polski do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Warszawa twierdzi, że szansę na rezygnację z rosyjskiego gazu znalazła dzięki zakupowi skroplonego gazu ziemnego (LNG), który jest dostarczany do kraju z USA i Kataru i jest regazyfikowany na terminalu LNG w Świnoujściu, a także dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe, który powinien łączyć Polskę z szelfem norweskim przez Danię. Inne projekty obejmują rozbudowę magazynów, utworzenie nowego terminalu LNG w Gdańsku oraz połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją, co powinno umożliwić przesył gazu w obu kierunkach.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.