Pompeo fałszuje fakty

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 799

MSZ Palestyny oświadczyło, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo fałszuje dane i próbuje podważyć międzynarodowy system prawny.

Jak przypomniał resort, amerykański polityk „wylał gniew” na Radę Praw Człowieka ONZ, która opublikowała listę organizacji, prowadzących nielegalną działalność w izraelskich miejscowościach na terytoriach palestyńskich. Pompeo, jak zaznaczyło MSZ, zagroził „sankcjami” wszystkim, którzy próbują wpłynąć na amerykańskie firmy, działające na tych terenach. „Próbuje on złagodzić międzynarodową krytykę izraelskich naruszeń i zbrodni, twierdząc, że słowa i działania administracji Trumpa są prawdą” – przekazano w oświadczeniu.

MSZ Palestyny oskarżyło także USA o „ideologiczne wspieranie Izraela”. W oświadczeniu napisano, że podobne kroki podważają międzynarodowy system prawny i są sprzeczne z realiami konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz decyzjami ONZ.

Na początku lutego Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka opublikowało listę organizacji, które prowadzą nielegalne interesy z koloniami żydowskimi na palestyńskich ziemiach okupowanych. Umieszczono na niej 112 firm, które prowadzą działalność, zakazaną w rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ 31/36. 94 z nich znajduje się w Izraelu, a 18 w Stanach Zjednoczonych, Niderlandach, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Tajlandii. To między innymi Airbnb, Expedia, eDreams, TripAdvisor, Alstom i Booking.com. Zgodnie z rezolucją 31/36 Rady Praw Człowieka ONZ, lista firm powinna być uzupełniania co roku.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump 28 stycznia zaproponował „umowę stulecia”, dotyczącą rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W zawierającym 80 stron dokumencie mowa jest m.in. o utworzeniu dwóch państw.

Oprócz rozwiązania dwupaństwowego Donald Trump zaproponował wymianę ziem między Palestyną i Izraelem. Zgodnie z planem Trumpa Izrael może zaanektować 40% terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu, podczas gdy Palestyńczykom obiecano niektóre terytoria na pustyni Negew. Ponadto Izrael musiałby zgodzić się na zamrożenie budowy osiedli na palestyńskich terytoriach na okres czterech lat. W Twitterze amerykański lider pokazał nawet mapę przyszłych granic Izraela i Palestyny.

Palestyńczycy odrzucili zaproponowany przez niego układ. Poproszony wcześniej o skomentowanie zaoferowanego przez USA układu prezydent Palestyny Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima nie jest na sprzedaż. Również Kreml skomentował „umowę stulecia”, podkreślając, że nie jest ona zgodna z postanowieniami rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 3,40 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o