Pompeo fałszuje fakty

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1979

MSZ Palestyny oświadczyło, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo fałszuje dane i próbuje podważyć międzynarodowy system prawny.

Jak przypomniał resort, amerykański polityk „wylał gniew” na Radę Praw Człowieka ONZ, która opublikowała listę organizacji, prowadzących nielegalną działalność w izraelskich miejscowościach na terytoriach palestyńskich. Pompeo, jak zaznaczyło MSZ, zagroził „sankcjami” wszystkim, którzy próbują wpłynąć na amerykańskie firmy, działające na tych terenach. „Próbuje on złagodzić międzynarodową krytykę izraelskich naruszeń i zbrodni, twierdząc, że słowa i działania administracji Trumpa są prawdą” – przekazano w oświadczeniu.

MSZ Palestyny oskarżyło także USA o „ideologiczne wspieranie Izraela”. W oświadczeniu napisano, że podobne kroki podważają międzynarodowy system prawny i są sprzeczne z realiami konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz decyzjami ONZ.

Na początku lutego Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka opublikowało listę organizacji, które prowadzą nielegalne interesy z koloniami żydowskimi na palestyńskich ziemiach okupowanych. Umieszczono na niej 112 firm, które prowadzą działalność, zakazaną w rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ 31/36. 94 z nich znajduje się w Izraelu, a 18 w Stanach Zjednoczonych, Niderlandach, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Tajlandii. To między innymi Airbnb, Expedia, eDreams, TripAdvisor, Alstom i Booking.com. Zgodnie z rezolucją 31/36 Rady Praw Człowieka ONZ, lista firm powinna być uzupełniania co roku.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump 28 stycznia zaproponował „umowę stulecia”, dotyczącą rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W zawierającym 80 stron dokumencie mowa jest m.in. o utworzeniu dwóch państw.

Oprócz rozwiązania dwupaństwowego Donald Trump zaproponował wymianę ziem między Palestyną i Izraelem. Zgodnie z planem Trumpa Izrael może zaanektować 40% terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu, podczas gdy Palestyńczykom obiecano niektóre terytoria na pustyni Negew. Ponadto Izrael musiałby zgodzić się na zamrożenie budowy osiedli na palestyńskich terytoriach na okres czterech lat. W Twitterze amerykański lider pokazał nawet mapę przyszłych granic Izraela i Palestyny.

Palestyńczycy odrzucili zaproponowany przez niego układ. Poproszony wcześniej o skomentowanie zaoferowanego przez USA układu prezydent Palestyny Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima nie jest na sprzedaż. Również Kreml skomentował „umowę stulecia”, podkreślając, że nie jest ona zgodna z postanowieniami rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.