Pomnik niezgody czy pojednania?

Opublikowano: 30.08.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1035

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstanie pomnik poświęcony pamięci ofiar nacjonalizmu ukraińskiego w latach 1939-1947. Kilka dni temu nastąpiło uroczyste „wbicie pierwszego szpadla” pod budowę szczecińskiego pomnika.

“Pomnik ma przypominać o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Kresach Wschodnich na obywatelach polskich. Zbrodni popełnionej przez Ukraińców w sposób zorganizowany i niezwykle okrutny na najbliższych sąsiadach — Polakach. Zbrodni, w której zabijano bez wyjątku dorosłych i dzieci, niezależnie od płci, według kryterium narodowościowego” — mówił w rozmowie z PAP dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Skubisz. Zaznaczył, że ofiar OUN-UPA do dziś na Ukrainie “nie pochowano w godny sposób, zgodnie z chrześcijańską tradycją”.

Rozpoczęcie budowy pomnika zostało szeroko odnotowane także przez ukraińskie media, z których większość przekazała tę informację w dość neutralnym i wyważonym tonie, unikając wgłębiania się w skomplikowaną historię wydarzeń na Wołyniu. Pojawiły się też jednak publikacje w nieco ostrzejszym tonie, obrazujące to, jak podejście do tragedii wołyńskiej wciąż może niestety nadal różnić Polaków i Ukraińców.

Portal Znaj.ua tekst poświęcony budowie pomnika zatytułował „Nóż w plecy: Polacy postawią pomnik „ofiarom ukraińskich nacjonalistów”. Autor publikacji pisze, że „Polacy znów prowokują wypadami w stronę ukraińskich nacjonalistów”.

W tekście pojawia się także, ku przypomnieniu, definicja „tragedii wołyńskiej”, która nieco różni się od tej, obowiązującej w Polsce: „Tragedia wołyńska — dwustronne etniczne czystki ludności ukraińskiej i polskiej, dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię i polską Armię Krajową z udziałem polskich batalionów Schutzmannschaft i sowieckich partyzantów w 1943 roku podczas II Wojny Światowej na Wołyniu”.

Przypomnijmy, polski IPN określa zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, skoordynowany atak na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, w wyniku którego w sumie w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys Polaków.

Autorstwo: Roksana Dworkowska
Zdjęcie: Alexey Vitvitsky (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 30.08.2018 10:26

    Lepiej późno niż wcale. Szkoda tylko, że większość Kresowiaków, którzy przeżyli, nie doczekała tej chwili. Ale nie można zbyt wiele oczekiwać od państwa teoretycznego.

  2. rumcajs 31.08.2018 10:41

    Są pomniki upamietniające ludobujstwo niemiecki…rosyjskie, czemu ma nie być takowych upamiętniających ukraińskie??? Pomniki “pojednania powinni stawiac oprwcy, a nie ofiary.To oprawcy powinni prosic o wybaczenie, a jak na razie wiele srodowisk uklraińskich o wybaczenie prosic nie chce, zaś oczekuje, ba nawet wymusza na nas “pomniki pojednania”, czyli pomni oprawców, na naszym narodzie na naszej ziemi…
    Już czas przestać kierować sie zasadą… “co oni powiedzą”, nie drażnic ich “itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.