Pomnik niezgody czy pojednania?

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstanie pomnik poświęcony pamięci ofiar nacjonalizmu ukraińskiego w latach 1939-1947. Kilka dni temu nastąpiło uroczyste „wbicie pierwszego szpadla” pod budowę szczecińskiego pomnika.

„Pomnik ma przypominać o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Kresach Wschodnich na obywatelach polskich. Zbrodni popełnionej przez Ukraińców w sposób zorganizowany i niezwykle okrutny na najbliższych sąsiadach — Polakach. Zbrodni, w której zabijano bez wyjątku dorosłych i dzieci, niezależnie od płci, według kryterium narodowościowego” — mówił w rozmowie z PAP dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Skubisz. Zaznaczył, że ofiar OUN-UPA do dziś na Ukrainie „nie pochowano w godny sposób, zgodnie z chrześcijańską tradycją”.

Rozpoczęcie budowy pomnika zostało szeroko odnotowane także przez ukraińskie media, z których większość przekazała tę informację w dość neutralnym i wyważonym tonie, unikając wgłębiania się w skomplikowaną historię wydarzeń na Wołyniu. Pojawiły się też jednak publikacje w nieco ostrzejszym tonie, obrazujące to, jak podejście do tragedii wołyńskiej wciąż może niestety nadal różnić Polaków i Ukraińców.

Portal Znaj.ua tekst poświęcony budowie pomnika zatytułował „Nóż w plecy: Polacy postawią pomnik „ofiarom ukraińskich nacjonalistów”. Autor publikacji pisze, że „Polacy znów prowokują wypadami w stronę ukraińskich nacjonalistów”.

W tekście pojawia się także, ku przypomnieniu, definicja „tragedii wołyńskiej”, która nieco różni się od tej, obowiązującej w Polsce: „Tragedia wołyńska — dwustronne etniczne czystki ludności ukraińskiej i polskiej, dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię i polską Armię Krajową z udziałem polskich batalionów Schutzmannschaft i sowieckich partyzantów w 1943 roku podczas II Wojny Światowej na Wołyniu”.

Przypomnijmy, polski IPN określa zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, skoordynowany atak na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, w wyniku którego w sumie w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys Polaków.

Autorstwo: Roksana Dworkowska
Zdjęcie: Alexey Vitvitsky (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com