Polska złamała prawo ws. sędziów

Opublikowano: 05.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1067

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że Polska złamała prawo unijne w sprawie zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Decyzja Trybunału dotyczy ustawy o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r., zgodnie z którą obniżono wiek przejścia sędziów i prokuratorów w stan spoczynku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej dla wszystkich wiek ten wynosił 67 lat.

Trybunał orzekł, że ustawa narusza zakaz dyskryminacji ze względu na płeć oraz zasadę nieusuwalności i niezawisłości sędziów. „Na mocy tej (…) ustawy wprowadzono warunki o charakterze bezpośrednio dyskryminującym ze względu na płeć, w szczególności jeżeli chodzi o moment, w którym uprawnione osoby mogą skorzystać z rzeczywistego dostępu do korzyści przewidzianych w tych systemach” – głosi komunikat TSUE. Według Trybunały doszło do uchybienia prawa i Polska powinna jak najszybciej zastosować się do orzeczenia.

Na orzeczenie Trybunału zareagowało polskie MSZ. W swoim oświadczeniu resort zaznaczył, że „Polska nie kwestionuje obowiązku wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej”.

To kolejna w ostatnich negatywna decyzja TSUE dotycząca Polski. 31 października rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Eleanor Sharpston oświadczyła, że Polska, Czechy i Węgry nie spełniły swoich unijnych zobowiązań, odmawiając udziału w relokacji uchodźców. „Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii” – oświadczyła rzecznik.

Przypomnijmy, we wrześniu 2015 roku zapadła decyzja relokacyjna, zgodnie z którą państwa członkowskie Unii Europejskiej miały podzielić do 120 tys. uchodźców, w Polsce miało się znaleźć ok. 7 tys. z nich. Ostatecznie kraje UE rozmieściły na swoich terytoriach ok. 32 tys. uchodźców, a część krajów, w tym Polska, nie przeprowadziła u siebie zapowiadanej relokacji w ogóle lub przyjęła mniej uchodźców, niż zakładano, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.

Komisja Europejska zarzucała Polsce, Czechom i Węgrom sabotowanie unijnego programu relokacji uchodźców, łamanie prawa oraz łamanie europejskiej solidarności. Pojawiały się także propozycje, wysuwane przez Francję i Niemcy, aby kraje, które nie przyjęły u siebie uchodźców, powinny za to zapłacić, wnosząc np. większe składki na rzecz unijnych projektów w Afryce.

Na podstawie: Curia.Europa.eu
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 05.11.2019 18:15

    W teoretycznym państwie prawdziwe są tylko podatki

  2. Radek 06.11.2019 03:34

    Czy tylko w zawodzie sędziowskim wiek emerytalny równy dla kobiet i mężczyzn jest dyskryminacją? Czy również w innych zawodach? Wcześniejszy wiek to dyskryminacja, czy późniejszy?
    Ogólnie to trochę nieudany krok aby rozbić tę mafię sędziowską. Może trzeba było zastosować inne metody? Takie jak PO stosowało na niechcianych ludziach?

  3. Magic 06.11.2019 06:29

    Cały Monthy Python ma w sobie mniej absurdu niż polska polityka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.