Liczba wyświetleń: 2644
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej udzieliło odpowiedzi rosyjskiej Radzie ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, która wydała komunikat, zgodnie z którym przekop Mierzei Wiślanej może nieść za sobą negatywne skutki dla ekologii.
Resort twierdzi, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo (Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzona w Espoo dnia 25 lutego 1991 r.), w związku z czym wzajemne konsultacje nie mogły się odbyć.
Rosjanie apelują o wysłuchanie ekologów oraz twierdzą, że Polska nie konsultowała projektu. Niestety problemem jest to, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo, na podstawie której konsultacje mogłyby się odbyć — napisało w Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Przypomnijmy, wczoraj Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wyraziła zaniepokojenie możliwym zagrożeniem dla ekosystemu Bałtyku z powodu budowy przez Polskę kanału żeglugowego i wezwała władze tego kraju do wysłuchania ekologów.
„Rada przy prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka jest zaniepokojona możliwym wpływem budowy Bałtyckiego Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która jest planowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, na środowisko” — czytamy w oświadczeniu.
Prace związane z planowanym przekopem Mierzei Wiślanej już ruszyły. Dokonano wycinki drzew w miejscu, w którym ma powstać kanał. Mierzeja i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000, Komisja Europejska jest na bieżąco z postępami odnośnie tej inwestycji.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Jak widać na powyższym, przekop mierzei jest solą w oku praktycznie wszystkim.
Szkoda, że ekologią nikt nie interesuje się u siebie, tylko zawsze u kogoś…. Szczególnie, jeśli będzie miała wpływ na ekonomię i gospodarkę.
Z tego co słyszałem od prawdziwych specjalistów (a nie żadnych tam pseudoekologów będących na usługach dużych graczy), z których niektórzy część życia spędzili w namiocie obserwując naturę taką jaka ona jest – przekop Mierzei będzie miał bardzo dobry wpływ na przyrodę, a nawet na rzadkie gatunki, dla których wręcz pożądane są niewielkie zmiany w ich środowisku dokonywane przez człowieka, bo cały ten przekop będzie tak naprawdę bardzo niewielką (pozytywną) zmianą dla ekosystemu.
Wszelkie głosy przeciwne są albo krótkowzroczne i dla interesu wąskiej grupy ludzi, albo to gra polityczna.
Ha, ha, ha! Rosja zaniepokojona naszym ekosystemem! ☺😀😁😂