Polska odpowiada Rosji ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej udzieliło odpowiedzi rosyjskiej Radzie ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, która wydała komunikat, zgodnie z którym przekop Mierzei Wiślanej może nieść za sobą negatywne skutki dla ekologii.

Resort twierdzi, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo (Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzona w Espoo dnia 25 lutego 1991 r.), w związku z czym wzajemne konsultacje nie mogły się odbyć.

Rosjanie apelują o wysłuchanie ekologów oraz twierdzą, że Polska nie konsultowała projektu. Niestety problemem jest to, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo, na podstawie której konsultacje mogłyby się odbyć — napisało w Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przypomnijmy, wczoraj Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wyraziła zaniepokojenie możliwym zagrożeniem dla ekosystemu Bałtyku z powodu budowy przez Polskę kanału żeglugowego i wezwała władze tego kraju do wysłuchania ekologów.

„Rada przy prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka jest zaniepokojona możliwym wpływem budowy Bałtyckiego Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która jest planowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, na środowisko” — czytamy w oświadczeniu.

Prace związane z planowanym przekopem Mierzei Wiślanej już ruszyły. Dokonano wycinki drzew w miejscu, w którym ma powstać kanał. Mierzeja i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000, Komisja Europejska jest na bieżąco z postępami odnośnie tej inwestycji.

Źródło: pl.SputnikNews.com