Liczba wyświetleń: 850
Zgodnie z zaakceptowaną w środę nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, w Polsce zostanie utrzymany obowiązek meldunkowy. Od stycznia będzie można zameldować się także online.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że pozostawienie obowiązku meldunkowego jest konieczne ze względu na to, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma istotne znaczenie dla realizacji obowiązków administracji publicznej związanych z wyborami, a także emeryturami, opieką społeczną, rentami, czy ubezpieczeniami społecznymi.
W sprawie przyjęcia nowelizacji bez poprawek za opowiedziało się 66 senatorów, a 16 było przeciw. Senatorowie odrzucili wcześniej poprawkę dotyczącą tworzenia dwujęzycznych formularzy w językach polskim i angielskim.
„Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego” – poinformowano.
Ustawa ma również na celu doprecyzowanie i uporządkowanie przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL obcokrajowcom. Po zaakceptowanych zmianach mają go dostawać wszyscy obcokrajowcy, którzy meldują się na pobyt stały lub tymczasowo w Polsce. W ten sposób władze będą gromadzić informacje o cudzoziemcach przebywających w Polsce w centralnym rejestrze PESEL niezależnie od ich czasu pobytu.
Źródło: PolishExpress.co.uk
Według mnie to twierdzenie podane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych godne jest poziomu intelektualnego senatorów. Co meldunek ma do mojej emerytury czy renty, opieka społeczna od lat zajmuje się ludźmi bez meldunku i sobie radzi, co do przedszkoli czy żłobków to wozi się dzieciaki tam gdzie jest miejsce i gdzie rodzice chcą, podobnie ze szkołami. Może chcę mieć lekarza rodzinnego w innym mieście, ponoć pieniądze idą za pacjentem. Jeśli będę chciał brać udział w wyborach to się zgłoszę do komisji celem dopisania, żaden problem. Informacje o liczbie mieszkańców już od wielu lat są nieaktualne z powodu migracji a przy takich rządach na pewno coraz bardziej będą się mijać z rzeczywistością.
i tak trzeba złożyc podpis elektroniczny w urzędzie…