Nowy rząd nie zniesie obowiązku meldunkowego

Opublikowano: 19.11.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

Zniesienie obowiązku meldunkowego byłoby trudne i jest on ważny dla bezpieczeństwa – uważa nowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zniesienie obowiązku meldunkowego obiecywano nam od dawna. W roku 2012 mówiono, że nastąpi to od roku 2016. W tym roku przesunięto termin zniesienia obowiązku meldunkowego na rok 2018. Teraz jednak jest nowy rząd i nowe podejście do tego problemu.

Obowiązek meldunkowy będzie utrzymany, o czym powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, nowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (w wypowiedzi dla RMF FM). Polityk uważa, że poprzednie rządy nie bez powodu ciągle odraczały zniesienie obowiązku meldunkowego. Związano z nim tak podstawowe kwestie jak szkolnictwo, ochronę zdrowia, wybory czy relacje z wymiarem sprawiedliwości.

Zieliński wspomniał również o tym, że obowiązek meldunkowy ma znaczenie dla bezpieczeństwa.

– To też jest element istotny – żeby obywatele zamieszkali w Polsce mieli zameldowanie i żeby było wiadomo, gdzie ich szukać, jeżeli zachodzi taka potrzeba – stwierdził nowy wiceszef MSWiA.

Prawdą jest, że kolejne rządy odraczały zniesienie obowiązku meldunkowego. Z drugiej strony trzeba przyznać, że wprowadzano zmiany w tym kierunku. Nowe dowody osobiste nie mają adresu zameldowania. Ponadto w tym roku wdrożono System Rejestrów Państwowych, którego zadaniem było m.in. “odmiejscowienie” załatwiania spraw w urzędach.

Wcześniej też były istotne zmiany. Od 2013 r. wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik. Zniesione zostały kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego i złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Zrezygnowano z obowiązku zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy.

Oświadczenie Jarosława Zielińskiego ma kończyć dyskusje na temat obowiązku meldunkowego. Nowy rząd go nie zniesie. Pojawia się pytanie, czy będą kolejne zmiany w dowodach osobistych, albo czy wrócą kary za brak meldunku? Obecnie nowy rząd dopiero się rozkręca, ale będzie jeszcze czas na zadawanie takich pytań.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mr_craftsman 19.11.2015 09:59

    I tak nie jest tak źle, jak w Niemczech, gdzie niedawno jeszcze bardziej zaostrzono obowiązek meldunkowy, m.in. przez wprowadzenie dodatkowych, indywidualnych i rejestrowanych oświadczeń najemca-najmujący.
    W Polsce przynajmniej nie trzeba tak restrykcyjnie się – meldować, przemeldowywać, wymeldowywać, itp…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.