Polska nie rezygnuje z obowiązku meldunkowego

Zgodnie z zaakceptowaną w środę nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, w Polsce zostanie utrzymany obowiązek meldunkowy. Od stycznia będzie można zameldować się także online.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że pozostawienie obowiązku meldunkowego jest konieczne ze względu na to, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma istotne znaczenie dla realizacji obowiązków administracji publicznej związanych z wyborami, a także emeryturami, opieką społeczną, rentami, czy ubezpieczeniami społecznymi.

W sprawie przyjęcia nowelizacji bez poprawek za opowiedziało się 66 senatorów, a 16 było przeciw. Senatorowie odrzucili wcześniej poprawkę dotyczącą tworzenia dwujęzycznych formularzy w językach polskim i angielskim.

„Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego” – poinformowano.

Ustawa ma również na celu doprecyzowanie i uporządkowanie przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL obcokrajowcom. Po zaakceptowanych zmianach mają go dostawać wszyscy obcokrajowcy, którzy meldują się na pobyt stały lub tymczasowo w Polsce. W ten sposób władze będą gromadzić informacje o cudzoziemcach przebywających w Polsce w centralnym rejestrze PESEL niezależnie od ich czasu pobytu.

Źródło: PolishExpress.co.uk