Połowie plonów truskawek grozi zgnicie na polach

Opublikowano: 20.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 722

Sezon na truskawki coraz bliżej, a rozwiązań jak dotąd nie ma. Brakuje ludzi do zbioru owoców, głównie przyjezdnych. Obecne przepisy są nierentowne dla rolników – każdy pracownik z zagranicy musi przejść test na COVID-19 za 500 zł.

Polscy plantatorzy truskawek czarno widzą nadchodzące miesiące i apelują o zmianę przepisów. Obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych zastąpił test na obecność koronawirusa, który kosztuje 500 zł, co zupełnie spustoszyłoby i tak już nadszarpnięty budżet rolników. Jeśli takich pracowników z zagranicy byłoby co najmniej kilkuset, to kwoty stają się ogromne.

Problemy ze zbiorem owoców oczywiście wpłyną na ceny truskawek w tym roku. Aktualnie na giełdzie truskawka warta jest od 20 do 34 zł za 2-kilogramową łubiankę. Za taką cenę na owoce stać będzie tylko najbogatszych. Podczas gdy niewyzbierane plony zgniją na polach.

Kłopot z pracownikami sezonowymi dotyczy nie tylko Polski, ale większości krajów zajmujących się uprawą warzyw i owoców na eksport. Wiele państw ubolewa nad tym, że w tym roku zabrakło pracowników z Polski. Inne kraje już dawno, przezornie, sprowadziły do siebie chętnych na zarobek, jak np. Niemcy, zabezpieczyła się też Wielka Brytania.

Zdjęcie: caropat
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 20.05.2020 15:00

    Zrobią jak w tamtym roku, kto chce niech przyjedzie na plantację, ze 100 zebranych kilogramów owoców połowę zatrzymuje dla siebie ochotnik

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.