Połowie plonów truskawek grozi zgnicie na polach

Opublikowano: 20.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1084

Sezon na truskawki coraz bliżej, a rozwiązań jak dotąd nie ma. Brakuje ludzi do zbioru owoców, głównie przyjezdnych. Obecne przepisy są nierentowne dla rolników – każdy pracownik z zagranicy musi przejść test na COVID-19 za 500 zł.

Polscy plantatorzy truskawek czarno widzą nadchodzące miesiące i apelują o zmianę przepisów. Obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych zastąpił test na obecność koronawirusa, który kosztuje 500 zł, co zupełnie spustoszyłoby i tak już nadszarpnięty budżet rolników. Jeśli takich pracowników z zagranicy byłoby co najmniej kilkuset, to kwoty stają się ogromne.

Problemy ze zbiorem owoców oczywiście wpłyną na ceny truskawek w tym roku. Aktualnie na giełdzie truskawka warta jest od 20 do 34 zł za 2-kilogramową łubiankę. Za taką cenę na owoce stać będzie tylko najbogatszych. Podczas gdy niewyzbierane plony zgniją na polach.

Kłopot z pracownikami sezonowymi dotyczy nie tylko Polski, ale większości krajów zajmujących się uprawą warzyw i owoców na eksport. Wiele państw ubolewa nad tym, że w tym roku zabrakło pracowników z Polski. Inne kraje już dawno, przezornie, sprowadziły do siebie chętnych na zarobek, jak np. Niemcy, zabezpieczyła się też Wielka Brytania.

Zdjęcie: caropat
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Zrobią jak w tamtym roku, kto chce niech przyjedzie na plantację, ze 100 zebranych kilogramów owoców połowę zatrzymuje dla siebie ochotnik