Połowa ludności Kanady to półanalfabeci

Opublikowano: 18.01.2021 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2050

Niski poziom umiejętności czytania i pisania w Kanadzie wpływa zarówno na demokrację, jak i na gospodarkę. Prawie połowa populacji Kanady ma przed sobą dużą przeszkodę, jeśli chodzi o udział w gospodarczym ożywieniu po pandemii – i nie jest to nowy koronawirus, ale brak podstawowego wykształcenia.

Słabe umiejętności czytania i pisania mają konsekwencje zarówno dla demokracji, jak i dla gospodarki. Eksperci twierdzą, że ta luka wynika po części z dużej liczby miejsc pracy w przeszłości, które nie wymagały codziennego korzystania z umiejętności czytania ze zrozumieniem i syntezy informacji.

Pomimo stosunkowo wysokich wskaźników wykształcenia, analiza testów przeprowadzona przez Statistics Canada w 2013 roku wykazała, że ​​ponad jeden na sześciu dorosłych Kanadyjczyków nie zdał najbardziej podstawowego zestawu testów umiejętności czytania i pisania.

Program Międzynarodowej Oceny kompetencji dorosłych (PIACC) sprawdza w jaki sposób dorośli są w stanie przetwarzać informacje, czy potrafią czytać ze zrozumieniem, rozwiązywać zadania matematyczne,a także problemy zarówno w domu jak iw pracy.

Rezultaty testów przeprowadzonych w Kanadzie , które nie zmieniły się znacząco od czasu pierwszego PIACC, pokazują, że wiele osób w tym kraju nie jest w stanie wykonać zwykłych zadań, takich jak wypełnienie podania o pracę, przeczytanie wiadomości czy wysłanie e-maila.

Około połowa dorosłej populacji nie zdała egzaminu na poziomie szkoły średniej, testującego umiejętność przyswajania dłuższych i bardziej złożonych tekstów. „Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy poniżej średniej w porównaniu z innymi krajami OECD” – ubolewa Michael Burt, ekonomista z Conference Board of Canada. „Myślę, że to naprawdę sprowadza się do tego, że [Kanadyjczycy] mają wyzwanie związane z konkurencyjnością” – powiedział Burt w wywiadzie dla CBC Radio „ Cost of Living” . „Nie możemy stać w miejscu, ponieważ nasi konkurenci idą naprzód”.

Kraje, które osiągają wyższe wyniki niż Kanada w międzynarodowej ocenie umiejętności, w której uczestniczy Statistics Canada, to Japonia, Australia, Szwecja, Finlandia i Holandia.

Luka w umiejętnościach czytania i pisania nie ogranicza się do imigrantów. Nic dziwnego, że nowi Kanadyjczycy z językiem ojczystym innym niż angielski lub francuski pojawiają się w najniższej kategorii wyników w większym procencie niż ich koledzy urodzeni w Kanadzie. W niektórych prowincjach imigranci z bardzo wysokim wynikiem umiejętności czytania i pisania faktycznie stanowili wyższy odsetek niż ludność urodzona w Kanadzie. Analiza danych PIAAC przeprowadzona przez Statistics Canada wykazała, że ​​„imigranci o dłuższym czasie pobytu”, było reprezentowanych w grupach o najniższym poziomie umiejętności czytania i pisania, mniej więcej w tym samym odsetku co osoby urodzone w kraju.

Ważne jest, aby oddzielić osoby urodzone w Kanadzie od tych urodzonych za granicą, ponieważ chociaż niektórzy imigranci mogą mieć problemy z nowym językiem, znaczna ich liczba ma również duże doświadczenie zawodowe i wykształcenie oraz posiada wysokie umiejętności w zakresie ojczystych języków.

Monica Das, dyrektor wykonawczy Project Adult Literacy Society w Edmonton, mówi, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że niska umiejętność czytania i pisania nie oznacza braku umiejętności. Z drugiej strony osoby urodzone i wychowane w Kanadzie, które zmagają się z językiem, matematyką i komputerami, są mniej widoczne, ponieważ, są bardzo dobrzy w „udawaniu”.

Przez lata Kanada miała mnóstwo dobrze płatnych miejsc pracy, które nie wymagały wysokiego poziomu umiejętności czytania i pisania w porównaniu z krajami takimi jak Japonia czy Szwecja. „Jeśli pracujesz w określonej roli, cokolwiek to jest, gdzie czytanie i pisanie niekoniecznie jest dużą częścią pracy, te umiejętności mogą z czasem ulec erozji” – uważa Burt.

W szczytowym okresie boomu naftowego Alberta miała wyższy wskaźnik porzucania szkół średnich niż kilka innych prowincji. Ale część populacji z niższym wykształceniem ma teraz mniej stanowisk, o które może się starać, ponieważ zmiany w gospodarce przyspieszają. Według Conference Board of Canada, aż jedno na pięć miejsc pracy w Kanadzie jest zagrożone przez automatyzację.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBC.News
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.