Polki i Polacy nie ufają mediom. Słusznie!

Opublikowano: 28.07.2019 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 801

56 proc. ankietowanych uważa, że większość mediów w Polsce jest stronnicza, 27 proc. jest przeciwnego zdania. Wiarygodność programów informacyjnych oceniana jest bardzo nisko.

Raport, który powstał po niedawnym badaniu CBOS dot. stosunku do mediów głosi, że 58 proc. respondentów czerpie informacje o wydarzeniach z kraju i ze świata z telewizji, 27 proc. z internetu, 9 proc. z radia i tylko 2 proc. z prasy.

Jeśli chodzi o telewizję, 54 proc. badanych wskazuje Polsat jako stację gdzie najchętniej oglądają programy informacyjne oraz publicystyczne. Na drugim miejscu wskazano TVP1 – 53 proc. oraz TVN – 48 proc. Kanały informacyjne – TVN24 oraz Polsat News uzyskały wskazania na poziomie około 30 proc.

Autorzy raportu z badania podkreślają, że wybór określonej stacji telewizyjnej jest ściśle skorelowany z deklarowanymi poglądami politycznymi i preferencją partyjną.

„Programy TVN oraz TVN24 częściej niż pozostali wybierają badani identyfikujący się z lewicą, programy telewizyjnej Jedynki oraz TVP Info – respondenci utożsamiający się z prawicą, a Wydarzenia i inne programy Polsatu – ankietowani o poglądach centrowych. W potencjalnych elektoratach partyjnych programy informacyjne TVN częściej wybierają wyborcy PO i PSL, a TVN24 – wyborcy PO. Z kolei na programy w telewizji publicznej najczęściej decydują się zwolennicy PiS. Natomiast Wydarzenia i inne programy Polsatu równie często wybierane są przez zwolenników PiS i PO, a relatywnie najczęściej przez sympatyków ruchu Kukiz’15 i Wiosny” – podaje CBOS.

Badanie obejmowało również kwestię oceny wiarygodności programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info), TVN (TVN, TVN24), Polsacie (Polsat, Polsat News) i TV Trwam. Spodziewanie najgorzej w tym rankingu wypada telewizja publiczna. Blisko 40 proc. badanych stwierdza, że nie jest to medium wiarygodne. O TVN i TVN24 uważa tak prawie 30 proc., a o Polsat i Polsat News niemal 20 proc. Dodatkowo, ponad połowa ankietowanych deklaruje, iż ich zdaniem media nie zachowują bezstronności.

Z portali internetowych objętych badaniem najlepszą oceną cieszy się „Interia”.

„Niemal wszyscy badani (92 proc.) uważają, że, aby wyrobić sobie zdanie na temat bieżących wydarzeń, należy korzystać z różnych źródeł informacji, a ogromna większość (80 proc.) twierdzi, że przekaz w różnych mediach na temat tych samych wydarzeń jest tak różny, że nie wiadomo, gdzie ukryta jest prawda” – czytamy m.in. w raporcie.

Wydaje się, że to właśnie jest najbardziej optymistyczną konstatacją wynikającą z omawianego badania CBOS dotyczącego stosunku do mediów – obywatelki i obywatele nie wierzą jednej narracji, szukają alternatywnych punktów widzenia.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. cacor 28.05.2019 12:21

    Obywatele nie wierzą mediom, ale i tak głosują na PO-PiS…
    Może mi to ktoś wyjaśnić?

  2. maj cher 28.05.2019 16:24

    Dominuje krótkoterminowe myślenie o doraźnych korzyściach. Jest pod nie podpiętych za dużo ludzi nie tylko bezpośrednio(pincet+ itp.) ale poprzez koligacje, układy. Po drugiej stronie tzw. antysystemowcy(poglądowo skłócani, od sasa do lasa) i niestety połowa albo większość nie uczestniczących. Dlatego wystarczy kilkanaście procent poparcia w wyborach(z całości wyborców) aby “demokratycznie” rządzić i decydować. Tu nie jest ustrój prospołeczny o czym po 89 roku, wiedzą właściciele i ich opłacani nadzorcy. Ten układ to nie przypadek to s y s t e m.

  3. cacor 29.05.2019 08:30

    Panem et circenses! jest ciągle aktualne, a ludzie jak byli “głupi”, tak dalej są …

  4. Szwęda 28.07.2019 14:34

    Te 27% to jest prawdziwa tragedia naszego kraju! Tak ogromne rzesze ludzi albo wyłączyli myślenie, albo są tak zmanipulowane, że brak u nich myślenia krytycznego. Te 27% prawdopodobnie doprowadzi Rzeczpospolitą do katastrofy! Obawiam się jednak, że jest ich o wiele więcej niż te 27%.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.