Polacy zmieniają nazwę pierogów „ruskich” na „ukraińskie”

Opublikowano: 11.03.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1911

Polacy zmieniają w sklepach nazwę pierogów z „ruskich” na „ukraińskie”. Ale czy kierują się odpowiednimi pobudkami?

W wielu miejscach w Polsce sklepy i punkty sprzedające wyroby garmażeryjne, wykazując się solidarnością z Ukrainą, zaczęły zmieniać nazwę sprzedawanych na sztuki pierogów „ruskich” na „pierogi ukraińskie”. Ale czy jest to prawidłowa reakcja? Czy pierogi „ruskie” wskazują na ich rosyjskie pochodzenie?

Prawda jest taka, że pierogi ruskie nie mają wiele wspólnego z Rosją. Nazwa „pierogi ruskie” wzięła się bowiem od Rusi Czerwonej, czyli historycznej krainy w południowo-zachodniej Ukrainie i południowo-wschodniej Polsce. Co ciekawe, na terenie dzisiejszej, zachodniej Ukrainy, pierogi z farszem z ziemniaków, sera białego i smażonej cebulki, nazywa się „pierogami polskimi”. Z pewnością natomiast ten mączny przysmak z pogranicza polsko-ukraińskiego nie ma nic wspólnego z Rosją, gdzie ten typ pierogów jest zupełnie nieznany.

Obecnie pierogi ruskie znamy jako pierogi z nadzieniem z ziemniaków, sera białego i smażonej cebulki, ale nie zawsze tak było, a poszczególne regiony miały też tu swoje wariacje. Podstawą pierogów ruskich zawsze były gotowane ziemniaki i smalec. W zamożniejszych domach farsz uzupełniano także białym serem, który, jak dawniej wierzono, odpędzał złe duchy i przyciągał dobre. Pierogi ze świeżym białym serem, w tym także ruskie, dominowały na przyjęciach weselnych i chrzcinach chociażby na Łemkowszczyźnie i w rejonie Lwowa. W tym ostatnim mieście popularne było także podawanie pierogów ruskich posypanych kminkiem, podczas gdy w innych rejonach podawało się je i nadal podaje albo okraszone skwarkami/smażoną cebulą, albo z dodatkiem śmietany.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. donkey 11.03.2022 11:46

  Onucowa histeria rozkręca się 😀

 2. GojjAnonim 11.03.2022 14:33

  Do urvynedzy ruskie to nie rosyjskie .Poza tym czy nie ma to niejako wydzwięku pejoratywnego RUSKI?
  To tak jakby nazwać pierogi uPadlińskie lub ukrowe czyż nie?

  PO ZA TYM JAKOLWIEK BY SIE NIE NAZYWAŁY RUSKIE PIEROGI SĄ ZAJEBISTE ALE NIECH KTOŚ SPRÓBUJE MI JE SPRZEDAC W INNEJ NAZWIE TO SAM JE BĘDZIE WPERD…..

  ZACZYNAM SIĘ QRVA NAPRAWDĘ OBAWAIĆ O STAN MENTALNY (I PSYCHE) SPOŁĘCZĘŃSTWA

 3. Raptor 11.03.2022 19:08

  Stan mentalny społeczeństwa lichy. Dał się nabrać na psychozę srowid, to z wojną, migracją i pierogami będzie tym łatwiej.

 4. Baltazar Bombka 11.03.2022 19:09

  To już urasta do rangi psychozy. No ale czego się dziwić, przez 2 lata ludzie byli nakręcani. Zmienil się tylko wróg.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.