Polacy „dogadali się” z Facebookiem

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2620

„Polska będzie pierwszym krajem, w którym użytkownicy Facebooka uzyskają możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu” – głosi komunikat prasowy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

28 listopada Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z przedstawicielami Facebooka, które przewiduje, że już wkrótce w Polsce pojawi się „punkt kontaktowy”. To pierwsze porozumienie tego typu.

Dzięki niemu polski użytkownik, którego konto lub udostępnione treści zostały zablokowane, usunięte będzie mógł złożyć wniosek o przeprowadzenie dodatkowej kontroli, czy decyzja Facebooka była słuszna.

Jak proces odwoławczy będzie wyglądać w praktyce? Każda osoba w Polsce, która uznała, że jej wpis niesłusznie usunięto, następnie złożyła odwołanie i otrzymała decyzję odmowną od Facebooka lub nie otrzymała jej w ciągu 72 godzin teraz będzie mogła zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do tej pory taka możliwość była wykluczona. Ostatnie słowo należało do Facebooka.

Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Facebooka będziemy pierwszym krajem na świecie, którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad — powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Facebook podejmie decyzję w oparciu o standardy społeczności, czyli ponownie sprawdzi czy usunięte treści były z nimi zgodne. Wystarczy za pomocą specjalnego formularza zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy przez portal. Jak podaje komunikat prasowy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji „Facebook zrobi wszystko, by przesłać do punktu kontaktowego uzasadnioną odpowiedź w ciągu 72 godzin od momentu jego otrzymania”.

„Zarządzanie treściami w Internecie to jedno z największych wyzwań dzisiejszego cyfrowego świata. To również wielowymiarowy problem, który wymaga współpracy wszystkich aktywnych w Internecie podmiotów, by zachowana była swoboda wypowiedzi, a jednocześnie użytkownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi i szkodliwymi treściami. Podchodzimy do tego konstruktywnie i szukamy pozytywnych rozwiązań” — deklaruje Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rolny 30.11.2018 12:07

    Ciekawe kto za to zapłaci? Kolejna instancja opłacana przez zwykłych ludzi z podatków. A może tak FB powinien płacić kary na utrzymanie tych urzędników za każdy niesłusznie usunięty wpis?

  2. rolny 30.11.2018 14:24

    @Prawda Boli
    Chyba nie do końca:
    “Postanowiliśmy utworzyć coś, co roboczo nazywamy punktem kontaktowym, czyli w gruncie rzeczy aplikację, którą będzie prowadził i utrzymywał NASK, po to żeby w sytuacjach, w których konto zostało zablokowane, a odwołanie nie zostało rozpatrzone (…) dać możliwość użytkownikom Facebooka dodatkowego odwołania. Takiego odwołania, które Facebook zobowiązuje się ponownie przeanalizować, sprawdzić czy nie doszło do pomyłki – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.”

    Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-facebook-i-ministerstwo-cyfryzacji-podpisaly-porozumienie-ch,nId,2702301

    Chociaż ważne tutaj jest zdanie:
    “Takiego odwołania, które Facebook zobowiązuje się ponownie przeanalizować, sprawdzić czy nie doszło do pomyłki ” i tutaj może być dup.. zbita.
    I nie zmienia to faktu, że zapłacą podatnicy za aplikację jej utrzymanie i nadzorowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.