Pół miliona nowych przypadków depresji przez pandemię?

Opublikowano: 02.04.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1998

Niepokojący wzrost wizyt w gabinetach psychiatrycznych odnotowano od początku epidemii koronawiursa – podano w programie „Raport” w Polsacie. Psychiatrzy szacują, że liczba pacjentów mogła wzrosnąć nawet o jedną trzecią.

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet o pół miliona przypadków więcej. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować.

„Pandemia trwa już od roku. W tym pierwszym okresie, jak pamiętamy zapowiedzi były takie, że dwa tygodnie lockdownu i wszystko wróci do normy. W tej chwili pojawia się bardzo dużo takiego zmęczenia, ponieważ informacje, które napływają pokazują, że nie wiadomo kiedy to się skończy i taka mobilizacja obronna może trwać przez pewien czas, ale nie może trwać aż tak długo, gdzieś następuje wyczerpywanie takich emocjonalnych sił i fizycznych. I to jest właśnie w konfrontacji, że nie wiadomo, ile to będzie trwało” – wyjaśnia na antenie „Polsatu” psychiatra, dr n. med. Sławomir Murawiec.

„Wszyscy jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji, nadzwyczajność polega na tym, że żyjemy w zagrożeniu, dużo mamy lęku, dużo mamy obaw i to wpływa też na naszą psychikę, nasz nastrój” – przekonuje psycholog społeczny Leszek Mellibruda.

Jak mówi, „jednym z najbardziej obciążających czynników w pandemii jest nasza bezradność, nasza bezsilność, poza napływającymi informacjami o zagrożeniu o śmierci, o tym, że odchodzą ludzie”. „O tym, że wprawdzie istnieje kilka sposobów np. szczepienia, dystans maseczki, ale to nie wystarcza. Bo to tylko częściowo łagodzi poczucie zagrożenia. I teraz osoby, które mają skłonność do tego, żeby zatapiać się, zanurzać w tych negatywnych stanach, a są takie osoby, mają większą skłonność do wahań nastrojem, i bliżej im do smutku, cierpienia rozpaczy, która w końcu składa się na zaburzenia nastroju depresyjnego” – przyznaje.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Wolfman 02.04.2021 14:30

    Te miernoty rządzące nami będą kraść obywateli z innych krajów i będzie stagnacja w zarobkach jak zawsze. A swoje sprawy a jakże będą dalej pod stołem za nasze pieniądze załatwiać

  2. Raptor 02.04.2021 15:38
  3. Cami 03.04.2021 18:13

    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4101425843236050&id=100001060250078 , tak sie zastanawialem jak to skomentowac, moze ? obalcie go ! bierzcie sobie ten “zachód” chętnie oddam z dopłatą hahah , a wracajac do tematu wiecej psycholi to wiecej lekow do spylenia, rozpieprzenie gospodarki – idealne do uzaleznienia od dobr innych i dyktowania monopolu cen, ostatnio gdzies slyszalem (nie wiem czy prawda czy plota oderwanych od koryt) – ze podobno zus i inne panstwowe instytucje chetnie wykupia podupadle biznesy hotelowe,restauracyjne, fitness – z jednej str patrzac slabe ale z drugiej proba odzyskania tego co wszyscy poprzedni sprzedali za lapowy i bezcen, czegos co nasze wszystkich bylo, a nie bandy cwaniaczkow, ktora to przejela za pol darmo na kredytach od najezdzcow lub sam najezdzca to przejal, glownie zeby zniszczyc i nas uzaleznic od siebie (mowie o przemysle produkcyjnym/wydobywczym), niszcza gornictwo zeby wpieprzyc nam podobno 3 elektrownie atomowe ktore nie beda nasze 🙁 tak patrzac historycznie to nami “rządzą” caly czas sprzedajne swinie i nic sobie z tego nie robia 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.