Podwyżka emerytury za pracę przy komputerze

Opublikowano: 04.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 409

O specjalną rekompensatę za pracę przy komputerze z kineskopowym monitorem będą mogły ubiegać się osoby urodzone po 1948 roku – informuje „Głos Wielkopolski”.

Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich swoich wyroków zakwalifikował pracę przed monitorem kineskopowym jako pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Co to oznacza? Jeżeli pracowałeś przed monitorem kineskopowym, ZUS wypłaci ci rekompensatę.

Orzeczenie SN będzie znajdzie zastosowanie nie tylko przy ustalaniu stażu do rekompensaty, ale także wcześniejszych emerytur czy emerytur pomostowych.

Specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym mogą otrzymać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Po spełnieniu określonych warunków, osobom tym zostanie przyznane dodatkowe świadczenie do emerytury.

Taka rekompensata zostanie przyznana informatyczce, która wygrała w sierpniu proces z ZUS przed Sądem Najwyższym. Kobieta przez 20 lat pracowała przy monitorach z ekranem kineskopowym. Sąd przychylił się do argumentów, że w monitorach tego typu występował „efekt migotania” oraz zjawisko odbić i olśnień, co z kolei prowadziło do szybszego zmęczenia oczu oraz znacznego obciążenia narządu wzroku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.