Podróże w czasie bez paradoksów są możliwe

Opublikowano: 14.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2480

Nikomu jeszcze nie udało się podróżować w czasie – przynajmniej z tego, co wiemy – ale pytanie, czy takie przejście jest teoretycznie możliwe, nadal interesuje naukowców. Jak pokazują filmy takie jak „Terminator”, „Powrót do przyszłości” i wiele innych, podróże w czasie stawiają wiele wyzwań fundamentalnym zasadom wszechświata: na przykład, jeśli cofniesz się w czasie i zakłócisz spotkanie rodziców, jak można istnieć, aby powrócić do przeszłości?

To monumentalne pytanie znane jako „paradoks dziadka”, ale kilka lat temu student fizyki Germain Tobar z University of Queensland w Australii odkrył, jak to zrobić, aby podróże w czasie były możliwe bez paradoksów.

„Klasyczna dynamika mówi, że jeśli znasz stan systemu w określonym momencie, możesz powiedzieć nam całą historię systemu” – mówi Tobar. „Jednak ogólna teoria względności Einsteina przewiduje istnienie pętli czasowych lub podróży w czasie – gdzie zdarzenie może być zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości – teoretycznie wywracając badania dynamiki do góry nogami”.

Obliczenia pokazują, że czasoprzestrzeń może potencjalnie dostosować się, aby uniknąć paradoksów.

Rzeczywistym przykładem może być podróż podróżnika w czasie w przeszłość, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby — jeśli misja się powiedzie, podróżnik w czasie nie będzie miał choroby, aby wrócić do przeszłości i ją pokonać.

Praca Tobara sugeruje, że choroba nadal będzie odchodzić inną drogą, inną drogą lub w inny sposób, co usuwa paradoks. Bez względu na to, co zrobi podróżnik w czasie, choroba nie zostanie powstrzymana. Hipoteza Tobara nie jest łatwa do zrozumienia dla nie-matematyków, ale uwzględnia wpływ procesów deterministycznych (bez jakiejkolwiek losowości) na dowolną liczbę regionów kontinuum czasoprzestrzennego i pokazuje, jak zamknięte krzywe czasu (zgodnie z przewidywaniami Einsteina) mogą połączyć z zasadami wolnej woli i fizyką klasyczną.

Matematyka została potwierdzona, a wyniki to iście science fiction. Załagodzono problem inną hipotezą, że podróże w czasie są możliwe, ale podróżnicy w czasie będą ograniczeni w swoich działaniach, aby nie stworzyć paradoksu. W tym modelu podróżnicy w czasie mogą robić, co chcą, ale paradoksy są niemożliwe.

Chociaż liczby mogą działać, rzeczywista zmiana przestrzeni i czasu, aby dotrzeć do przeszłości, pozostaje nieuchwytna — wehikuły czasu, które naukowcy wymyślili do tej pory, są tak wysoce konceptualne, że obecnie istnieją tylko jako obliczenia na tablicach w uniwersytetach. Być może pewnego dnia do tego dojdziemy – Stephen Hawking uważał, że z pewnością jest to możliwe – a jeśli nam się to uda, to zgodnie z nowym badaniem będziemy mogli robić ze światem w przeszłości, co tylko zechcemy, a ten odpowiednio się przeorganizuje.

Bez względu na to, jak bardzo starasz się stworzyć paradoks, wydarzenia zawsze same się poprawią, aby uniknąć wszelkich niespójności. Liczba procesów matematycznych, które odkryliśmy, pokazuje, że podróżowanie w czasie z wolnej woli jest logicznie możliwe w naszym wszechświecie bez żadnego paradoksu.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. JedynaDroga 14.05.2023 19:39

    –Nikola Tesla. “Pioneer Radio Engineer Gives Views On Power.” New York Herald Tribune, September 11, 1932.“

    ” Twierdzę, że przestrzeń nie może być zakrzywiona z tego prostego powodu, że nie może mieć żadnych właściwości. Równie dobrze można powiedzieć, że Bóg ma właściwości. On nie ma, ale tylko atrybuty, a te są naszym własnym wytworem. O właściwościach możemy mówić tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z materią wypełniającą przestrzeń. Powiedzieć, że w obecności dużych ciał przestrzeń staje się zakrzywiona, jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że coś może oddziaływać na nic. Ja na przykład nie zgadzam się z takim poglądem”.

    Eter, który wypełnia całą przestrzeń, zerowy stan materii, teoria o której nauka głównego nurtu nawet nie piśnie.

  2. Fenix 15.05.2023 07:29

    Co nadało materii pęd , ruch początkowy? Ruch materii powiększa , rozszerza przestrzeń.Wdech i wydech.

  3. Doctor Who 15.05.2023 08:25

    Fenix, skąd pomysł statycznego, bezruchu świata ? Nie wydaje mi się, żeby coś takiego zostało zaobserwowane. Raczej wygląda to na wniosek z obserwacji, narzucony właściwym dla człowieka ograniczeniami jego zmysłów. Jeśli nawet taka rzeczywistość istnieje, jest dla nas niedostępna. W takim świecie czas, cokolwiek przez to rozumiemy, musiałby przestać biec.

  4. niecowiedzacy 24.05.2023 18:42

    Kiedyś spierano się ile diabłów mieści się w uchu igły. Dziś myślimy o podróżach w czasie. Myśl ludzka jest z pewnością nieograniczona ale doświadczenie uczy iż wyżej tyłeczka nie da rady podskoczyć. Te wszystkie światy do tyłu i do przodu musiały by istnieć jednocześnie, tylko gdzie? Najprawdopodobniej prędkość światła jest to wszystko na co stać naturę. Ale pomarzyć nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.