Liczba wyświetleń: 1506
Wczoraj ruszyły egzaminy maturalne. Uczniowie zdawali egzamin pisemny z języka polskiego, pojawiły się jednak podejrzenia, że jeden z tematów rozprawki na maturze mógł zostać ujawniony przed rozpoczęciem egzaminów.
Jak informuje Polsat News, wczoraj od 7 rano odnotowano w wyszukiwarce Google gwałtowny wzrost zapytań dotyczących „Wesela”. Internauci z Podlasia wyjątkowo intensywnie wpisywali dziś rano w wyszukiwarkę frazy „wesele elementy fantastyczne”, co pozakazuje wykres aktywności w sieci w Google Trends. I właśnie taki temat pojawił się jakiś czas później na arkuszach maturalnych z języka polskiego. Maturzyści mieli za zadanie napisać rozprawkę o elementach fantastycznych w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.
Sprawą ewentualnego przecieku tematów przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego zajmie się Centralna Komisja Egzaminacyjna. „Na razie wiemy tyle, co państwo, przyglądamy się sprawie” – powiedział w rozmowie z PolsatNews.pl dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik i dodał, że CKE przeanalizuje doniesienia o przeciekach.
Jak poinformowało Radio Zet, CKE przekaże sprawę możliwych przecieków tematów maturalnych policji. „W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych” – poinformował w dyrektor CKE w oświadczeniu, przekazanym Radiu Zet.
Tegoroczne matury odbywają się w cieniu epidemii koronawirusa i nałożonych w związku z nią ograniczeń. Egzaminy maturalne ze względu na epidemię koronawirusa zostały przesunięte, wystartowały wczoraj i potrwają do 29 czerwca. Największą rewolucją jest rezygnacja z części ustnej egzaminów. Będzie taka możliwość dla osób, które mają zamiar kontynuować naukę na zagranicznych uczelniach, gdzie wymagane są też wyniki egzaminów ustnych. W rubryce z wynikami matury ustnej pojawi się zapis: „W 2020 r. egzaminu nie przeprowadzano”.
„Około 272 000 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej: język polski, matematyka, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej” – czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Po raz pierwszy egzaminy odbędą się w nowej rzeczywistości. Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali w tej sprawie wytyczne. Z nowości wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa, odległość między ławkami minimum 1,5 m, dezynfekcja ławek i krzeseł, posiadanie własnych przyborów pomocniczych (linijka, kalkulator, cyrkiel), pilnowanie, żeby przed i po egzaminach uczniowie nie gromadzili się w grupach.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Nowa rzeczywistość. Tfu!