Podczas zamieszek rannych zostało 19 policjantów i pies

Opublikowano: 10.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1996

Prawie 20 policjantów zostało rannych podczas zamieszek w Belfaście w czwartek, podała policja w oświadczeniu. Spora grupa ludzi zebranych wieczorem w mieście obrzuciła policję koktajlami Mołotowa, przedmiotami pirotechnicznymi i kamieniami.

„W sumie 19 funkcjonariuszy oraz pies policyjny zostało rannych podczas zamieszek zeszłej nocy. Od zeszłego tygodnia 74 naszych funkcjonariuszy zostało rannych w tych brutalnych atakach” – powiedział zastępca komendanta policji Jonathan Roberts na stronie internetowej policji. Aby rozegnać tłum w czwartek, policjanci użyli armatek wodnych. Dwie osoby zostały zatrzymane i obecnie są w areszcie.

W tym tygodniu w stolicy Irlandii Północnej doszło do zaostrzenia między związkowcami a lojalistami, co doprowadziło do niepokojów.

W 1921 roku Irlandia została podzielona na dwie części. Mniejsza, północna część (Ulster), zamieszkana w większości przez potomków imigrantów z Anglii i Szkocji, pozostała częścią Wielkiej Brytanii, a południowa stała się dominium brytyjskim.

Od tego czasu walka zbrojna między związkowcami a republikanami praktycznie nie ustaje. Irlandzka Armia Republikańska, a następnie w latach 70. i 80. oddzielone organizacje Real IRA i Provisional IRA dokonały wielu aktów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dążąc do wyznaczonych celów – wyzwolenia Ulsteru spod Wielkiej Brytanii i przyłączenia go do Republiki Irlandzkiej.

Terrorystyczna i ekstremistyczna działalność IRA uległa częściowej redukcji po podpisaniu porozumień wielkopiątkowych w 1998 roku, które zapoczątkowały proces politycznego porozumienia w zbuntowanej prowincji. Zgodnie z Ustawą o Irlandii Północnej z 1998 roku, powstałej w następstwie historycznego porozumienia wielkopiątkowego, utworzono Zgromadzenie Irlandii Północnej, czyli parlament Irlandii Północnej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.