Liczba wyświetleń: 1437
Zespół naukowców z Duke Medical School, National Heart Center of Singapore (NHCS) oraz eksperci z Niemiec po raz pierwszy na świecie wykazali, że odbudowa komórek nerki jest możliwa. Wyniki badania przedklinicznego zostały opisane w czasopiśmie „Nature Communications”.
W swojej pracy autorzy skupili się na białku interleukinie-11 (IL-11), która powoduje blizny w wątrobie, płucach i sercu, a także w ostrych i przewlekłych chorobach nerek. Naukowcy odkryli, że białko to uruchamia łańcuch procesów molekularnych, gdy nerki są uszkodzone, co prowadzi do stanu zapalnego, zwłóknienia i utraty funkcji narządu.
Gdy jednak proces ten zostanie zablokowany przez wprowadzenie przeciwciała wiążącego się z IL-11, następuje proliferacja (wzrost tkanki) komórek kanalików nerkowych oraz przywrócenie i usunięcie stanu zapalnego, co powoduje stan nerek z powrotem do zdrowego stanu. Naukowcy uważają, że ich odkrycie zmusza do ponownego rozważenia istniejących metod leczenia przewlekłej choroby nerek.
W grudniu 2022 r. niemieccy eksperci zbadali molekularne szlaki regeneracji komórek. W modelu danio pręgowanego odkryli, że granulina białkowa, która reguluje wzrost i żywotność komórek, pomaga naprawić uszkodzoną tkankę ryby bez blizn.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Zapewne nigdy tego typu kuracje nie wejdą do leczenia, bo to nie opłacałoby się koncernom farmaceutycznym, które największe zyski mają z podtrzymywania permanentnego stanu chorobowego u większej części populacji.