Po pierwsze gospodarka, głupcy

Opublikowano: 03.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 3672

W Polsce mamy już w sumie regularną wojnę polsko-polską. Jak zwykle wojnę toczą głównie niewielkie grupy rządzących (lub chcących taką władzę uzyskać), ale najbardziej dotyka ona zwykłych Polaków.

Po jednej stronie rządzących są grupy silnie związane z Kościołem katolickim i najczęściej w mniejszym lub większym stopniu mające zabarwienie nacjonalistyczne.

Po drugiej stronie są to grupy związane z wielkimi międzynarodowymi koncernami oraz różnego typu grupami nacisku najczęściej o podłożu finansowym.

Pierwsza z tych grupa wierzy, że jest w stanie zbudować silną polską gospodarkę, ale w praktyce oprócz rzeczywiście bardzo skutecznego łapania przestępców gospodarczych i silnej pozytywnej zmiany w sektorze finansowym nie widać żadnych realnych projektów, które mogłyby rzeczywiście wydźwignąć polską gospodarkę.

Druga grupa jest o tyle ciekawa, że są to osoby bądź naiwnie wierzące, że Polska może cokolwiek znaczyć podporządkowując się zachodnim „partnerom”, a częściej są to osoby, które po prostu oczekują korzyści w sposób bezpośredni bądź częściej pośredni od swoich zagranicznych „partnerów”.

W praktyce zwykłego Kowalskiego najczęściej wojna ta i związany z nią bełkot uskuteczniany przez TVP i TVN po prostu nie interesuje i jest to bardzo racjonalne podejście.

Interesują go własne finanse i co bardziej inteligentniejszych także finanse swoich dzieci, wnuków…

Najważniejszą wolnością jest bowiem wolność finansowa – bez zapewnienia bytu sobie swoim dzieciom, wnukom… człowiek nie może być po prostu wolny.

Dla zachowania wolności finansowej krytyczna jest natomiast gospodarka, a także to, aby była to gospodarka kontrolowana przez zwykłych obywateli, a najlepiej, aby to zwykli obywatele byli właścicielami spółek działających w tej gospodarce. Jest to tym istotniejsze, że nadchodzi Gospodarka 4.0, gdzie większość społeczeństwa typowej pracy po prostu nie będzie miała, a główną funkcją społeczną osób bez realnej pracy powinna stać się właśnie kontrola gospodarki, a także wszelkiego typu władz.

Niestety niemal wszyscy oprócz prawicy zachowują się w zakresie gospodarki polskiej w sposób niemal obłąkańczy (bądź co gorsza świadomie przedstawiając iluzoryczną wizję gospodarki) snując przedziwne wizje polski w Europie podporządkowanej korporacjom zachodnim nie zauważając, że w praktyce większość Polaków już za 20 lat w Europie w takiej konstrukcji jak obecnie będzie po prostu zbędna.

Tylko PIS wraz z koalicjantami wydaje się mieć racjonalny plan – zauważę, że w większości to katolicy, a ich plan jako jedyny wydaje się racjonalny. Niestety z realizacją tego planu jest już znacznie gorzej. W praktyce PiS bardzo skutecznie walczy z przestępczością gospodarczą i kolejne wdrażane mechanizmy jeszcze bardziej podniosą tą skuteczność (chodzi głównie o split payment). Kolejnym sukcesem rządu jest także przekonanie większości Polaków, iż warto „inwestować” we własną gospodarkę choćby poprzez nabywanie polskich produktów. Bardzo dużym sukcesem jest również znacjonalizowanie kilku banków i kliku innych przedsiębiorstw co bardzo pozytywnie wpłynęło zwłaszcza na sektor finansowy.

W porównaniu z PO oczywiście PIS wypada wręcz nieskończenie lepiej bo w przypadku PO należałoby uznać niemal cały okres rządów za regres. Przypomnę jako przykład, że PO sprzedało PKP Energetykę czyli integralną część infrastruktury kolejowej już po przegranych wyborach co doskonale podsumowuje całe rządy PO. Niestety to za mało, aby polska gospodarka była w stanie oprzeć się nadchodzącej Gospodarce 4.0 Niemiec i Chin.

O Gospodarce 4.0 wiele się co prawda mówi w rządzie, jest również wiele spotkań na wielu szczeblach, w tym z przedstawicielami innych krajów Trójmorza, a nawet powstaje Fundacja Platformy Przemysłu Przyszłości, ale nie widziałem żadnego projektu (za wyjątkiem własnego), który mógłby realnie przyczynić się do zbudowania silnej jednolitej gospodarki Polski czy bardziej ogólnie Trójmorza.

Wszystko co widziałem do tej pory to w najlepszym bądź razie budowanie zamków z piasku.

Wracając do zwykłego Kowalskiego i wojny polsko-polskiej to niestety zwykły Kowalski nie rozumie procesów jakie zachodzą w gospodarce zarówno polskiej jak i na całym świecie i uważa, że nie ma na te procesy żadnego wpływu.

Jeśli już utożsamia się z którąś z dwóch powyższych grup to nie ze względów gospodarczych, ale głównie ze względów światopoglądowych, choć na szczęście część robi to ze znacznie bardziej racjonalnych pobudek finansowych (np. 500+).

Ogólny podział jaki wyklarował się w społeczeństwie to podział na zwolenników PIS deklarujących się jako osoby uważające się za patriotów oraz głęboko wierzących katolików i całą resztę. Taki podział jest utrwalany zarówno przez same partie jak i takie media jak TVP czy TVN.

Problem w tym, że podział władz ze względu na religię jest nieracjonalny bo silnie dzieli społeczeństwo niemal uniemożliwiając współpracę co bardzo mocno ogranicza możliwość rozwoju gospodarki i co za tym idzie całego społeczeństwa.

Podstawowym kryterium wyboru partii przez zwykłego Kowalskiego powinna być długofalowa wizja rozwoju gospodarki przedstawiona przez tą partię oraz możliwości zrealizowania tej wizji przez tą partię. To gospodarka jest bowiem najkrytyczniejsza dla życia naszego, naszych dzieci, wnuków…

Jak to słusznie zauważył Pan premier Gowin w Niemczech właśnie trwa dyskusja o tym w jakim mieście powinno powstać Centrum Sztucznej Inteligencji, a w Polsce rozmawiamy o rzucaniu kamieniami w dinozaury czy o całowaniu buldożki.

Napiszę to dobitnie bo już czas najwyższy: PO PIERWSZE GOSPODARKA, GŁUPCY.

Autorstwo: sensuit
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

42 komentarze

 1. MasaKalambura 03.02.2019 18:26

  Dokładnie tak. Bardzo nowoczesna gospodarka oparta na automatyzacji i robotyzacji jest niemal niezatrzymywalną przyszłością. Do tego zawsze dołożyć można prace przywracające bogactwo naturalne kraju, autostrady leśne, systemy rozdzielenia rzek od hydrosfery cywilizacyjnej, opracowanie nowego podejścia do atmosfery. Pracy wciąż pozostanie bardzo dużo. Przemysł to nie wszystko…

 2. emigrant001 03.02.2019 20:40

  Na szybko- split payment jest to narzędzie nacisku na najczęściej uczciwych przedsiębiorców a nie sposób na odzyskiwanie VAT-u, ponieważ nieuczciwi są szybsi i lepsi niż UKS. PIS jedynie uszczelnił granicę przed nielegalnym obrotem paliw co dało 15-20 mld do budżetu. Walka z lewymi fakturami to fikcja
  http://www.wykop.pl/ramka/4777739/karuzele-vat-czyli-sciagamy-kase-z-tych-co-maja-a-nie-z-tych-co-ukradli/
  W dzisiejszej Europie strefa centralna jest tam gdzie są pieniądze a nie geograficzny środek. Ludzie w Polsce z nadmiaru kasy palą śmieciami więc trudno spodziewać się w takim miejscu ekonomicznego centrum.

 3. MasaKalambura 03.02.2019 21:10

  Ta jak piszesz fikcja daje różnicę około 100 000 000 000 przychodu Polski w stosunku do rządów PO. Jeśli to jest fikcja, to jest ona obiecująca

 4. emigrant001 03.02.2019 21:57

  Źródło please

 5. MasaKalambura 03.02.2019 22:42

  https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/finanse-publiczne/budzet-panstwa/wykonanie-budzetu-panstwa/szacunkowe-wykonanie-budzetu/-/asset_publisher/i1EC/content/szacunkowe-dane-o-wykonaniu-budzetu-panstwa-w-2018-r?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%2Fdzialalnosc%2Ffinanse-publiczne%2Fbudzet-panstwa%2Fwykonanie-budzetu-panstwa%2Fszacunkowe-wykonanie-budzetu%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_i1EC%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1

  https://www.premier.gov.pl/mobile/wydarzenia/decyzje-rzadu/sprawozdanie-z-wykonania-budzetu-panstwa-za-okres-od-1-stycznia-do-31-0.html

  270 w 2013 r do 340 miliardów w roku 2018, z tym ze ta druga cyfra za 11 miesięcy. Jak dodać 30 miliardów za grudzień wychodzi okrąglutkie 100 mld PLNów.

  Gdy dodać z roku 2015 jest 290 do 370 czyli 80 mld różnicy. Tez ładnie. Bo gdy uwzględnić dynamikę wzrostu 10 mld co roku to za PiSu mamy skok niemal o 27 mld rok w rok. A przecież miało się wszystko zawalić jak krzyczał Jurny, Donek i Rosktkoś, Sikoruś i cała reszta przebierańców, co się dzisiaj z Millerem i spółką brata.

  Najważniejsze pytanie, jak przekonać PiS, ze warto ulżyć Polakom podnosząc ZNACZNIE dochód nieopodatkowany z 3 tysięcy na jakieś rozsądne 10, 15 albo najlepiej 20 000 PLNów. Moje jest takie. Ten ruch nie dość że nie zmniejszy dochodu państwa, to go raczej zwiększy. Bo ludzie zamiast 18 % dochodowego zapłacą 23% VATu. A bieda niemal zniknie zupełnie i koniunktura popytu wewnętrznego sie polepszy. I wstydu takiego nie będzie.

 6. Aida 04.02.2019 08:01

  Ja to tutaj zostawię, z sondażowni:
  Prawo i Sprawiedliwość – 57.39%
  Platforma Obywatelska – 14.35%
  KORWiN+RN+Braun+Liroy – 5.86%
  Partia Biedronia – 5.56%
  Kukiz’15 – 5.12%
  PSL – 4.54%
  SLD – 4.10%
  Federacja dla Rzeczypospolitej – 0.73%
  Razem – 0.59%
  Nowoczesna – 0.44%
  Zieloni – 0.44%
  Teraz! – 0.29%
  PolEXIT – 0.15%

  Źródło: ewybory.eu

 7. emigrant001 04.02.2019 08:20

  @Masa łykasz propagandę jak pelikan. Budżetu nie rozlicza się w okresie styczeń – listopad 2018 tylko styczeń grudzień, i nie ważne, że w listopadzie było 11mld jak w grudniu już minus 30 mld co i tak jest nieźle bo MF zakładał początkowo 60 mld.

 8. MasaKalambura 04.02.2019 08:49

  Propagande jednego do propagandy drugiego porównuję. Jakby cię nienawiść do PiSu nie zaślepiała, efekty ich rządów finansowe są i nie przeczą temu nawet mordy z PO.

  Co najwyżej próbują wmówić tępym ludziom, ze to owoc ich pracy z poprzednich lat (Kopaczowej dyrdymały). No i trzymają się starych emocjonalnych śpiewek. Korzystając przy tym z kończących się już mozliwosci podjudzania w parlamencie i komisjach EU przy pomocy niemieckiej prasy w Polsce. Jeśli ktoś coś łyka jak pelikan, to tylko ten co za granicą siedzi i nic o domu nie wie z własnej obserwacji.

 9. robi1906 04.02.2019 12:15

  Maska, ty naprawdę muzułmanin?, szczerze w to wątpię,.
  Jeśli jesteś muzułmaninem, to musisz znać arabski, a jak znasz arabski, to czemu ja niw widzę linków z Palestyny jak żymianie mordują?.

  Gdzie to jest?, będziesz mi ściemniał, że inaczej wojujesz?, dobrze w porzo, masz inny światopogląd, że to ni zabić, a już zakląć, nie można, okej,
  mogę w to uwierzyć, żeś taka gąbka maślana, ale to się przeczy z tym,
  tu cytat, nie wyrwany z kontekstu
  “mordy z PO”, i tu mordy nie oznaczają mordów, tylko gęby,
  napiszę to za Maskę, żeby nie było że na niego zwalamy wszystko.

  No, napisz coś Maska, dlaczego to ja mam się dowiadywać z mediów narodowych, o tym że chazary stają w obronie Polski?.

  Nie widziałeś tego?, to od czego znasz arabski?, tylko po to by lizać jaja Pisowi?.

 10. MasaKalambura 04.02.2019 12:49

  Słuchaj Rusłan, jak widzę polityków ściskających się z Millerem w koalicyjnym randez-vous, to mam dla nich jedną nazwę. Zdrajcy. A że łączy się to łątwo z niesławnym wybuchem Jarosława, stąd mordy.

  Muzułmanin nie ma obowiązku mówienia po arabsku. Jest to jedynie zalecane w celu przybliżania się do języka Koranu.

  I kim ty Rusłan jesteś, żeby mi tematy podsuwać. O Islamie mowię tak często, jak tylko się da bez zaśmiecania WM. Palestyńczyków los jest mi bliski. Nie będę się jednak skupiać na nienawidzeniu. Pomstę pozostawiam Bogu.

  W Polsce obowiązuje zasada wybierania władzy. A w miarę mądrych wyborów dokonać można tylko poprzez trzeźwą analizę dokonań. A te są jakie są.
  Nie chcesz Hazarów by tobą rządzili, to działaj. Oni tez działają.

 11. robi1906 04.02.2019 14:03

  A tobą Chazary nie rządzą?,
  a czemu piszesz Hazary, co to ma być?, nowomowa?.

  Mi tam możesz pisać Rusłan, a ciebie co zabolało?, gdzie ty tu piszesz o Palestyńczykach?,
  no napisz gdzie, wlep mi cytaty, a i owszem będę ci mówił co masz pisać,
  bo jesteś “muzułmaninem”.

  a nie jakieś bzdety z Wackiem sobie opisujesz, bo to twoich współwyznawców mordują,
  a ty co?,
  więcej postów napisałeś w dyskusji z Wackiem o bzdetach,
  niż z jakimkolwiek innym żydem, przepraszam, Chazarem.

  No pokaż z jakim tu “Hazarem” miałeś jakąś kłótnię.

 12. MasaKalambura 04.02.2019 14:56

  Ja wole z Wackiem o nauce niż z tobą o twoich fobiach.

  Rządzą ci, których ludzie wybierają. Chcą Khazarów, mają ich, chcą komuchow tez mają, chcą niemieckich wasali, proszę bardzo, chcą uczciwych obywateli, którzy udowodnią czynem swoje szczere intencje, bardzo dobrze. Mi tez pasują. Władza wybrana w demokratycznym stylu powinna być szanowana. Bo władanie to wielka odpowiedzialność. Jeśli ja nie będę szanować własnego władcy, kto uszanuje mój kraj? Nie przeszkadza mi pochodzenie dokąd człowiek jest uczciwy. Jak tobie przeszkadza, to się z tym zmagaj. Nie mój problem.

  A opozycja, która chce władzę przejąć, tak jak ty, niech się wykaże, ze jest tego warta. I ze jest warta szacunku. Nasza opozycja totalna to banda złodziei, aferzystów i zdrajców, z czym się do niedawna kryli ale już przestali. Szczując na nas Europejskie siły. Wchodząc w układy z Milciem. W dodatku to bezczelni kłamcy. Nic, co obiecali nie wykonali, albo zrobili na odwrót. Kogo masz takiego, na kogo warto postawić swój głos?

 13. Rozbi 04.02.2019 15:01

  Jest tutaj główny krytyczny błąd myślowy który sprowadza się do tego iż właność pańśtwowa = własność wszystkich obywateli. Co jest wierutną bzdurą. Własność państwowa = własność obozu rządzącego.
  Na finanse obywatela nie ma różnicy czy PKP Energetyka, albo Bank jest w rękach państwowych czy prywatnych. Kwestia jest tylko tego jak jest zarządzany.
  I tutaj pojawia się kolejny krytyczny błąd myślowy państwowe = zarządzane na korzyść obywateli kraju. Może tak być, ale wcale nie musi, a historia dowodzi, że często w ogóle tak nie było.
  Oczywiście popieram ruch antyfaszystowski i antykorporacyjny, ale nie w takim wydaniu.
  Moim zdaniem przede wszystkim należałoby się pozbyć regulacji, które ugruntowują pozycje korporacji na rynku, tak że nowe firmy nie mają możliwości spełnić urzędnicych i biurokratycznych wymogów aby konkurować z dużymi korporacjami. Wystarczy ten sztuczny szklany biurokratyczny sufit zlikwidować, aby gospodarka wróciła do normalności.

  Gospodarka w rękach rządu to wcale nie znaczy stabilna i rozwijająca się gospodarka!

  Co do pochwał na temat PiSu to chciałbym zwrócić uwagę że Polska jako jeden z nielicznych państw w Europie dalej ma deficyt budżetowy. Większość w czasach obecnego prosperity wypracowuje nadwyżki lub balans budżetowy.

  Chciałbym też zwrócić uwagę że cała gospodarka to jest układ o bardzo dużej bezwładności – to znaczy, że gdy poruszy się jedną rzecz (np wprowadzi SPLIT payment) to ze względu na bardzo skomplikowane relacje między firmamim efekty mogą być widoczne dopiero za 3-4 lata.

  To samo było ze wszystkimi regulacjami w prawo budowlane. Statystyczny efekt regulacji w deweloperke był widoczny dopiero po około 3 latach od wprowadzenia.

  Dlatego też PiS niejako spija efekty regulacji PO – a następna partia będzie spijała to co warzy teraz PiS – Takie mamy realia 4 letniego etatyzmu.

  Pozdrawiam.

 14. sensuit 04.02.2019 23:39

  BARDZO MNIE CIESZY, ŻE NA TYM PORTALU LUDZIE ROZMAWIAJĄ O GOSPODARCE.

  Nie chodzi nawet o to kto ma rację w danej sprawie bo tak to już jest, że zazwyczaj najlepsza gospodarczo droga jest wypracowana wspólnie na drodze kompromisu.
  “Łódź” zwana gospodarką musi nas przewieźć wszystkich.

  @MasaKalambura:
  Myślę, że pracy zbyt dużo nie pozostanie. Innowacje to tylko nieznaczna część gospodarki, a trzeba pamiętać, że sztuczna inteligencja powoli wchodzi nawet w takie obszary jak prawo czy kreowanie nowych produktów.

  @emigrant001
  Na razie split payment działa katastrofalnie bo np. mali przedsiębiorcy nie są w stanie zapłacić z konta vat za paliwo, zakupy w internecie, zakupy w sklepie. W rezultacie na kontach vat leżą odłogiem środki, a bieganie za nimi do US wymaga czasu.
  Ogólnie jednak to dobry mechanizm bo docelowo po objęciu split paymentem większości gospodarki nie za bardzo będzie jak zrobić przekrętu na VAT bo do tych pieniędzy nie będzie po porstu fizycznego dostępu.

  @rozbi
  Jestem przeciwny, aby to Skarb Państwa miał pod kontrolą przedsiębiorstwa – to prawie zawsze prowadzi do patologii, a w długiej perspektywie do powtórki z komunizmu.
  Nie mniej jednak pakiety udziałów umożliwiające rzeczywisty wgląd do tego co się dzieje w przedsiębiorstwach SP moim zdaniem powinno mieć bo to gwarantuje, że takie przedsiębiorstwa będą trwale związane z danym krajem.
  Osobiście uważam, że większość udziałów powinna być jednak w rękach zwykłych obywateli i można to uzyskać prościej niż by się wydawało (może opiszę to w kolejnym artykule).
  Jak to napisałem @emigrant001 split payment na razie działa katastrofalnie, ale docelowo za około 2 lat powinien już dawać bardzo dobre rezultaty.
  Co do PIS to chyba najważniejsze co się udało zrobić to zbudowanie w miarę zdrowych podstaw gospodarki i to w niesamowicie krótkim czasie.
  Tu nie mógł zadziałać żaden z pomysłów PO bo PO w obszarze gospodarki nie tworzyła niemal żadnych projektów, a to co się działo w VAT to już zakrawało na 3. świat, a nie kraj w Europie.

  Co do deficytu budżetowego, to trzeba pamiętać, że gospodarka jest dla ludzi i jeśli deficyt nie przekracza zdrowego rozsądku, a potrzeby społeczne są silne to trzeba te potrzeby zrealizować.

  JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ.
  NAJWAŻNIEJSZE, ŻE ROZMAWIAMY.

 15. tojazenn 04.02.2019 23:47

  Pod artykulem ‘Po pierwsze gospodarka, głupcy’ dalej pierdzicie jeden na drugiego ze jest za POPiSem. A nikt konkretow czy pomyslow na lepsza gospodarke, plan rozwoju itd nie napisal…
  Wiec ja zaczne;
  A moze by tak w szkolnictwo zainwestowac? W kazdej szkole, klasie, lawce i plecaku (Raspberry Pi) RPi albo lepiej – jakis Polski mini komputer zeby pomagal mlodym uczniom programowac itd.???

 16. MasaKalambura 05.02.2019 08:36

  Sensuit
  Pracy będzie nadal sporo, tylko będzie coraz lżejsza. Inna sprawa, ze ludzkości marzy się nieróbstwo, ciagle wakacje, stad tez te wynalazki. Zatem również model pracy i wynagradzania będzie musiał ulec zmianom. Ilość godzin coraz mniejsza, zautomatyzowanie produkcji pociągnie za sobą redukcje kosztów a wiec i cenę. Idziemy raźno do modelu komunistycznego. Każdemu wedle potrzeb ma zrobić maszyna. Na jakiej zasadzie będzie to działać, jak rozdzielane będzie dobro i w zależności od czego, to pytania bardzo trudne.

  Ale nie idźmy za daleko. My mamy tak wiele roboty, by przebudować model gospodarki tak, by nie redukowała ona jakości życia i przyrody planety, że wystarczy spokojnie do końca wieku.
  Gdyby chcieć przywrócić przyrodę planety do poziomu sprzed kilku wieków przy jednoczesnej dalszej naszej tu obecności na coraz wyższym pozimie, pracy wystarczy na kolejny wiek.

  Ja się zastanawiam, kiedy jako ludzkość wreszcie dorosniemy do tego, aby przestać być tak tępymi autodestrukcyjnymi imbecylami, które trują powierzę którym oddychają, wylewają ścieki i trucizny do rzek z których piją ich dzieci, i które zatruwają ziemie na której wyrasta ich żywność?
  Przecież dzisiejszy imbecylizm władzy światowej wyraźnie planuje użycie broni wymyślonych przez imbecyli poprzedniego wieku, tak by zniszczyć tą planetę jeszcze bardziej. Zredukować ludzi i życie na niej jeszcze bardziej. I to w imie pokoju, jak dumnie głoszą choćby organizatorzy zlotu prowojennego w Warszawie. To są dopiero wyzwania.

 17. robi1906 05.02.2019 10:32

  Wczoraj miałem parę spraw na głowie i do końca nie napisałem tego, co miało być puentą.

  Masa,
  wiesz o czym mówi historia, o wieży Babel?, zakładam, że wiesz,
  więc piszę dalej.
  Dlaczego stajesz w obronie Systemu?, jesteś dorosłym człowiekiem więc powinieneś zdawać sobie sprawę, że obrażanie człowieka (emigrant) nie przyniesie nic dobrego, nawet jeśli on, naprawdę wierzy w peowskie mordy.
  Na siłę nikogo nie przekonasz w swoje racje, a tylko wywołasz w kimś opór, jak napisałem o dorosłości, to powinieneś sobie z tego zdawać sprawę,
  więc po co to robisz?.

  Za kilka lat będziesz miał tęczowych chłopców od Biedronia, bo widzę że System na niego stawia, jak myślisz obrażanie ich na necie, co spowoduje, jaki efekt przyniesie?.

  Ja ci nie każę kochać Ruskich, ja ci nie każę kochać Serbów ni Palestyńczyków,
  możesz wierzyć w tego swojego proroka z pustyni (chociaż swoją droga to ciekawe, że tylu ich zrodziła Palestyńska ziemia),
  bo nikomu ani wiara innych ludzi ani ich przekonania nie mogą stanowić bariery w dogadaniu się,
  a obrażanie innych ludzi, przynosi zysk tylko Systemowi,
  zdajesz sobie z tego sprawę?.

  Jeśli ktoś mało wie, albo jest jeszcze młody i tylko wydaje się że coś wie, powinien się uczyć od mądrzejszych, to jest praca na ugorze,
  bowiem (przynajmniej w naszym kraju) jesteśmy tresowani do nienawiści, po to by System się trzymał.

 18. MasaKalambura 05.02.2019 12:42

  Nie znajduje najmniejszego powodu dla emigranta aby mógł się obrażać na mnie za moje wpisy. Wymiana pelikan kontra emigrant jest absolutnie na miejscu i na podobnym poziomie ostrości.

  Nie staje tez w obronie systemu, jedynie stawiam opór tym, którzy chcą go zniszczyć bez najmniejszego pomysłu na jakiś lepszy. Narzekać potrafi każdy. Podsunąć lepszy pomysł, to jest wyzwanie. A jeśli nie masz nic lepszego (ja mam, oczywiście jest to Islam) naprawiaj stary i nie dopuść aby inni go sprowadzali do poziomu Biedronia. Bo lepszy system niedoskonały, ale działający i zdatny do naprawy, niż żaden w ktorego miejsce puszczony bylby w ruch debilizm ludzi oddanych szczerze prawu dżungli, w którym silniejszy i agresywniejszy góruje nad mądrym i sprawiedliwym. Przemiany stopniowe lepsze są od rewolucyjnych. Lepsze dla słabych i wymagających ochrony. Ale tez dla silnych, tylko oni zrozumieją później.

 19. robi1906 05.02.2019 14:29

  Masa,
  napiszę coś teraz mądrego, najważniejsza jest prostota,
  wszystko co jest proste, jest piękne i prawdziwe, i jak wszystko co prawdziwe, musi się dać omówić w trzech zdaniach, wszystko inne jest fałszem.

  Nie ja to wymyśliłem, tylko jakiś chińczyk 5 tysięcy lat temu, jego dzieła, jak i jego wyznawcy zostali spaleni przez pierwszego cesarza Chin, bo oprócz prostoty mówił on również “autorytetach”.

  Mówisz, chcesz zmienić System, czym?, kartką wyborczą?.

  Moim zdaniem były tylko dwie rewolucje które zmiotły System.
  Kubańska i Irańska, była jeszcze Spartakusa i Chińska ale jedna nie przeżyła a ta druga czy jest prawdziwa?.

  W każdym razie jeśli sądzisz, że niejaki pan Rotszhild pójdzie do roboty ubabrany w smarach, bo go przegłosujesz kartką wyborczą, nie, nie mogę,
  Rotschild spocony na plecach?,
  chłopie,
  to nawet przygłup Glapiński jest spocony tylko przez te dwie prostytutki,
  a ty piszesz o obalaniu Systemu, z Rotschildami na tronach?.
  Wiesz co ty im możesz zrobić?.

 20. Aida 05.02.2019 14:43

  Od ilu lat piszesz robi1906 (nie ty jeden) o obalaniu systemu? To obalanie jest śmiechu warte, tyle możesz, możemy my wszyscy…

 21. robi1906 05.02.2019 15:04

  Odpowiem od razu, chociaż to nie w moim stylu, ale teraz jestem w sztosie i naprawdę dziękuję Ci że je zadałaś.
  “Od ilu lat piszesz robi1906 o obalaniu systemu? To obalanie jest śmiechu warte, tyle możesz, możemy my wszyscy…”

  Wiesz od czego Aido, zaczęło się stworzenie świata w żydowskich bajkach?,
  Od słowa,
  wiesz od czego zaczęła się rewolucja Francuska?, od słów i od gniewu,

  wiesz od czego się zaczęła rewolucja Rosyjska na której grzbiecie wyjechały żydowskie bolszewiki?,
  od słów i gniewu.

  Wiesz od czego zaczęła się rewolucja ….
  mogę tak długo.

  To, Słowa tworzą Idee, za które ludzie gotowi są zabijać, by zmienić świat na lepsze,
  ale prawda jest taka, że wszyscy oni byli cały czas sterowani.

  czujesz się sterowana Aido, przeze mnie?.

  Co do zarzutu że tylko gadam, rok temu na przemyskim moście kamiennym, tam za drugiej wojny była brama Getta, ustawiła się w Marcu, jakaś manifestacja żydowska,
  po godzinie nie wytrzymałem podchodzę do nich, pytam się “Polacy czy żydzi”?,
  za nimi była Policja i jakiś budrys, ale oni poznikali jak już tam podszedłem, ale ja już byłem tak nabuzowany gniewem że nawet jakby tam byli to bym nie odpuścił.

  3 lata temu podczas rocznicy ku czci zamordowanej Huty Pieniackiej, pytam się grzecznie księdza, proszę przypomnieć w którym roku zamordowano Hutę Pieniacką?, bo ten obrzyn cały czas gadał o 1945-roku,

  myślisz że tylko gadam?.

 22. MasaKalambura 05.02.2019 18:30

  Aida pyta cie, co wskórałeś? To ze pójdziesz gdzieś pogadasz z kimś. Świetnie, gratuluję. Co to dało? Co zmieniło?

  Tak, myśle że kartką do głosowania mogę coś zmienić. Z pewnością więcej niż choćby moi rodzice 40 lat temu. A pisząc tutaj z innymi, wymieniając się poglądami i spostrzeżeniami ze współobywatelami mam możliwość zrobić coś, czego nie było nigdy. Forum Romanum powszechne, nierozłączna cześć demokracji, bez którego demokracja nie działa. Bo dotąd mogliśmy jak te pelikany łykać propagandę z TV i Radia. Ale jest internet. To zmienia bardzo wiele. Możemy omówić działanie rządzących. Przypomnieć jeden drugiemu i wskazac własne obserwacje. Jeden człowiek nie zauważy wszystkiego. Ale jako grupa jesteśmy w stanie wychwycić niemal wszystko. Francuzi właśnie dzięki internetowi tak się dobrze organizują. My tez możemy. Tylko musimy nauczyć się rozmawiać. Mimo oczywistych różnic znajdować wspólne cele. Co wcale nie jest takie trudne. Wystarczy rozmawiać.

  Rotszyldom tak krzywdy nie zrobimy. Ważne jest jednak to, byśmy popychani przez opłaconą przez nich propagandę sobie krzywdy nie robili. Demaskować przebierańców. Pamiętać ich kłamstwa. Wypominać do upadłego. Niech pamietają wszyscy. Tylko ostrą brzytwą oddzielimy ludzi wartych szacunku od opłaconych miernot, kupionych na usługi. A potem głosowanie.

 23. robi1906 05.02.2019 19:39

  Co mi to dało?,
  klechowi, urwałbym łeb, gdybym tylko chciał,
  żydowskim popychadłom urwałbym łby, gdybym tylko chciał.

  Jak już to napisałem (kiedyś, mogłeś tego nie zauważyć). Lichwa popełniła olbrzymi błąd, pozwalając na zaistnienie Internetu.
  czy będzie to błąd śmiertelny?,

  to, że wymieniamy się wiedzą i myślami, czy to może zmienić świat?,
  przecież Francuzy mają Internet, Grecy mają go również, czyli co nie mają takiego “robiego”, który by im powiedział o Rotschildach?.

  Może mają, może nie,
  do tego jak zmienić świat na lepsze, ja potrzebuję kilkudziesięciu ludzi,
  Ty potrzebujesz milionów z tymi mitycznymi “kartkami wyborczymi”.

 24. MasaKalambura 05.02.2019 20:09

  Ja ich nie potrzebuję. Potrzebują nas politycy.
  Nie dajmy się orżnąć z głosu.
  Nie wybierajmy kłamców, którzy udowodnili, że są kłamcami.
  Ludzi uczciwych szukajmy pośród tej szajki egoistycznych narkomanów władzy.
  Tobie wystarczy kilkadziesiąt tysięcy na rozpiernicz. Ale rozwalać każdy osiłek umie. Ilu znasz takich co pokierują wspólną sprawę w kierunku lepszym niż obecni?

 25. Aida 06.02.2019 07:43

  Może moja postawa bierze się stąd, że od iluś tam lat widzę, że nic się nie zmienia u nas w Polsce, władza się zmienia, raz lepsza, raz gorsza, a obywatele coraz bardziej urobieni przez propagandę. Piszemy na forach, tutaj, youtuby i inne miejsca, wymieniamy poglądy, a jak przychodzi do wyborów, nie zmienia się nic. Jestem może rozczarowana, może brak mi już nadziei. Z drugiej strony nie mają tych problemów ci, którzy nie interesują się polityką wcale. Tyle tylko, że my możemy możemy się nią nie interesować, nie głosować-nie mieć wpływu, ale polityka na nasze życie wpływ ma i miała będzie.
  Nawet z tymi rozmowami z innymi już nie jest tak kolorowo, bo każdy zaślepiony swoją “jedyną poprawną wersją prawdy”. O polityce u mnie w domu się nie rozmawia, bo zaraz burza. Ze znajomymi podobnie, nawet nie próbujemy zaczynać, po co psuć dobry humor i wieloletnie przyjaźnie.

  Natomiast pisanie o jakimś burzeniu systemów na poziomie gospodarki świata, bankowych etc. czy niszczenie jakiegokolwiek systemu, taka tam sobie NONSENSOWNA pisanina, która do niczego nie prowadzi. Możemy mieć tysiące pomysłów, ale jeśli nie będziemy rasowymi politykami, nie mamy na “system” wpływu, ba nawet się nie zachwieje.
  Powiało pesymizmem. Przepraszam.

  “Demaskować przebierańców. Pamiętać ich kłamstwa. Wypominać do upadłego. Niech pamiętają wszyscy.”

  Nawet tego jako obywatele nie robimy :/

  “klechowi, urwałbym łeb, gdybym tylko chciał,
  żydowskim popychadłom urwałbym łby, gdybym tylko chciał.”

  I co byś zrobił, pokrzyczał na nich I poczekał jak sobie pójdą i przyznają ci rację, haha?

  Mamy chleb i igrzyska. Czy to wystarczy?

 26. MasaKalambura 06.02.2019 10:59

  Aida “Nawet tego jako obywatele nie robimy :/”
  Nie musimy tego robić stale. W roku wyborczym jest czas na to. Teraz się zaczyna, zatem tego roku powinniśmy nad tym przysiąść.

  Wyganianie Robiego też jest bez sensu. Nie chodzi o to aby siedział cicho (czego przecież nie zrobi, bo to Robi, i ma prawo pisać jak każdy z nas) tylko aby ćwiczył się w normalnej rozmowie. Bo to tylko i wyłącznie kwestia treningu oraz chęci. Z telewizora i radia i zewsząd dostajemy tylko wzorce, jak nie rozmawiać, jak do wszystkiego dopinać zaślepiające emocje, jak żreć się bezlitośnie i tak tylko brutalnie, jak to możliwe. Czy musimy byc ich niewolnikami. Czy musimy się dać zniewalać emocjom, jakie w nas wprogramowują podprogowo i zupełnie świadomie? Nie.

  I nie każe nikomu rezygnować z emocji. Wystarczy się ćwiczyć w ich obserwacji, tak jakby nas nie dotyczyły. To jedna z podstawowych technik opanowania emocjonalności i związanego z tym leczenia ducha. Zaakceptowanie ich i obserwacja jakby z boku oraz czekanie aż przejdą z podjęciem decyzji, które tylko po ich przejściu będą trzeźwe.

 27. robi1906 06.02.2019 13:28

  Oj, dziękuję wam Aido i Masko, za pozwolenie pisania moich wypocin w “Waszym towarzystwie”,
  jestem zaszczycony, że mi, takiemu chłopskiemu burakowi, pozwolono wejść na
  wyparkietowane salony (pamiętasz Aido “parkietowe salony?” i o czym żeśmy sobie dyskusję ucięli, dziewuszko?).

  Dziękuję że daliście mi dojść do głosu, w tej waszej “wysokiej” intelektualnej dyspucie,
  o rzeczach, o których rozmawiacie to dla takich prostych chamów jak ja, jest to nie do pojęcia, i wszystko co napiszę, stanowi dla was, tylko powód do rechotu.
  Jeszcze raz wam dziękuję.

 28. Aida 06.02.2019 14:09

  chłopku roztropku robi1906 czy ty masz jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem, czy to jakieś rozdwojenie jaźni…

 29. robi1906 06.02.2019 14:49

  A Aido od ilu lat piszę tu, że politycy i partie to ściema, od ilu lat piszę że jedynym polakiem w polityce był Lepper, od ilu lat piszę że Lichwa (szwaby), mają Polską w okupacji?,
  od ilu lat to piszę?.

  Spytałaś się co z tym zrobiłem w realu, to ci odpisałem, mało Ci?,
  co bredzisz o rechocie i Igrzyskach?,
  ja ci szczerze napisałem, jak reaguję na błaznów w realu, którzy mi wciskają ciemnotę, a ty co prezentujesz?.

  Rechoczesz?,
  z czego rechoczesz,
  z tego że jak się pochwaliłaś, u was w domu nie można rozmawiać o polityce?,
  Przecież ja o tym cały czas piszę,
  piszę ciągle o wieży Babel, zresztą…

  szczerze, mam już ciebie dość Aido, ty niczego się nie uczysz, tylko reagujesz,
  czy to celowe?, czy to tylko głupota,
  nie wiem, zresztą już mnie to nie obchodzi.

 30. Aida 06.02.2019 15:45

  Co ja robię? Tylko tyle na ile ile mam wpływ jak reszta obywateli, wybory, protesty.
  Łatwiej jest rozmawiać z obcymi ludźmi o polityce, a nuż kogoś się przekona.

  Źle mnie zrozumiałeś, traktujesz też to zbyt osobiście. Mój post 21 nie był skierowany tylko do Ciebie, ogólnie do wszystkich internetowych pieniaczy, ale możesz się obrażać, mam to gdzieś.
  To co piszesz nie jest zabawne, pokazuje raczej tylko to, że na większość rzeczy nie mamy wpływu. Możemy co 4 lata oddać swój głos w wyborach, chwilę pocieszyć się tym co spadnie z pańskiego stołu i zauważyć, że znów nam docisnęli pasa.

  Zabawne jest tylko to twoje cwaniaczkowanie, ho ho czego to bym nie zrobił:
  “klechowi, urwałbym łeb, gdybym tylko chciał,
  żydowskim popychadłom urwałbym łby, gdybym tylko chciał.”

 31. robi1906 06.02.2019 16:52

  Cytat, dotyczący proboszcza, wiesz czego dotyczył?,
  wiesz ku jakiej czci, była ta msza?.

  ku czci wioski Huta,
  i nie było tam żadnego Lenina, czy radzieckiego “człowieka”, kapujesz?.

  Huta Pieniacka!!!.
  klękaj, jeśli potrafisz, klękaj przed swoimi przodkami, jeśli potrafisz

 32. arthur 06.02.2019 17:11

  A przyszło Wam do głowy, że po to dostaliśmy takie zabawki, jak internet, żeby skanalizować naszą frustrację?
  Żeby przesunąć wszelką niebezpieczną (też rewolucyjną) aktywność z obszaru rzeczywistości, do rzeczywistości wirtualnej?
  I że to zaczyna się udawać?
  Z niczego nie biorą się powiedzenia: “kozak w necie, p…a w świecie”?
  I nie zyskałyby popularności, gdybyśmy podskórnie nie wyczuwali, że coraz większej liczby osób to dotyczy.
  Z najróżniejszych względów oczywiście:)
  Jak tak się przyglądam kolejnym pokoleniom, to nie mogę opędzić się od myśli, że i duchowo, i intelektualnie i nawet fizycznie, coraz słabiej…
  Natomiast “obudzonych” w necie jakby coraz więcej:))
  Mnie osobiście, coraz więcej kosztuje ta wiara w lepsze jutro.

 33. MasaKalambura 06.02.2019 17:36

  Robi, ależ proszę bardzo. Możesz tu sobie być chamem, jak ci to odpowiada. Czemu zatem tak się skrzywiłeś, ze niby kogoś obrażam mordą. Chama to nie powinno ruszać. Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mordą? Tak mi się zdaje, ze sobie maskę chama zakładasz, bo tak ci wygodnie. Twoja sprawa.

  Artur. Mnie przyszło to do głowy. Dlatego taki nacisk na konsekwencje. My tu gadu gadu, ale głosować trzeba.

 34. robi1906 06.02.2019 17:44

  Nie, arthurze, moim zdaniem Internet miał być kolejnym mózgojebem który miał ludziom mówić, jak mają mają myśleć,

  przy internecie upadają “autorytety”,
  dzięki Internetowi prawda wychodzi na wierzch,
  Internet, to jest równość.

  Czy to jest frustracja, co ja piszę?, raczej nie, każdy tylko dostaje to,
  na co zasłużył(Maso).

 35. arthur 06.02.2019 18:12

  Robi,
  z pierwszym się zgodzę.
  Drugie wątpliwe: owszem, jedne “autorytety” upadają, ale kreowane są kolejne, choćby taka Wiki, na którą każdy się dziś powołuje, jakby była Alfą i Omegą:)
  A jaka jest każdy widzi- całkiem sporo informacji niepełnych, nierzetelnych, wątpliwych.
  (co stawia pod znakiem zapytania zasadność członu – pedia)
  I rosnąca rzesza tych, dla których wiki JEST Alfą i Omegą…
  A równość w necie zaczyna sprowadzać się do tego, że każdy każdego może równo g…em obrzucić:(
  Co do tej frustracji, to zakładam, że skoro już widzisz potrzebę zmian i o tym próbujesz dyskutować (przekonywać) z innymi, to coś tam jednak musi uwierać?
  P.S.
  Jeszcze prawda w necie.
  Wiesz, są prawdy, półprawdy i g..no prawdy.
  I wszystkie tak samo wychodzą na wierzch.
  Zwłaszcza te ostatnie, ponoć, wręcz wypływają:)

 36. robi1906 06.02.2019 18:56

  arthurze,
  do prawdy ujawnionej, powinien wystarczyć jeden lub dwóch obrońców,
  nie więcej,
  to kłamstwo i fałsz, potrzebują armii zwolenników i fałszerzy.

  masz coś do mnie arthurze?,
  napisz nie krępuj się, nie lubię owijania w bawełnę, jestem prosty chłop z mazur, lubię jak ktoś wali otwarcie.

  P,s Chłop z mazur, to tylko cytat z piosenki, taka głupia melodia, którą przed chwilą miałem w głowie, a jak ktoś jest ciekawy, to pochodzę naprawdę z rodziny chłopskiej, z jednej strony(matczynej) z okolic zaLwowskich,
  a z ojcowskiej, z lewej okolicy Sanu.

 37. kuralol 06.02.2019 19:21

  Nie dawajcie się nabierać na prowokacje. Co by nie powiedzieć to publicznie wygłaszaną ”mowę nienawiści” wynaleźli Tusek ze Schrekiem i R. Sikorą – tym co ”dożynał watahę.” Lud naśladuje swoich idoli? Czy może jest na odwrót, idole są ludowe i pochodzą z gminu? 🙂 Skoro nie mogą tej mowy nienawiści znaleźć (czyli wykazać się sukcesem) to nasyłają prowokatorów.

 38. robi1906 07.02.2019 09:23

  Czy chciwość znaleziono dwa dni temu, banki wczoraj, a dzisiaj wymyślono zadłużenie?.
  Czy manipulacja i sterowanie tłumem wymyślono dzisiaj przed śniadaniem?,
  a po śniadaniu, wymyślono jak napadać i ograbiać inne narody?.

  Czy to jest moja podświadoma frustracja i gniew, że piszę o Lichwie, i o systemie który stworzyła?.

  Nie, gniew mam jak najbardziej realny, sam nie stanę na czele buntu i do nikogo nie mam pretensji o to, że o buncie nawet nie pomyśli, nie obwiniam nikogo że tylko stuka w internecie,
  nie podpytuję co robi w realu i z tego nie kpię, nie robię tego i proszę nie robić tego w stosunku do mnie.

  10 lat temu Goldman i Sachs, ogłosili koniec handlu polską złotówką, Tusk przestał bredzić o tym, jaką to my mamy silną gospodarkę, bo dolar był po 2 złote, a zaczął dziękować im, że w końcu przestali nas okradać.
  Zadam proste pytanie,
  kto jest ważniejszy w świecie?.

  Prywatny bank czy 30 milionowy kraj.

  Ten sam prywatny bank (razem z paroma innymi) stworzyli 100 lat temu FED, dzięki temu, za samą tylko 2 wojnę, zadłużyli u siebie, państwo USA na ponad 200 miliardów dolarów.

  Zadam proste pytanie, kto tu jest ważniejszy w świecie?.

  Wracając do 2 wojny, USA do praktycznie początku 1942 roku utrzymywało kontakty dyplomatyczne (te nieoficjalne i bankowe do końca wojny), w okupowanej Polsce utworzono Getta, ściśnięci chazarzy umierali tysiącami, jeszcze nie byli fizycznie mordowani, ale przez brak wody, ścisk, epidemie, umieralność była masowa.
  A w USA cisza,
  żadnej wycieczki senatorskiej by sprawdzić co się dzieje, żydowscy senatorowie poumierali?,
  a przecież, podczas wojny polsko-bolszewickiej, gdy żydowscy sabotażyści strzelali do Polaków i za te akty, zabito ich (prawie) dwustu, to podczas tej okrutnej wojny, w samym jej trakcie, przyjechał na polecenie specjalnej komisji, żyd, były ambasador w Turcji, pan Morgentua, żeby wyjaśnić, dlaczego to Polacy zabijają żydów bolszewików,
  ciekawe, prawda?.

  Teraz przypomnę, że w Gettach umierało tysiące, i co, nikogo to nie ruszyło?,
  jak zadałem pytanie wyżej,
  czy wszyscy żydowscy senatorowie poumierali, bankierzy żydowscy również?.
  Nie, nie poumierali, syn pana Morgentua, został Sekretarzem Skarbu.

  Jak macie czas pomyślcie sobie o tym, więcej ciekawostek o chazarach i żydach, na pewno będzie.

 39. MasaKalambura 07.02.2019 14:18

  Można znaleść ciekawe opracowania historyków żydowskich mówiących wprost o tragedii Holokaustu jako ofiary, jaką złożyli jedni żydzi z innych żydów (może dlatego zamiast Holokaustu – ofiary całopalnej, stosuje się inną nazwę Szoah – zagłada, co by nie być zbyt blisko tej niechcianej i zwalczanej prawdy). Tak się bowiem złożyło, że żydzi zamieszkujący Europę Wschodnią, nie chcieli dobrowolnie opuszczać tych terenów. Niewierzący, bo mieli tutaj liczne interesy, a wierzący, bo wiedzieli z dawnych proroctw, że zakazano im powrotu na ziemie Palestyny aż do przyjścia Mesjasza, zakazano im również tworzenia państwa świeckiego, bo Izrael z założenia to teokracja, tak jak Kalifat. Zydostwo zachodu wymyśliło jednak stworzenie świeckiego Państwa Izrael mimo wszystko.

  Ta tragedia zapewniła im kilka rzeczy:
  1. Uznanie międzynarodowej społeczności o potrzebie utworzenia Izraela w celu umożliwienia im bezpiecznego i samodzielnego samostanowienia. A dokładnie przyciśnięcie imperiów aby im oddali kolonię i wspomogli ich w walce z arabami i resztą muzułmanów – wspólnym jak się okazuje wrogiem, bo Kalifat dopiero co świeżo zniszczono po 14 wiekach jego istnienia.
  2. Usunięcie tych ogromnych ilości żydów, którzy głośno mówili o tym, że akt powołania świeckiego Izraela i w czasie przed Mesjaszem to jawny grzech, akt nieposłuszeństwa przeciw Bogu – dziś tylko nieliczne diaspory w Nowym Yorku czy Iranie o tym mówią.
  3. Zapewnienie napływu ocalałych do Izraela, którzy po tej straszliwej traumie rzeczywiście nie mieli gdzie sie podziać i dla których wizja bezpiecznego życia pośród swoich musiała być pociągająca, a którzy byli i nadal są do budowy Izraela potrzebni bardzo, ale to bardzo.

 40. arthur 07.02.2019 17:10

  Robi1906,
  przepraszam, że dopiero teraz, ale nie miałem jak.
  Skąd pomysł, że mam coś do Ciebie?
  Nie znam Cię, tak jak i reszty piszących:)
  Odnoszę się albo do artów, albo do komentów – osoby po drugiej stronie klawiatury są dla mnie w pełni anonimowe, wręcz abstrakcyjne:)
  Owszem, czasami coś mi się wymsknie zupełnie poza tematem, bo czasami coś, gdzieś, jakieś zupełnie luźne skojarzenia pobudzi:)
  Ale to właśnie mnie kręci- w pełni SWOBODNA wymiana myśli. Z poglądami gorzej, bo to czasem pierdoły, że aż strach:)) Bez obaw- moje też (nieraz sam z sobą się nie zgadzam).
  Zahamowań w kwestii wypowiedzi też raczej nie mam.
  Jak odczuwam taką potrzebę, to się wypowiadam. Jeżeli nie , to nie:)
  Tak, że- bez spiny.
  Wracając to tematu- optymizm rewolucjonistów (każdych) nieodmiennie skłania do refleksji nad sensem wiary w cuda…

 41. robi1906 08.02.2019 12:00

  arthurze, nie spiąłem się, a w moim pisaniu nie ma drugiego dna.

  Maso,
  Chazarzy, jako ogół są narzędziem, a po co była ich “ofiara”?,
  czy tylko dla powstania Izraela w celu wyniszczenia Islamu?.

  Z drugiej strony, czy tylko “narzędzie”?,
  przecież gdy Jarosław, ich pokonał, nie zamieniono ich w chłopów pańszcyznianych!, ani również pózniej, za carów, ani kiedy doszli do Rzeczpospolitej.
  Dlaczego?,
  przecież w niewolników zamieniono Rusinów i naszych przodków,
  dlaczego, to ominęło Chazarów?.

  Teraz może zahaczę o gospodarkę.
  Tam gdzie nie ma państwotwórczej “polityki”, nie będzie i gospodarki.
  Polska tu nie jest wyjątkiem, jest tylko żelazną regułą kraju kolonialnego.
  Oczywiście, trudno tu dokonać takich rzeczy jak w Indiach, gdzie “bieleją miliony kości”, to cytat z przemówienia jednego Brytola o “kompanii wschodnio-indyjskiej,
  ale, nie łudzmy się, jeszcze przed nami może być wszystko,
  oczywiście, to co najgorsze.

 42. radical3dom 07.06.2019 17:12

  Od setek lat żydzi pracują nad tym żeby utworzyć na ziemiach słowian swoja judeopolonię, to co widzimy to kolejny etap ich zabiegów, przypomne o niebywałym spotkaniu państw grupy wyszechradzkiej w izrahellu. Przypadek czy znak?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.