Po czym rozpoznać dobre, świeże jajka i jak je przechowywać?

Opublikowano: 05.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2508

Jajka są najdoskonalszym, najbardziej pożywnym pokarmem jaki daje Matka Natura. Zawierają wszystko co potrzebne do życia pod warunkiem, że pochodzą od kur hodowanych w tradycyjny sposób.

Wiejskie kury nie stresują się w klatkach, nie produkują hormonów stresu. Same dobierają sobie pokarm, jedzą instynktownie to co im potrzeba. Skubią trawę, zioła i różne rośliny. Czasem zjadają piasek, kamyki jak potrzebują krzemu. Na słońcu wytwarzają witaminę D.

Najlepiej jaja kupować od zaufanych osób, na targowiskach różnie z tym bywa.

Jak rozpoznać wiejskie jajka?

Prawdziwe wiejskie jajka nie są małe. Zazwyczaj mają rozmiar S lub M. Duże są rzadkością i zwykle świadczą o tym, że kura była karmiona antybiotykami lub hormonami. Skorupki jajek różnią się odcieniem, kolorem, nie są wszystkie jednolite. Żółtko zimą ma bladożółty kolor, latem jest bardziej jaskrawe.

Jak rozpoznać czy jajka są świeże?

Świeże jaja mają bardziej matową i chropowatą skorupkę, stare gładką i błyszczącą. W świeżych pęcherzyk powietrza na dnie jest niewielki, czym jajko starsze tym większy. Kupując jajko można podświetlić latarką oceniając jak duża jest komora powietrza.

Świeże jajko włożone do wody opadnie na dno, stare wypłynie na wierz. 2 tygodniowe zatrzyma się w połowie. Jajka przechowywane w lodówce tracą wodę, komora powietrzna się powiększa, szybciej się starzeją. Jajka myjemy bezpośrednio przed użyciem, nie wcześniej by nie usunąć otoczki mucynowej. Mucyna to naturalna bariera, która chroni pory skorupki przed wnikaniem do wnętrza drobnoustrojów. Pozbawione otoczki mucynowej szybciej się psują.

Po rozbiciu świeżego jajka białko jest zwarte, gęste i prawie białe. Stare przezroczyste, prawie szare. Żółtko jest zwarte, nierozmyte, nie miesza się białkiem. Można na nim dostrzec cienkie, zakręcone kawałki w formie serpentynek. Świeże jajko od kury wiejskiej nie wydziela zapachu po rozbiciu.

Co oznaczają numery na jajkach?

Pierwsza cyfra na stemplu informuje o warunkach w jakich kura była hodowlana zanim je zniosła. Następnie litera kraju pochodzenia.

Cyfra 3 – Z chowu klatkowego, kury są hodowlane w wyjątkowo niehumanitarny sposób. Nie mogą swobodnie się poruszać i jedzą sztuczną paszę. Tych jest niestety najwięcej na rynku.

Cyfra 2 – Jajka pochodzą z chowu ściółkowego, kury są zamknięte w pomieszczeniach i karmione paszą. Mogą się swobodnie poruszać, nie są zamknięte w klatkach.

Cyfra 1 – Z hodowli na wolnym wybiegu. Kury w dzień chodzą po podwórku, na noc zamykane w klatce.

Cyfra 0 – Z chowu ekologicznego. W dzień chodzą po podwórku, na noc zamykane w kurniku. Zimą karmione paszami z certyfikatem ekologicznym.

Źródło: Sekrety-Zdrowia.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Dorota Nawigatorka 05.04.2019 18:52

    “Prawdziwe wiejskie jajka nie są małe. Zazwyczaj mają rozmiar S lub M.” Chyba powinno być “są małe”.

  2. Szwęda 06.04.2019 10:05

    Całe życie białko jaja zawsze widziałem jako przezroczyste – nigdy białe!…

  3. vievioor 06.04.2019 10:15

    Bzdury jakieś. Mam kury od 5 lat. Trzymam je jako pożyteczne hobby. Większość czasu biegają luzem i jedzą co chcą.Jaja przeważnie są duże. Małe trafia się jedno na 8/10. Skorubki twarde, a nie jak sklepowe. Białka białego też nie widziałem do tej pory.

  4. Szwęda 06.04.2019 10:54

    Czekam tylko kiedy się przeprowadzę do mieszkania z wielkim balkonem – wtedy biorę kury, kupuję i zbieram dla nich najlepszą karmę wolną od chemii i urządzam im fajne miejsce – może nie takie jak na wiejskim podwórku, ale jednak i cała moja rodzina je najlepszy pokarm, pełnowartościowe jajeczne białko, którym z odpowiednią dietą podobno można wyleczyć wiele chorób i dolegliwości!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.