Platforma Obywatelska a sprawa Kaszubów

Opublikowano: 07.04.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1623

Na rogatkach Gdańska stanęły tablice z napisem “Gduńsk – stolëca Kaszëb witô”.

W ankiecie na temat polskości opublikowanej w miesięczniku “Znak” w nr 11-12 z 1987 roku – str. 190 Donald Tusk tak mówi o sobie:

“Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to niemoralność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem”.

W dniach 12-14 czerwca 1992 roku, jako wiceprzewodniczący Zarządu Głównego ZK-P, tuż po upadku rządu Bieleckiego, Donald Tusk uczestniczył w II Kongresie Kaszubskim, który odbywał się w Domu Technika w Gdańsku przy ul. Rajskiej 6. 13 czerwca do uczestników Kongresu wygłosił programowe przemówienie zatytułowane: “Pomorska idea regionalna jako zadanie polityczne”. Przedstawił w nim program pełnej autonomii Pomorza (Kaszub), które winno posiadać nie tylko własny rząd, ale i własne wojsko i własny pieniądz.

– Platforma Obywatelska zawiera sojusz z Ruchem Autonomii Śląska i Donald Tusk na to pozwala. Jednocześnie mówi, że jest wielkim Kaszubą. I w ten sposób robi krzywdę samym Kaszubom. Robi im przysłowiową krecią robotę – powiedziała  senator PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

W ankiecie jednego z gdańskich serwisów mieszkańcy odpowiedzieli w ankiecie na pytanie “Czy czujesz się Kaszubą?” 18% ankietowanych odpowiedziało “tak”, 82% nie. Łącznie oddano 2129 głosów.

Donald Tusk chciał odłączyć Kaszuby od Polski. Czy to oznacza, że PO reprezentuje interesy Niemiec?

Przeprowadzono wywiad z wieloletnimi działaczami kaszubskimi, którzy opisują niepokojące zjawiska w środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W filmie przedstawiona została faktyczna rola Platformy Obywatelskiej, której niektórzy działacze dążą do związania Kaszub ze środowiskami niemieckimi. Już na II Kongresie Kaszubskim w 1992 roku Donald Tusk wygłosił swój referat proponujący ogłoszenie autonomii Kaszub, stworzenia własnej waluty, wojska, utworzenia stolicy w Toruniu.

Powyższy film mówi o ogólnej sytuacji na Kaszubach i w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, o dążeniach do związania Kaszub z Niemcami, o nastrojach w Niemczech, Erice Steinbach, rewizjonizmie niemieckim, próbie zmiany hymnu kaszubskiego na modłę poprawności politycznej, lansowaniu Świętopełka II, zabójcy Leszka Białego, na bohatera. Także referat Donalda Tuska na II Kongresie Kaszubskim lansujący pomysł pełnej autonomii Kaszub. I w końcu, czy próbowano zgładzić świadków, którzy chcieli przedstawić przed opinią publiczną niektóre fakty z życia Donalda Tuska?

Autor: Robert
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18 komentarzy

 1. Piszczyk 07.04.2011 10:34

  Uzupełniając powyższy artykuł o “rozmowy niedokończone ” wywiad z Panem Grzegorzem Braunem, można wysnuć tragiczne wnioski. Niemcy , obrońcy pokoju, w skrytości ducha, uśmiechając się niewinnie, realizują plan Wilhelma II “Mitteleuropa”. Podzielą nas na regiony i spacyfikują podobnie jak Jugosławię. Podzielimy los Serbów na których żeśmy się wypieli.To nie Moskwa jest dziś naszym głównym wrogiem , choć wszystko się robi , aby tak wyglądało.

 2. Hanah 07.04.2011 17:23

  Jakby na to nie patrzeć – od dłuższego czasu ma miejsce wyprzedawanie i rozkradanie Polski, nie tylko jeśli chodzi o gospodarkę, ale także tradycje, historie, idee..

  O wielu rzeczach zwykli obywatele nie mają pojęcia. Nie mówi się np., że do dziś nie wyjaśniono z Niemcami sprawy tzw.terenów niemieckich – w dokumentach nadal jest “stary podział” !!!
  Nie mówi się, że w Niemczech bardzo często i dużo mówi się o konieczności odebrania Polsce ziem niemieckich – Niemcy nadal uważają, że te tereny im się należą (ruchy nacjonalistyczne). Nie mówi się o cichych układach Niemiec i Rosji, które zawarły między sobą porozumienia i można chyba mówić o kolejnym rozbiorze Polski!
  Z jednej strony żądzą nami żydo-komuniści, z drugiej mamy tendencje – niemieckie.

  To co powiedział Kaczyński, jest po części prawdą – na Śląsku jest wielu Niemców czy Polaków, którzy czują się Niemcami. Pojedźcie na Opolszczyznę – tam co drugi ma podwójne obywatelstwo, zapisany jest do mniejszości niemieckiej i czynnie bierze w niej udział. Pielęgnuje się j.niemiecki, nazwy miejscowości, tradycje.
  Oczywiście nie wszyscy na Śląsku – bo dziś jest ten region już tak przemieszany, że jak się rozejrzeć to czystych Ślązaków z dziada pradziada nie ma aż tylu (moja znajoma, 40 lat mieszka na Śląsku, urodziła się tam, chodziła do szkoły, ale rodzice pochodzą z Krakowa i Kielc. Innych znajomych rodzice przybyli z Poznania, Torunia – jacy to Ślązacy? Należy rozróżnić czy ktoś jest Ślązakiem czy się nim czuje!?

  To co się dzieje to wg mnie jak najbardziej chęć podzielenia nawet samych Ślązaków, a co za tym idzie – poróżniony naród, społeczeństwo – łatwiej usidlić, zagarnąć. Gdy nie ma solidarności i jedności między ludźmi – łatwiej się nimi rządzi 🙁
  Wyobraźcie sobie taki plan: Niemcy chcą odzyskać “swoje” tereny (Śląsk, Pomorze..), obecnie nikt dobrowolnie im ich nie odda. Jeśli zacznie się taka “wojna” jak ta o Ślązaków, gdzie ludzie zaczną dobrowolnie opowiadać się, że czują się Niemcami – tym łatwiej będzie ich wcielić do Niemiec (skoro Niemcami się czują to nie będą mieć nic przeciwko by stać się ich częścią).

  Gdy obserwuję co dzieje się na świecie to widzę jedną, bardzo niebezpieczną, ale na masę globalną rozprzestrzenioną zasadę – tak zmanipulować fakty i informacje, by ludzie sami chcieli rozwiązań, które poprowadzą ich na samą przepaść, których logicznie – nigdy by nie wybrali 🙁

 3. kuba77 07.04.2011 17:51

  Już to widzę jak Niemcy z radością wcielają do siebie Śląsk i Kaszuby. Do tej pory nie dali jeszcze rady połączyć ekonomicznie byłego NRD z resztą kraju, ale na pewno tylko czekają na tereny należące do Polski. I jeszcze jedno, Kaszubi to Słowianie. Nie wiem co ich by miało łączyć z Niemcami. Ale opowiadajcie bajki dalej, opowiadajcie.

 4. Hanah 07.04.2011 18:08

  @kuba77
  obejrzałeś materiał filmowy czy komentujesz na podstawie komentarzy?

  Nikt nie będzie pytał kim się czujesz? Oni walczą o tereny, a nie o ludzi! Są do dziś Niemcy, którzy czują się pokrzywdzeni, że po wojnie wypędzono z Polski ich, ich rodziny, obywateli niemieckich więc nie mieliby skrupułów by to samo zrobić z Polakami. Jeśli Ty wierzysz w wiadomości podawane w TV – gratulacje 🙁
  Dziś to co podają media to bajki, prawdziwa wiedza leży ukryta, gnębiona, tłumiona. Na razie jeszcze mamy szansę dokopać się do niej w internecie, ale.. właśnie po to m.in. jest cenzura internetu by ludzie nie mogli dowiadywać się o takich rzeczach jak np. powyższy film.

 5. kuba77 07.04.2011 18:29

  Tak jestem po tym niesamowitym filmie. Ci Oni nie muszą spiskować, wystarczy że zgłoszą się do sądu i otrzymają z powrotem majątki, bez przesuwania granic. Dalej nie rozumiem poco Kaszubi by mięli spiskować z Niemcami. W Europie jest kilka państw, które są mniej lub bardziej zdecentralizowane i jakoś żaden region nie robi nic w kierunku oderwania się i utworzenia własnego państwa, lub połączenia się z innym. A dzieje się tak , bo wiąże się to między innymi z OGROMNYMI wydatkami. I tu patrz mój post wcześniej a propos chęci zagarnięcia Pomorza, Śląska, czy tam jeszcze paru regionów. A co do regionalizacji i dwu(czy czasem trzy)języczności , to jestem jak najbardziej za.

 6. Piszczyk 07.04.2011 18:34

  Polecam mapę “Euregiony”.Każdy wnioski może wysnuć sobie sam.

 7. Piszczyk 07.04.2011 18:35

  Euroregiony – znaczy się

 8. Dobrodziej 07.04.2011 21:02

  @kuba77 a Kosowa nie kojarzysz? Sprawa jest bardzo świeża. Czarnogóry też nie? Też niedawna sprawa.

 9. Dobrodziej 07.04.2011 21:04

  Dokładnie “dziel i rządź”, im bardziej podzielą ludzi, tym łatwiej będzie nimi rządzić.

 10. kuba77 07.04.2011 21:56

  Znam też Baskonie, Katalonie, Irlandię Północną. W Kosowie było spokojnie do momentu, kiedy faszyści nie zaczęli wprowadzać swoich chorych pomysłów. Można oczywiście udawać, że w Polsce nie ma mniejszości etnicznych lub narodowych, a jeśli już są to na siłe zabraniać im pokazywania tego. Z reszta za czasów drugiej Rzeczypospolitej tak właśnie robiono, widać taka tu jest tradycja. Wszyscy muszą być jednakowi.

 11. Hanah 07.04.2011 22:11

  Link może do “nieciekawego portalu”, ale warto przeczytać ten artykuł:

  http://fakty.interia.pl/polska/news/niemcy-opcja-niemiecka-jest-w-polsce-jawna,1621726

 12. kuba77 07.04.2011 22:28

  Pewnie można by było zakazać Niemcom możliwości przyznawania się do tego że nimi są. Tylko po co. Mieszkają Oni tam od wieków, tak samo jak Polacy na Wileńszczyźnie, czy na Białorusi. Widzę, że niektórych inność po prostu przeraża. Z takiego myslenia rodzić się mogą takie Kosowa rządzone przez bandziorów z mafii.

 13. Piszczyk 08.04.2011 10:32

  Mane ,tekel , fares.

 14. Piszczyk 08.04.2011 10:35
 15. kuba77 08.04.2011 12:50

  Normalnie Polska ma przerąbane, wszyscy chcą Ją rozgrabić. Kiedyś było prościej, bo byli tylko Niemcy ,Żydzi i Rosjanie. Teraz doszli jeszcze Litwini i Ukraińcy. No ale przecież nikt nie mówił że Naród Wybrany będzie miał lekko. Na szczęście żyją jeszcze Ostatni Prawdziwi Polacy, Wierni Polsce.

 16. Piszczyk 08.04.2011 21:40

  Kto na ziemię Ojczystą, chociażby grzeszną i złą, wroga odwiecznego naprowadził, nie może ona być dla niego już nigdy domem, ni miejscem spoczynku. Na ziemi polskiej nie ma dla tych ludzi już ani tyle miejsca, ile zajmą stopy człowieka, ani tyle, ile zajmie mogiła.
  Stefan Żeromski

 17. Hanah 08.04.2011 23:12

  @Piszczyk
  Ten artykuł (podany link przez Ciebie) jest bardzo dobry, daje do myślenia. Już go rozsyłam po znajomych by się dokształcili.
  Tu właśnie leży problem – w niewiedzy jednych i jednoczesnym wykorzystywaniu tego przez drugich!

  Gdyby możliwym było zastosowania wiersza Żeromskiego w rzeczywistości – to Polska by nagle opustoszała. Tu jest tylu zdrajców i agentów działających na jej niekorzyść, że jakby oni opuścili nasz kraj – zrobiłyby się tereny wyludnione jak na pustyni.
  Izrael byłby najbardziej przeludnionym miejscem na świecie 🙂

 18. kuba77 11.04.2011 11:23

  Tylko uważajcie żeby Wam nie zabrakło mieszkańców, jak już wywalicie tych wszystkich zdrajców i agentów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.