Plazma otaczająca Ziemię chroni nas przed Słońcem

Opublikowano: 09.03.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 286

Przez ponad dekadę naukowcy z Haystack Obserwatory śledzą fenomeny związane z powstawaniem plazmy w wyższych partiach ziemskiej magnetosfery. Okazuje się, że może mieć ona wpływ na stabilizowanie wpływu Słońca na Ziemię, powodując, że jest on mniej gwałtowny.

Do pomiarów uczeni wykorzystywali technikę zwaną GPS-TEC polegającą na analizie sygnałów radiowych emitowanych przez sieć satelitów globalnego systemu pozycjonowania. Gdy dochodzi do burz magnetycznych są oni w stanie odbierać sygnały w ponad 1000 lokalizacji prowadzących taki nasłuch.

Dzięki nauce kolekcja danych tego typu umożliwia wykonanie bardzo dokładnych modeli komputerowych. Bada się fluktuacje i dzięki temu można ocenić wpływ wiatru słonecznego i plazmy słonecznej na ziemską magnetosferę. Badania wskazują na to, że nasza planeta jest otoczona swoistą plazmosferą.

Jak wiadomo pole magnetyczne Ziemi rozciąga się daleko ponad powierzchnię planety. Ten ochronny kokon magnetyczny nosi nazwę magnetosfery. W pewnym momencie nieuchronnie dochodzi do interakcji między wiatrem słonecznym a ziemskim polem magnetycznym. Zaczyna wtedy dochodzić do fluktuacji w wyniku których mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym burzą geomagnetyczną.

Gdy ziemskie pole magnetyczne wejdzie w kontakt z potężnymi prądami elektrycznymi płynącymi ze Słońca to dochodzi do zjawiska zwanego rekoneksją magnetyczną. Gdy do tego dochodzi zagrożeni są astronauci przebywający w kosmosie i samoloty znajdujące się w powietrzu w wyższych szerokościach geograficznych.

Naukowcy z MIT i NASA ustalili, że plazma wokół Ziemi pełni funkcję stabilizującą i dzięki niej rekoneksja przebiega w sposób dużo bardziej zrównoważony, co zapewnia nam znacznie mniejszą ilość negatywnych efektów aktywności słonecznej. Zwykle nie doceniamy tego jak rozmaite niezwykłe mechanizmy natury chronią nas od różnych niebezpieczeństw. Warto uzmysłowić sobie jak wielkie szczęście mamy mieszkając na planecie o tak sprzyjających warunkach do rozwoju życia.

Na podstawie: phys.org
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Collega
Użytkownik

I teraz pytanie: Czy to wszystko przypadek, czy tak genialny statek kosmiczny, jakim jest ziemia został zaprojektowany?

aZyga
Użytkownik
aZyga

Jeden kamień to przypadek, ale problem w tym, że tych ,,kamieni” jest dużo więcej.